Proekologiczna akcja Sokołowa
Zasady społecznej odpowiedzialności stanowią jeden z filarów działań Grupy Sokołów. Obejmują one wiele obszarów, a jednym z nich jest ochrona środowiska oraz zrównoważona produkcja żywności. Szczególne znaczenie ma tu ograniczenie negatywnego wpływu na otoczenie, ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie śladu węglowego. – Ten program realizujemy konsekwentnie od wielu lat i jest on wpisany w DNA naszej firmy – podkreśla Bogusław Miszczuk, Prezes Zarządu Sokołów S.A. – Rozwój firmy jest niezmiennie spójny z celami proekologicznymi, a produkcję żywności prowadzimy w zrównoważony sposób. Chcąc jeszcze mocniej przyczynić się do ochrony środowiska, świętując w ubiegłym roku jubileusz 20-lecia powstania Grupy Sokołów, podjęliśmy zobowiązanie zasadzenia 20 tysięcy drzew. Dziś z wielką satysfakcją mogę potwierdzić, iż ten cel osiągnęliśmy.
Pierwszym, symbolicznym etapem realizacji tego zobowiązania, było zasadzenie przez Prezesa i Członków Zarządu Grupy pamiątkowych dębów, przed główną siedzibą firmy w Sokołowie Podlaskim. Nastąpiło to w 20. rocznicę powstania Grupy. Teraz została zrealizowana główna część tego ekologicznego projektu, czyli zasadzenie 20 tysięcy drzew. Lokalizacja została wybrana ze szczególną starannością – to malownicze rejony Jeziora Jagodne, znajdujące się na terenach należących do spółki Agro Sokołów, która stanowi część Grupy. Po kilku miesiącach niezbędnych prac przygotowawczych, nastąpiło wykonanie nasadzeń przez wyspecjalizowaną firmę. Równe rzędy sadzonek – dębów, sosen, świerków, a także lip, grabów i brzóz, zajęły obszar ponad 4 hektarów. - To działanie w realny sposób służy wsparciu środowiska naturalnego, ale jest też dla nas szczególnym symbolem – mówi Bogusław Miszczuk. – Dąb szypułkowy, który jest znakiem firmowym naszej Grupy, to jedno z najszlachetniejszych polskich drzew, wyrażający jej siłę, ponadczasowość i nieustanny rozwój. Oparci na silnych korzeniach, działając z szacunkiem dla przyrody, realizujemy naszą strategię zrównoważonego rozwoju, którą wyraża hasło: „Razem tworzymy bardziej zrównoważoną przyszłość dla żywności”.
Zgodnie z tą strategią, na bieżący rok zaplanowane są również kolejne inwestycje, które służyć będą ograniczaniu wpływu na środowisko oraz zmniejszaniu zużycia zasobów naturalnych. Sokołów od lat implementuje efektywne technologie, które podnoszą wydajność i produktywność, przy ograniczeniu zużycia wody i surowców energetycznych. Tylko w ubiegłym roku, w oddziałach firmy w Czyżewie, Sokołowie Podlaskim, Tarnowie i Kole zostały wdrożone rozwiązania, które pozwalają na wymierny odzysk ciepła. Stale ulepszana jest infrastruktura, poprzez termomodernizacje budynków i instalacji energetycznych. – Czujemy się odpowiedzialni za ludzi, na rzecz których pracujemy i za środowisko, które nas otacza – podsumowuje Bogusław Miszczuk. – Działamy zgodnie z tą ideą od lat i z całą pewnością będzie ona nadal określała cele całej Grupy Sokołów.
Smak zaczyna się od mięsa
Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?
„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.