Randka budżetowa, czyli jak rozmawiać z partnerem o pieniądzach?

Pieniądze stanowią jeden z najczęstszych tematów tabu. Wiele osób świadomie i celowo unika rozmowy o nawykach finansowych z partnerem, mając nadzieję, że to słuszna decyzja nie wywołująca niepotrzebnych nieporozumień i konfliktów. Chcąc budować szczerą i stabilną relację, warto nauczyć się umiejętnie rozmawiać o pieniądzach w związku i podejmować się nie tylko romantycznych tematów, ale również tych trudniejszych i niekiedy niewygodnych. Pytanie, jak podejść do takiej rozmowy i nie bać się mówić otwarcie o finansach? Co zrobić, by pieniądze nie szły w parze z emocjami i były traktowane jako zwykły temat do rozmowy?
Wchodząc w relację z partnerem i chcąc zaimponować drugiej połówce często próbujemy przejaskrawiać rzeczywistość. Świadome unikanie bądź prześmiewcze traktowanie tematu zarabiania i wydawania pieniędzy, wynika niekiedy ze strachu przed reakcją drugiej osoby. Poruszenie rozmowy na temat finansów w związku, wzbudza u partnerów strach przed kłótnią czy odtrąceniem. Z opinii publicznej wynika, że to właśnie temat pieniędzy jest jednym z częstszych powodów konfliktów w związkach. Dzieje się tak, ponieważ osoby chcące poruszać trudne tematy, nie przygotowują na to swoich partnerów. Ważnym jest by racjonalnie i świadomie podchodzić do tego typu delikatnych rozmów i starać się, by odbywały się w jak najbardziej komfortowych warunkach.
Co scala związek? Czy warto unikać tematu pieniędzy?
Budowanie silnych i mocnych fundamentów związku polega w głównej mierze na poznawaniu siebie nawzajem. Randki, podróże, wspólne mieszkanie, pierwsze inwestycje i koniec końców zarządzanie budżetem domowym jest związane ściśle z finansami. To nieodłączna część każdego życia człowieka. Rozmowa o nich, wymiana zdań i podejścia do pieniędzy wiąże się z wyjściem ze strefy komfortu, jednak jest niezbędna do budowania trwałego i szczerego związku.
- Rozmowa o pieniądzach wywołuje niepotrzebne stresy i emocje, które mogą szkodzić związku. Zatem ważną kwestią w tym aspekcie jest umiejętna komunikacja między partnerami. Oczywiście, każdy z nas opiera swoje nawyki finansowe na wzorcach, które wyniósł z domu, jednak warto się nimi podzielić z drugą połówką. Związek powinien opierać się na wzajemnym zrozumieniu. Podczas rozmowy, dobrze jest omawiać swoje postawy, potrzeby i jednocześnie kształtować wspólne cele finansowe. Kompromis to klucz do sukcesu. Każdy, bez względu na wysokość przychodów, powinien czuć się swobodnie w ustalonych zasadach gospodarowania budżetem domowym i podchodzić do kwestii finansowych z rozsądkiem i racjonalnym podejściem - twierdzi Marta Kobińska, dyrektor finansowa Bravecare i założycielka bloga o finansach „Bezpieczna Finansowo”.
Zabierz partnera na randkę budżetową!
Dobrym pomysłem na przeprowadzenie rozmowy o pieniądzach jest umówienie się na tzw. randkę budżetową. Jest to nic innego jak spotkanie poświęcone tematyce finansowej, które odbywa się w przyjaznej, pozbawionej nerwów i gniewu atmosferze, na neutralnym gruncie.
– Chcąc przygotować partnera na randkę budżetową, warto zaaranżować bezpieczną przestrzeń. Sugeruję w tym miejscu restaurację, spacer czy kawiarnię, gdzie spotkanie odbywałoby się w sposób spokojny i bezstresowy. Zdrowa relacja powinna opierać się na wzajemnym wsparciu i szacunku, dlatego ważnym jest, by partnerzy podczas spotkania wypisali cechy wspólne i różnice w zarządzaniu pieniędzmi. Dobrze jest odnaleźć złoty środek, nie próbować przeforsować swojego zdania i ustalać gospodarowanie finansami w sposób klarowny i zrozumiały dla obu stron. Nastrój wywołany romantyczną atmosferą randki zdecydowanie ułatwi rozmowę na płaszczyźnie finansowej. Podsumowując, poruszanie tematu pieniędzy w partnerstwie, scala związek i stawia stabilne filary, które będą procentować przez lata. Rozmawianie o pieniądzach powinno być konstruktywne, wyrozumiałe i odbywać się w spokojnych, przyjaznych do tego warunkach – dodaje autorka bloga „Bezpieczna Finansowo”.
Marta Kobińska – autorka bezpiecznafinansowo.pl, którego stworzyła dla kobiet, chcących czerpać zadowolenie ze swojego życia. Trenerka mentalna kobiet, mentorka, coach, autorka i entuzjastka życia na własnych warunkach. Na co dzień zajmuje się edukacją finansową i dzieli ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym w księgowości i finansach. Aktualnie członek Zarządu i dyrektor finansowa w międzynarodowym holdingu Bravecare. Prywatnie szczęśliwa kobieta, matka i posiadaczka 5 kotów syberyjskich i psa.

