SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie. Firma już zapowiada kolejne inwestycje
Dzięki uruchomieniu drugiego modułu szklarni w podwarszawskim Zdunowie, spółka Smart Vegetables Innovations (SVI), będąca częścią Green Holdingu, została największym producentem sałat i ziół w uprawianych w systemie hydroponicznym w Polsce. Inwestycja o powierzchni 1,5 ha podwaja jej dotychczasowe własne moce produkcyjne. Jednocześnie firma ogłosiła rozpoczęcie budowy trzeciego modułu o identycznej powierzchni.
Dzięki konsekwentnej realizacji strategii rozwoju i rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty uprawiane przy użyciu technologii hydroponicznej, SVI objęło pozycję lidera rynku w Polsce. Spółka, która w 2023 roku odnotowała rekordowy, 85-procentowy wzrost sprzedaży, systematycznie zwiększa moce produkcyjne, by sprostać oczekiwaniom konsumentów poszukujących świeżych, lokalnie uprawianych warzyw i ziół dostępnych przez cały rok.
– Otwarcie drugiego modułu szklarni w Zdunowie to kolejny milowy krok w rozwoju naszej firmy. Technologia upraw hydroponicznych pozwala nam dostarczać świeże zioła i sałaty uprawiane w sąsiedztwie Warszawy przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych w jakości produktów BIO. Co więcej, nasza metoda produkcji znacząco ogranicza zużycie wody i eliminuje konieczność stosowania pestycydów czy herbicydów – mówi Piotr Izdebski, dyrektor zarządzający Smart Vegetables Innovations Sp. z o.o.
Intensywny rozwój w odpowiedzi na rosnący popyt
Plany rozwojowe SVI nie ograniczają się do obecnie otwartego modułu. Spółka już rozpoczęła rozbudowę kompleksu w Zdunowie o trzeci moduł, również o powierzchni 1,5 ha. Ta inwestycja pozwoli firmie nie tylko zaspokoić rosnący popyt krajowy, ale także kontynuować ekspansję na rynkach zagranicznych a także zautomatyzować szereg procesów operacyjnych.
Obecnie produkty firmy są dostępne w około 8000 punktów sprzedaży sałat i 4500 punktów sprzedaży ziół w Polsce. Codziennie polscy konsumenci spożywają ponad 30 tysięcy sztuk sałat lub ziół uprawianych przez SVI[1], dostępnych pod marką Plant Love oraz markami własnymi sieci handlowych.
– Powstanie spółki SVI i jej dalszy rozwój jest odpowiedzią na oczekiwania konsumentów i wyzwania gospodarcze. Uprawy hydroponiczne zapewniają wysoką jakość sałat i ziół, jednocześnie są dużo wydajniejsze niż tradycyjne pola uprawne, dlatego uważamy, że w wybranych kategoriach produktów to przyszłość rolnictwa i planujemy dalsze inwestycje w tym zakresie. Nasze zaangażowanie w badania i rozwój pozwala nam nie tylko dostarczać produkty najwyższej jakości, ale także aktywnie kształtować przyszłość rolnictwa – komentuje Artur Rytel, Prezes Zarządu Green Holding.
Innowacje w centrum uwagi
SVI, jako lider innowacji w branży upraw hydroponicznych, prowadzi zaawansowane programy badawczo-rozwojowe we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Spółka z sukcesem zakończyła projekt opracowania technologii produkcji sałaty o obniżonej zawartości azotynów i azotanów, wykorzystując innowacyjne techniki LED i NFT. – W obliczu rosnących wyzwań klimatycznych i potrzeby zrównoważonej produkcji żywności, uprawy hydroponiczne stają się coraz ważniejszym elementem nowoczesnego rolnictwa. Metoda polegająca na uprawie roślin w warunkach kontrolowanego klimatu, pozwala nie tylko na znaczące oszczędności w zużyciu wody, nawozów, a także optymalizację wykorzystania powierzchni uprawowej, ale także umożliwia całoroczną produkcję niezależną od warunków zewnętrznych roślin o bardzo dobrej jakości, ograniczając potrzebę importu – komentuje dr hab. Tomasz Kleiber, prof. uczelni z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Obecnie, we współpracy z profesorami z poznańskiej uczelni, firma realizuje projekt mający na celu opracowanie technologii zwiększającej zawartość antyoksydantów w sałatach.
[1] Obliczenia własne Smart Vegetables Innovation na bazie sprzedaży ex-factory.
![Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW? Biuro prasowe](https://www.newseria.pl/files/347154398/dscn6003,w_225,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
![Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa](https://www.newseria.pl/files/_uploaded/glownekonf_1547535795,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
![Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ](https://www.newseria.pl/files/_uploaded/glownekonf_1074344664,w_239,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/11111/n-innowacje.png)
Prawo
![](https://www.newseria.pl/files/11111/platnosc-alexander-grey--8a5ej1-mmq-unsplash,w_274,_small.jpg)
Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
Za niespełna półtora roku do polskiego prawa powinna zostać wdrożona dyrektywa o jawności wynagrodzeń, która nałoży na pracodawców obowiązek informowania kandydatów do pracy o widełkach płacowych dla oferowanych stanowisk. Także każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do informacji na temat średnich wynagrodzeń osób zajmujących podobne stanowiska lub wykonujących pracę o tej samej wartości. Dla pracodawców oznacza to konieczność usystematyzowania siatki płac, a także – w niektórych przypadkach – ich raportowania.
Polityka
Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
![](https://www.newseria.pl/files/11111/afd-froelich-migranci-foto2,w_133,_small.jpg)
W poprzednich wyborach do Bundestagu w 2021 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. głosów. Najnowsze sondaże przed lutowymi wyborami dają jej dwukrotnie większe poparcie, tym samym prawicowo-populistyczna partia może stać się drugą siłą polityczną. Coraz więcej Niemców popiera postulaty AfD – 68 proc. chce zaostrzenia polityki migracyjnej, podobny odsetek popiera wykorzystanie energii jądrowej, a blisko połowa – budowę nowych elektrowni.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
![](https://www.newseria.pl/files/11111/bukowska-tomczak-alkohol-foto2,w_133,_small.jpg)
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
Partner serwisu
Szkolenia
![](https://www.newseria.pl/files/11111/ramka-prawa-akademia-newser_1,w_274,_small.jpg)
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.