Red Hat - zerowa emisja gazów cieplarnianych do 2030 roku
Firma Red Hat, jeden z wiodących światowych dostawców rozwiązań open source, ogłosiła, że w ramach działań ograniczających globalny kryzys klimatyczny będzie dążyć do całkowitego wyeliminowania emisji netto gazów cieplarnianych (GC) z działalności operacyjnej do 2030 roku.
Przyjęty przez Red Hat cel „zero emisji netto” do 2030 r. jest zgodny z zalecaną przez naukowców ścieżką ograniczania procesu globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza ponad poziom sprzed epoki przemysłowej i obejmuje emisje zakresu 1 i 2 oraz emisje zakresu 3 związane z wykorzystywaniem przez Red Hat energii elektrycznej w kolokacyjnych centrach danych podmiotów zewnętrznych. W firmie przeprowadzono szczegółowy audyt ukierunkowany na opracowanie profilu rozliczania emisji, przyjmując rok 2019 jako rok bazowy.
„Przyjmując kompleksową mapę drogową, która opiera się na naszej strategii otwartej chmury hybrydowej i jest spójna z ogólnymi celami klimatycznymi IBM, zmniejszymy oddziaływanie na środowisko, aby zachować naszą planetę dla przyszłych pokoleń” – oświadczył Matt Hicks, prezes i dyrektor generalny Red Hat. „Wszyscy możemy przyczyniać się do zmniejszania śladu węglowego. Przyjęta przez nas strategia jest jedną z inicjatyw podejmowanych przez Red Hat w tym kierunku”.
Aby osiągnąć cel zerowej emisji GC netto do 2030 roku, Red Hat zamierza:
- zmniejszyć do 2025 roku poziom emisji gazów cieplarnianych z działalności operacyjnej o 65% w stosunku do roku 2019;
● nadać priorytet działaniom na rzecz efektywności energetycznej i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, m.in. osiągnięcie poziomu 75% energii ze źródeł odnawialnych do 2025 roku i 90% do 2030 roku. Red Hat planuje zawierać kolejne umowy na dostawy energii ze źródeł odnawialnych, aby kompleksowo wspierać funkcjonowanie obiektów o największym zużyciu energetycznym, a także wdrożyć zrównoważone standardy projektowe w całym portfolio obiektów firmy w celu obniżenia konsumpcji energii.
Aby motywować dostawców do ciągłego doskonalenia i utrzymywać zaangażowanie w ramach własnego łańcucha wartości, Red Hat zamierza:
● do 2027 roku włączyć w działania ⅔ dostawców (według wielkości wydatków) i zwrócić się do nich o opracowanie i realizację własnych systemów zarządzania środowiskowego oraz wyznaczenie celów w zakresie redukcji emisji GC;
● inwestować w oprogramowanie open source, projekty standaryzacyjne i działania społecznościowe, m.in. w ramach Grupy roboczej CNCF ds. zrównoważonego rozwoju, aby wykorzystywać potencjał otwartego oprogramowania do wspierania klientów, partnerów, dostawców i innych interesariuszy w realizacji celów klimatycznych i ograniczaniu wielkości emisji;
● opracować metodologię pomiaru zużycia energii przez oprogramowanie i działania zmierzające do jej redukcji.
Aby zapewnić pełną przejrzystość i rozliczalność, Red Hat zobowiązuje się do dokumentowania i publicznego ujawniania swoich działań mających na celu ograniczanie emisji gazów cieplarnianych. Informacje te będą przedstawiane w corocznym raporcie firmy dotyczącym odpowiedzialności społecznej (CSR) oraz na firmowej stronie internetowej. Dane dotyczące emisji GC przez Red Hat w latach 2019–2021 są dostępne w Raporcie CSR za rok 2021. Cele te są zgodne ze zobowiązaniem IBM do osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2030 roku.

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Motorola na MWC 2025: kolejna generacja ekosystemu Smart Connect ze wsparciem moto ai
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.
Transport
Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.