Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Attention Marketing
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/
Santander Leasing zaprezentował z analizę AGROskop dotyczącą bieżącej sytuacji w rolnictwie, w tym uwzględniającą otoczenie makroekonomiczne oraz koniunkturę i inwestycje oraz prognozę obejmujących najważniejsze segmenty tego rynku, w tym uprawy polowe, mięso, mleko, owoce i warzywa oraz środki produkcji.
Otoczenie makroekonomiczne - koniunktura i inwestycje
1. PKB - rok 2023 charakteryzował się raczej niskim wzrostem realnego PKB w Polsce, który według szacunków MF wyniósł ok. 0,2%. Polska gospodarka pozostawała pod silną presją czynników zewnętrznych związanych w znacznej mierze z wojną w Ukrainie i związanymi z tym zawirowaniami w obrocie towarami rolno-spożywczymi.
W 2024 roku zgodnie z przewidywaniami ma nastąpić znaczne przyspieszenie tempa rozwoju gospodarczego, gdzie zgodnie z przewidywaniami MF PKB ma wzrosnąć o 3,1%, natomiast w 2025 o 3,9%.
Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 2 kwartale 2024 r. zwiększył się realnie o 3,2% rok do roku wobec spadku o 0,6% w analogicznym kwartale 2023 r. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego). (dane GUS)
2. Stopa bezrobocia - bezrobocie rejestrowane utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, gdzie dla 2023 wyniosło ono 5,1%, natomiast w 2024 przewiduje się spadek do poziomu 5,0%, a w 2025 dalszy spadek do 4,9%. Sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra, niskie bezrobocie oznacza, że pracownicy są poszukiwani w wielu branżach, co jest pozytywne z punktu widzenia samych pracowników, jednak stanowi wyzwanie dla pracodawców szczególnie w kontekście kosztów pracowniczych.
Dane GUS potwierdzają podobne wartości, koniec 2023 to 5,1%, natomiast stopa bezrobocia na 08-2024 to 5,0%. (dane GUS) Stosunkowo niski poziom bezrobocia w skali kraju wpływa pozytywnie na nastroje konsumentów. Zgodnie z najnowszym odczytem GUS, koniunktura konsumencka w czerwcu 2024 w odniesieniu do czerwca 2023 wzrosła o 16,2%. (dane GUS)
3. Inflacja - presja ze strony czynników inflacyjnych pozostawała na wysokim poziomie, gdzie w całym 2023 roku osiągnęła ona poziom 11,4%, natomiast w roku 2024 ma nastąpić zdecydowana poprawa w tym zakresie, gdzie prognozowany przez MF jest spadek inflacji do poziomu 3,7% a w 2025 wzrost do 5,0%.
Aktualny odczyt GUS za sierpień 2024 to inflacja na poziomie 4,3% r/r, w tym wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych wyniósł 4,1% r/r (dane GUS)
4. Koniunktura w rolnictwie według SGH - w trzecim kwartale 2024 nastąpiło wyraźne polepszenie wskaźnika koniunktury w rolnictwie z -24,0 do -15,6, na który składa się wskaźnik przychodów pieniężnych: -14,4, który wzrósł z poziomu -29,7 oraz wskaźnik nastrojów: -3,2, który wzrósł z -13,9.
5. Inwestycje - zgodnie z danymi MF w 2023 roku skala inwestycji wzrosła w porównaniu z 2022 z poziomu 2,7% do 13,1%. Natomiast w 2024 roku spodziewany jest wzrost poziomu inwestycji o 0,4%, a w 2025 o 6,4%.
Inwestycje w rolnictwie według SGH - w trzecim kwartale 2024 nastąpiło wyraźne polepszenie wskaźnika z 25,3 do 31,7.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.