Komunikaty PR

Rola systemów C4I w zapewnianiu łączności w siłach zbrojnych

2024-04-23  |  14:00
Biuro prasowe

Sebastian Philipp, Key Account Manager w Panasonic TOUGHBOOK, ekspert w dziedzinie systemów C4I

Systemy C4I, skrót od Command, Control, Communications, Computer, Intelligence, tworzą zintegrowaną sieć systemów i technologii, które umożliwiają efektywne dowodzenie i zarządzanie siłami zbrojnymi.

 

Jakie funkcje pełnią systemy C4I w procesie decyzyjnym i jak wpływają na zwiększenie reakcji wśród jednostek w terenie, zwłaszcza w sytuacjach dynamicznych lub krytycznych?

Systemy C4I są fundamentem każdego dowództwa operacyjnego w nowoczesnych siłach zbrojnych. Są gwarancją, że odpowiednie jednostki otrzymają niezbędne informacje we właściwym czasie i miejscu. Przykładowo, rozkazy operacyjne dla systemów uzbrojenia, opracowywane na podstawie danych z dronów rozpoznawczych, mogą być szybko i skutecznie tworzone, przekazywane i wykonywane. Dzięki dostępowi do obszernego zbioru danych, nowoczesne siły zbrojne mogą działać z większą dokładnością i elastycznością, zarówno w bazie, jak i w terenie.

Jak systemy dowodzenia i kontroli mogą pomóc globalnym siłom zbrojnym dostosować się do obecnych i przyszłych wyzwań?

W ostatnich latach wiele zachodnich sił zbrojnych unowocześniło i zdigitalizowało swoje systemy. Przykładem jest rozwój bezzałogowych dronów oraz systemów naziemnych. Zaopatrzone w zaawansowane urządzenia rozpoznawcze, dostarczają informacje w czasie rzeczywistym na temat ruchów wroga czy też warunków w terenie.

Jednak, aby te dane były użyteczne, muszą być szybko przetwarzane i przekazywane odpowiednim jednostkom. Zależy to całkowicie od ich integracji z ekosystemem systemów C4I.

Jakie unikalne właściwości urządzeń Panasonic TOUGHBOOK czynią je wyjątkowo odpowiednimi do integracji z systemami C4I?

Tablety i notebooki Panasonic TOUGHBOOK są projektowane z absolutnym priorytetem dla niezawodności, bezpieczeństwa danych oraz zdolności komunikacyjnych. To podejście czyni je idealnymi narzędziami do integracji z systemami C4I, niezależnie od specyfiki zastosowania czy warunków pracy.

Nie ma znaczenia czy te urządzenia są wykorzystywane w centrali operacyjnej czy w terenie — są one skonstruowane tak, aby niezawodnie funkcjonować nawet w najtrudniejszych i najbardziej nieprzyjaznych warunkach. Spełniają one surowe normy ochrony przed uderzeniami, drganiami, piaskiem, pyłem, deszczem, skrajnymi temperaturami i innymi wyzwaniami, posiadając certyfikat wojskowy MIL-STD-810H, gwarantujący ich wytrzymałość w ekstremalnych warunkach.

Jakie korzyści zapewniają urządzenia TOUGHBOOK w zakresie mobilności i adaptacyjności dla sił zbrojnych?

Efektywność misji wojskowych w dużej mierze zależy od sprawności i szybkości działania, co sprawia, że preferowane są kompaktowe systemy informatyczne. Urządzenia Panasonic TOUGHBOOK dostarczają nie tylko potrzebną moc obliczeniową i najlepszą na rynku łączność, ale także wyróżniają się niską wagą dzięki wykorzystaniu obudowy z lekkiego stopu magnezu.

Modułowa budowa urządzeń Panasonic TOUGHBOOK umożliwia szeroką konfigurację i zwiększa bezpieczeństwo użytkowania, niezależnie od specyfiki zastosowań. Funkcje takie jak łatwo wymienialne dyski twarde, baterie możliwe do wymiany podczas pracy oraz dodatkowe gniazda rozszerzeń i interfejsy spełniające normy wojskowe mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika.

 

Jakie innowacje zostaną w przyszłości wdrożone w systemach C4I i urządzeniach TOUGHBOOK?

Sztuczna inteligencja (AI) znacząco poprawi efektywność systemów dowodzenia i kontroli. Na początu przewiduje się zastosowanie AI do analizy danych oraz wspomagania procesu podejmowania decyzji. Natomiast wciąż  istnieją wyzwania związane z wdrażaniem AI w systemach wojskowych, takie jak zapewnienie ciągłego, szybkiego i stabilnego transferu danych oraz odpowiednia moc obliczeniowa i pojemność na dane.

Perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorze obronnym są pełne obietnic. Panasonic TOUGHBOOK już pracuje nad różnorodnymi projektami, które mają na celu ułatwienie implementacji AI w naszych urządzeniach.

Sieci prywatne 5G będą coraz bardziej istotne. Armie na całym świecie badają, w jaki sposób te łącza mogą zwiększyć produktywność. W konsekwencji, najnowsze modele urządzeń TOUGHBOOK G2 i 40 są już wyposażone w samodzielne moduły 5G

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Infrastruktura

Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.