Komunikaty PR

Rozwiązania logistyczne na wysoki sezon w branży napojów

2022-04-28  |  10:36
Biuro prasowe
Kontakt
Wojciech Podsiadły
Get More Services

ul. Rynek 60/2
50-116 Wrocław
w.podsiadly|getmoreservices.pl| |w.podsiadly|getmoreservices.pl
+48571246669
www.getmoreservices.pl

Pierwsze ciepłe dni wiosny nieodmiennie są zapowiedzią szczytów logistycznych w branży napojów. Jakie rozwiązania i jakie wózki widłowe stosuje się, by sprostać temu wyzwaniu, producenci napojów gazowanych, soków i piwa?

Choć rynkiem napojów wstrząsnęło w zeszłym roku wprowadzenie podatku cukrowego, nic nie wskazuje na to, że miałaby się zmienić roczna dynamika sprzedaży ze szczytami w maju i miesiącach letnich. By radzić sobie z koniecznością skokowego zwiększenia przepustowości magazynów, wiele działających w branży firm decyduje się na krótkoterminowy, kilkumiesięczny wynajem wózków widłowych. – Wynajem krótkoterminowy wózków widłowych daje możliwość korzystania z pojazdów w czasie dostosowanym do indywidualnego zapotrzebowania, tj. przez kilka dni, tygodni czy miesięcy. Oczywistą zaletą takiej usługi jest możliwość uniknięcia obciążenia finansowego związanego z zakupem nowych pojazdów, które miałyby być użytkowane tylko przez część roku. To popularne rozwiązanie w branżach charakteryzujących się dużą sezonowością – tak jak m.in. branża napojów – tłumaczy Eliza Świętochowska, Dyrektor Działu Wynajmu STILL Polska. Jakiego rodzaju wózki stosowane są najczęściej?

Mocne czołowe wózki elektryczne z podwójnymi widłami

Ze względu na swoją uniwersalność i możliwość dostosowania do jednoczesnej obsługi kilku palet z napojami, do najchętniej stosowanych rozwiązań należą wózki czołowe z przeciwwagą – w ostatnich latach najczęściej elektryczne. Swoją - liczącą niemal 70 pojazdów flotę - w oparciu o tego typu rozwiązania zmodernizował położony pod Pragą zakład Coca-Cola HBC. Trzon logistycznego parku maszynowego stanowią wózki STILL RX 60 o udźwigu od 3 do 5 ton, a jej uzupełnienie – lżejsze modele RX 20-16 i RX 20-18 (odpowiednio o udźwigu 1,6 i 1,8 t) oraz przydatne w kompletacji wózki unoszące i podnośnikowe. Pojazdy pozyskano w oparciu o leasing operacyjny z umową Full Service, będącą także zazwyczaj elementem umów najmu. – Przedsiębiorcom wynajmującym maszyny najczęściej oferowana jest w ramach jednej umowy pełna obsługa serwisowa. Dzięki temu, nie trzeba uwzględniać w budżecie dodatkowych kosztów związanych z przeglądami i naprawami – relacjonuje Dyrektor Działu Wynajmu STILL Polska. Pomysł na obsługę ładunków podobny do tego zastosowanego w zakładzie Coca-Coli miał niemiecki browar Westerwald. Mając na uwadze ergonomię pracy operatorów, ochronę środowiska i przejście na zielone źródła energii, w magazynie wyrobów gotowych wdrożono wózki elektryczne STILL RX 60-50 o udźwigu do 5 t z podwójnymi, hydraulicznie wyciąganymi w przód widłami. Podobne rozwiązania są dostępne także we flotach wynajmu. – Zaletą wynajmu krótkoterminowego jest swoboda doboru dodatkowego osprzętu, dokładnie odpowiadającego specyfice funkcjonowania firmy w danym okresie. Do dyspozycji klientów zainteresowanych wózkami z przeciwwagą oddajemy na przykład widły o niestandardowych długościach, pozycjonery czy podwójne paletyzery. Koszt wynajmu maszyny zależy oczywiście od jej typu, ale ceny stanowią ułamek zakupu urządzenia. Zaczynają się już od kilkuset złotych miesięcznie – dodaje Świętochowska. W Westerwald czołowe wózki z podwójnymi, wyciąganymi widłami wykorzystuje się przede wszystkim do sztaplowania, załadunku i rozładunku. Są one w stanie jednocześnie podnosić dwie wypełnione kratami piwa palety na znaczne wysokości i efektywnie pobierać je i odkładać. Uzupełnieniem floty w Westerwald są mniejsze, bardziej kompaktowe elektryczne wózki czołowe STILL RX 60-25.

A co, gdy wózkami nie ma komu jeździć? - automatyzacja logistyki producenta soków

Jeśli natomiast problemu w poradzeniu sobie ze szczytami logistycznymi nie stanowi brak odpowiednich urządzeń, a raczej brak kadr, które mogłyby nimi sterować, warto rozważyć częściową lub całkowitą automatyzację transportu wewnętrznego. Na takie rozwiązanie zdecydował się jeden z wiodących producentów soków owocowych na niemieckim rynku, firma Güldenkron. W mieście Nistertal wzniesiono na jej użytek centrum logistyczne zintegrowane z wytwórnią soków. Pozwala ono na efektywną kosztowo obsługę 10 tysięcy miejsc paletowych i łatwą rozbudowę w przyszłości. Magazyn miał umożliwiać transport wszystkich typów opakowań opuszczających linię produkcyjną – butelek, kartonów i pojemników typu bag-in-box. Dążąc do minimalizacji długofalowych kosztów składowania, zdecydowano się na wdrożenie systemu pojazdów autonomicznych. Obsługę scyfryzowanego w oparciu o system WMS magazynu wysokiego składowania powierzono czterem wózkom systemowym VNA serii STILL MX, wykorzystującym magnetyczne punkty nawigacyjne. Rozwiązanie gwarantuje bezpieczną jazdę w wąskich alejkach oraz sprawne pobieranie i odkładanie ładunków na wysokości do 15 metrów. Zadania transportu poziomego realizowane są natomiast przez automatyczne wózki podnośnikowe z nawigacją laserową, niewymagające montażu nitek indukcyjnych w posadzce obsługiwanych obszarów. W Güldenkron wózki tego typu dostarczają towary do położenia na regałach oraz pobierają je do stref załadunku, w których czekają ciężarówki.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Get More Services
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy Smak zaczyna się od mięsa Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:20

Smak zaczyna się od mięsa

W nowej kampanii marketingowej firma Sokołów skupia się na wysokiej jakości swojego surowca i produktów. – W Sokołowie wiemy, że smak zaczyna się od mięsa –
Przemysł spożywczy Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?
2024-12-20 | 01:00

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

Ponad 60 proc. polskich gospodarstw domowych przyznaje, że po świętach zostaje im nadmiar jedzenia – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie sieci Netto[1]. Choć większość
Przemysł spożywczy „Herbapol. We współpracy z naturą.”
2024-12-19 | 11:27

„Herbapol. We współpracy z naturą.”

Jej założeniem jest pokazanie, że marka Herbapol, która poszczycić się może bogatą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w zakresie ziół i owoców, jednocześnie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.