Komunikaty PR

Schneider Electric dokonuje akwizycji ProLeiT

2020-05-14  |  11:00
Kontakt

Akwizycja dokonana w ramach strategii rozwijania asortymentu cyfrowych rozwiązań oferowanych przez Schneider Electric umożliwi wzmocnienie pozycji globalnego lidera cyfrowej transformacji
w segmencie producentów dóbr szybkozbywalnych, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów produkcji żywności, napojów, browarniczego, chemi gospodarczej i kosmetyków oraz biomedycznego.

– „ProLeiT posiada doświadczenie i wiedzę w obszarze procesów związanych z produkcją żywności i napojów w obszarach rozlewania i pakowania. Połączone siły naszych zespołów R&D umożliwią dostarczanie klientom z tych branż najlepszych rozwiązań dla inteligentnego przemysłu” – mówi Sophie Borgne, SVP Digital Plant Business w Schneider Electric.

ProLeiT z siedzibą w niemieckim mieście Herzogenaurach, działa aktywnie na 10 rynkach, m.in. w Niemczech i Europie Środkowo-Wschodniej, Francji, USA, Meksyku, Brazylii, Holandii, Hiszpanii, Rosji, Ukrainie oraz Chinach. W ubiegłym roku spółka osiągnęła ok. 50 mln EUR dochodu.

– „Dla klientów z przemysłu spożywczo-napojowego ważne jest to, że włączenie ProLeiT do naszego portfolio produktowego umożliwia jeszcze lepsze wdrożenie wiodącej na rynku technologii do optymalizacji procesów produkcyjnych. Oznacza to również zapewnienie włąsciwego wsparcia przez doświadczony zespół ekspertów” – komentuje Mike Jamieson, CPG Segment President w Schneider Electric.

– „Nasza współpraca to świetna okazja do rozwinięcia oferty oprogramowania dzięki wiedzy eksperckiej Schneider Electric. Dzięki połączeniu naszego doświadczenia oraz umiejętności w tworzeniu oprogramowania z kompetencjami i efektywnością globalnego lidera transformacji, wspólnie możemy dalej rozwijać rozwiązania z zakresu Przemysłowego Internetu Rzeczy – mówi Wolfgang Ebster, CEO ProLeiT AG.

Oferta ProLeiT z zakresu kontroli procesów automatyki przemysłowej zostanie zintegrowana z asortymentem rozwiązań w ramach EcoStruxure Plant i z oprogramowaniem AVEVA. Finalizacja transakcji ma nastąpić w najbliższych miesiącach.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy Polacy sprawdzają, jak powstają produkty spożywcze? Biuro prasowe
2024-09-24 | 13:40

Polacy sprawdzają, jak powstają produkty spożywcze?

78,1% Polaków deklaruje, że ważne jest dla nich, czy producent prowadzi swoją działalność z poszanowaniem ludzi i środowiska – wynika z badania „Zrównoważony
Przemysł spożywczy Curly Light – nowość w portfolio produktów firmy Lorenz
2024-09-10 | 14:00

Curly Light – nowość w portfolio produktów firmy Lorenz

Wegańskie, z ilością tłuszczu obniżoną o 30% – to główne wyróżniki Curly Light, nowej wersji popularnych chrupek orzechowych Curly. Właściciel marki, firma Lorenz,
Przemysł spożywczy Nowość od Lajkonika – Dobry Chrup, czyli przekąski pełne smaku i pysznych ziaren
2024-08-20 | 18:00

Nowość od Lajkonika – Dobry Chrup, czyli przekąski pełne smaku i pysznych ziaren

Wypiekane w piecu, chrupiące i pełne ziaren – przekąski Dobry Chrup to nowy subbrand produktów marki Lajkonik. Krakersy, paluchy oraz bajgle z ziołami prowansalskimi są

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.