Komunikaty PR

Spokój w prezencie na Dzień Dziecka

2023-05-31  |  11:00
Do pobrania docx ( 0.16 MB )

 

Odpowiedź na pytanie, jak stosować mindfulness (uważność) w szkole i jakich narzędzi do tego używać znajdziecie na platformie (S)pokój Nauczycielski. Platformę przygotowała Fundacja Szkoła z Klasą oraz Fundacja Edumind - Uważność w Edukacji, a treści są bezpłatne i może z nich skorzystać każda nauczycielka czy nauczyciel.

(S)pokój Nauczycielski jest częścią projektu Krople Uważności, w którym nauczyciele i nauczycielki praktykują uważność, aby następnie przenieść tę praktykę do klasy, na pracę z uczniami i uczennicami. Projekt wspiera edukatorów we wzmacnianiu nie tylko zdrowia psychicznego uczniów, ale też w zadbaniu o siebie samych.

(S)pokój nauczycielski to pigułka wiedzy, na platformie dowiemy się, czym jest uważność, autorzy rozbrajają mity dotyczące mindfulness, pokazują, jak strategie uważności wdrażać w codziennej pracy oraz proponują kilka małych praktyk do wykorzystania zarówno podczas samodzielnej praktyki uważności na co dzień, jak i na lekcjach z dziećmi i młodzieżą.  Wszystko to podzielone jest na 4 obszary tematyczne: wiedza, strategie, praktyka, inspiracje. O tym, jak ogromny wpływ na uczniów ma spokój nauczycieli oraz ich panowanie nad własnymi emocjami, jest przekonana konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, która objęła patronatem kampanię Krople Uważności.

Bardzo często powtarzam, że profilaktyka ma bardzo duże znaczenie w zapobieganiu zaburzeń psychicznych i powinna być tak naprawdę jej fundamentem. Każda aktywność, która jest podejmowana z tą myślą jest w mojej ocenie niezwykle cenna i bardzo potrzebna w naszej obecnej rzeczywistości, gdzie obserwujemy wzrost liczby dzieci i młodzieży, potrzebującej wsparcia specjalistów. Dlatego inicjatywa Krople Uważności, jest szczególnie bliska mojemu sercu – podkreśla dr Aleksandra Lewandowska.

Zarówno statystyki jak i opinie psychologów nie pozostawiają wątpliwości: coraz więcej dzieci (nawet kilkuletnich) oraz nastolatków zmaga się z obniżonym nastrojem lub depresją. Przyczyn jest bardzo wiele, a to jak uczniowie czują się w szkole i jakie wsparcie mogą otrzymać od nauczycieli, ma duże znaczenie.

Kadra nauczycielska także potrzebuje narzędzi i wsparcia, aby móc jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby i problemy swoich podopiecznych, dlatego Fundacja Szkoła z Klasą we współpracy z Fundacją Edumind – Uważnośc w Edukacji, prowadzi cykliczne warsztaty uważności dla nauczycielek i nauczycieli z całej Polski –  Mindfulness, jest ważnym narzędziem w radzeniu sobie z codziennym stresem i trudnymi sytuacjami, a dzięki praktyce uważności nauczyciele są bardziej opanowani, efektywni oraz mają zasoby emocjonalne, żeby wspierać swoich uczniów i uczennice. Na przestrzeni roku w ramach projektu Krople Uważności udało się przeszkolić prawie 120 nauczycieli z 70 szkół, co pozwoliło nam na dotarcie w niecały rok do ponad 5000 uczniów w całej Polsce – mówi Marta Puciłowska, wiceprezeska Fundacji Szkoła z Klasą.

Kampania jest sponsorowana przez firmę AstraZeneca Pharma Poland w ramach globalnej inicjatywy Young Health Programme. Ambicją programu jest zmierzenie się z poważnym wyzwaniem, jakim jest odpowiednie zadbanie o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. – Jako firma staramy się na co dzień angażować w liczne działania mające na celu niesienie pomocy dzieciom oraz młodzieży w Polsce – mówi Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca. – W ostatnim czasie wsparliśmy akcję #zdrowiewgłowie realizowaną przez Fundację TVN poprzez zakup „Bajek” autorstwa Natalie Portman. Dochód ze sprzedaży książki, której autorka była gościem specjalnym tegorocznej konferencji Impact’23 w Poznaniu, zostanie w całości przeznaczony na wsparcie polskiej psychiatrii dziecięcej a zakupione książki trafią do dzieci naszych pracowników podczas Dnia Dziecka w biurze.

Więcej o programie Krople Uważności na stronie:  https://rozmawiajzklasa.szkolazklasa.org.pl/krople-uwaznosci/spokoj-nauczycielski/ 

O Fundacji Szkoła z Klasą

Fundacja Szkoła z Klasą jest organizacją pozarządową zajmującą się edukacją. