Słodycze reklamowe wchodzą do Too Good To Go
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) co roku na świecie marnujemy 1,3 miliarda ton żywności zdatnej do spożycia. To nie tylko ogromna strata ekonomiczna, ale także ogromne obciążenie dla naszej planety, m.in. w formie wzmożonej emisji CO2. W Polsce z kolei marnujemy corocznie 5 milionów ton jedzenia. Jak podaje federacja Polskich Banków Żywności, taka ilość pożywienia pozwoliłaby wykarmić ponad 6,5 miliona Polaków. Taka perspektywa wydaje się przykra nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też ekologicznych i etycznych. Skąd wynikają tak ogromne straty? Wyjaśniamy.
Najwięcej strat żywności, mimo powszechnej opinii, pochodzi z naszych gospodarstw domowych. Według analizy NIK do najczęstszych powodów marnowania jedzenia w naszych domach należą m.in. psucie żywności, przeoczenie daty ważności, przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia oraz nieprzemyślane zakupy. Z kolei w sektorze rolnictwa oraz branży przetwórstwa marnuje się ok. 30% żywności. Sklepy oraz branża handlowa odpowiadają za ok. 7%, a sektory gastronomiczne za ok. 1% strat żywnościowych. Eksperci na przyczyny strat w tych obszarach wskazują m.in. regulacje prawne, nadprodukcję, lokalizację na półkach sklepowych oraz masową utylizację.
Walka z marnowaniem żywności w Polsce
Już niebawem, 29 września, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności (International Day of Awareness of Food Loss and Waste) wyznaczony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ). Walka z marnowaniem żywności, mimo że wydaje się nierówną, coraz mocniej wybrzmiewa jako nasz wspólny obowiązek – nie tylko aktywistów, ale wszystkich konsumentów, instytucji oraz producentów żywności. W 2020 roku w Polsce powstała ustawa o niemarnowaniu żywności, która obejmuje m.in. kary dla handlowców za marnowanie żywności. Z kolei we Francji wyrzucanie żywności przez sklepy jest surowo zabronione. Poza działaniami prawnymi ważną kwestią jest edukacja i uświadomienie o skali problemu. Kampanie społeczne, działania proekologiczne ze strony producentów spożywczych, zmiany w politykach marek związane z marnowaniem żywności – to tylko niektóre z działań przeciwdziałających generowaniu strat w naszych domach.
Jedną z popularnych inicjatyw, która podejmuje tę walkę, jest Too Good To Go. Aplikacja umożliwia użytkownikom uratowanie jedzenia przed zmarnowaniem. Na platformie dostępne są produkty spożywcze oraz gotowe dania, których nie udało się sprzedać danego dnia. Użytkownik aplikacji może wybrać markę oraz wartość zamawianej paczki z produktami spożywczymi, która jest dostępna w atrakcyjnej cenie.
W aplikacji Too Good To Go znajdziemy produkty marek, takich jak: Costa Coffee, Starbucks, Green Caffe Nero czy Pizza Hut. We wrześniu 2022 roku do grona producentów współpracujących z aplikacją dołączyła warszawska firma Slodkie, producent brandowanych słodyczy reklamowych.
Straty żywnościowe są nie tylko kwestią ekonomiczną, ale przede wszystkim ekologiczną i społeczną. Marnowanie żywności to nasz wspólny problem – nie tylko nas jako konsumentów, ale także jako producentów żywności. Kwestie związane z naszą planetą są bliskie naszym sercom, dlatego jako Slodkie stawiamy coraz większe kroki w stronę ekologii. Współpraca z Too Good To Go pozwali nam jeszcze bardziej wykorzystać nasz potencjał w tym zakresie. Od teraz nasze słodkie wyroby powędrują do rąk osób korzystających z aplikacji, co pozwoli uratować je przed zmarnowaniem – mówi Anna Garmada, CEO marki Slodkie.
Słodkości od firmy Slodkie będą dostępne w aplikacji Too Good To Go na terenie Warszawy. Podobnie jak produkty innych marek, paczkę wypełnioną czekoladowymi produktami będzie można odebrać osobiście w siedzibie firmy, przy okazji przyglądając się bliżej czekoladowemu biznesowi. Jak podkreśla Anna Garmada: Cieszymy się, że słodkości, którymi zajadają się klienci najlepszych światowych marek, mogą trafić także do klientów aplikacji Too Good To Go. Słodkie paczki będą zawierać m.in. wysokiej jakości lizaki, cukierki, czy wyroby wytwarzane z czekolady od Barry Callebaut, jednego z topowych producentów czekolady rzemieślniczej na świecie.
Współpraca Slodkie z Too Good To Go to nie jedyny proekologiczny ukłon w stronę naszej planety w historii marki. Slodkie rozwija też ekologiczną stronę produkcji, wprowadzając m.in. czekolady, karmelki oraz nadzienia z czystą etykietą, bez sztucznych dodatków oraz barwników, a wszystkie składniki słodkości pochodzą w pełni ze zrównoważonych źródeł. Wszystkie czekoladowe wyroby marki Slodkie certyfikowane są także znakiem Cocoa Horizons.
Smak zaczyna się od mięsa
Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?
„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.