Raport Bitget Wallet ujawnia, że gry i podróże to główne obszary w których płacimy kryptowalutami

Pożyczki online dla Polaków mieszkających za granicą – kto może je dostać i na jakich warunkach?

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Firmy dzierżawiące grunty od Skarbu Państwa muszą zwrócić majątek rolny. Zagrożony jest też wspierany przez nich ośrodek rehabilitacyjny
Działalność ośrodka rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami w Głubczycach, w województwie opolskim, jest zagrożona, o czym alarmuje Stowarzyszenie „Tacy Sami”. Zagrożenie jest konsekwencją restrukturyzacji spółki Top Farms Głubczyce, która jest jednym z największych pracodawców w okolicy i od lat wspiera działalność stowarzyszenia. Rolnicza spółka nie wie, jakie będą dalsze losy dzierżawionych do tej pory przez nią ziem, które w listopadzie br. muszą wrócić do Zasobu Skarbu Państwa. Zarząd spółki od wielu miesięcy apeluje do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wiążące decyzje w sprawie powołania Ośrodków Produkcji Rolniczej, które miałyby powstać na zwróconych gruntach, oraz kryteriów wyboru ich nowych dzierżawców.
Bankowość
Polskie kredyty hipoteczne wciąż jednymi z najdroższych w Europie. Zdaniem członka RPP odgórne ograniczanie marż banków się nie sprawdzi

Hipoteki w Polsce, co podkreśla też wielu polityków, należą do najdroższych w Europie. To nie tylko kwestia wysokości stóp procentowych, ale też marży banku. Zdaniem członka RPP prof. Ireneusza Dąbrowskiego jest tylko możliwość wpływania na ten pierwszy czynnik, bo regulacyjne ograniczenie wysokości marży byłoby trudne do wdrożenia.
Ochrona środowiska
Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce szansą na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników

W Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu rząd przewiduje zainstalowanie do 2030 roku około 5,9 GW w morskich farmach wiatrowych i kolejnych 12 GW w ciągu następnej dekady. Offshore ma być istotnym filarem dekarbonizacji krajowej gospodarki. Realizowane przez polskie spółki wraz z partnerami zagranicznymi projekty tzw. fazy I nabierają tempa i wkraczają w etap budowy infrastruktury na lądzie. Wśród wyzwań, które czekają wykonawców, jest m.in. brak pracowników z branży offshore. Pomocne może być ściąganie do kraju Polaków, którzy pracują na zagranicznych projektach morskich.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.