Schneider Electric zmodernizuje sieć dystrybucji energii w Serbii
- Projekt o wartości 140 mln euro ma na celu poprawę niezawodności sieci, zmniejszenie liczby awarii i skrócenie czasu trwania przestojów.
- Zmiany ograniczą również straty sieciowe, co umożliwi pokaźną redukcję emisji CO2 i wygeneruje oszczędności.
- Rozwiązania Schneider Electric pomogą zmodernizować serbską sieć dystrybucji energii średniego napięcia.
Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, podpisał umowę na dostawę urządzeń średniego napięcia (SN) i oprogramowania do zarządzania siecią. Celem jest modernizacja serbskiej sieci dystrybucji energii elektrycznej. Ten ogólnokrajowy projekt doprowadzi do poprawy niezawodności sieci, ograniczenia przerw w dostawach energii i skrócenia czasu ich trwania.
Serbia dąży do poprawy niezawodności energii elektrycznej i zmniejszenia strat
Modernizacja sieci poprawi jakość dostaw energii elektrycznej, a tym samym wzmocni usługi świadczone przez serbskiego operatora systemu dystrybucyjnego Elektrodistribucija Srbije (EDS) i jego klientów. Ulepszenia zmniejszą również straty techniczne i nietechniczne do około 8% w ciągu najbliższych 5-7 lat, równając do średniej obowiązującej w krajach UE. Obecnie straty sieciowe w Serbii to ekwiwalent około 500 mln euro rocznie.
– Jestem przekonana, że nowa inwestycja w modernizację systemu dystrybucji energii elektrycznej o wartości 140 milionów euro poprawi zaopatrzenie naszych obywateli, a także podmiotów gospodarczych i znacznie zmniejszy straty w sieci, przynosząc wielomilionowe oszczędności w skali roku – mówi premier Serbii Ana Brnabic.
Schneider Electric zoptymalizuje podejmowane przez Serbię wysiłki w zakresie modernizacji i automatyzacji
Jako technologiczny lider rynku, Schneider Electric posiada w ofercie połączone produkty, oprogramowanie, a także dysponuje specjalistyczną wiedzą, co stanowi połączenie niezbędne do zmodernizowania, zautomatyzowania i przekształcenia całej krajowej sieci SN. Zdigitalizowane sieci przyszłości wpłyną na poprawę efektywności energetycznej, przyspieszą integrację odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, oraz zrównoważą podaż i popyt na energię, tym samym ułatwiając przejście na zieloną energię. Możliwości zarządzania danymi pozwolą na optymalizację i dekarbonizację zużycia energii po stronie popytu.
Modernizacja sieci i jej cyfryzacja pozwolą również określić, jak najlepiej skonfigurować i obsługiwać istniejącą sieć dystrybucyjną, co może zmniejszyć lub odroczyć duże inwestycje kapitałowe w budowę elektrowni – oszczędzając fundusze publiczne i ograniczając straty.
– Stworzone przez Schneider Electric w Serbii oprogramowanie można wdrożyć w naszej sieci energetycznej, czyniąc ją niezawodną i wydajną, zmniejszając liczbę przestojów i ograniczając straty – dodaje Dubravka Djedovic, serbska minister górnictwa i energii.
– Jestem dumny, że Schneider Electric pomaga Serbii w osiągnięciu jej celów w zakresie modernizacji sieci elektroenergetycznej i wspierania transformacji w kierunku zielonej energii – podkreśla Gary Lawrence, prezes pionu Power and Grid w Schneider Electric. – Mamy ponad 20-letnie doświadczenie pracy w tym kraju. Nasza obecność w Serbii obejmuje działające tu globalne centrum badań, rozwoju i produkcji oprogramowania Schneider Electric do optymalizacji zarządzania dystrybucją energii elektrycznej.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.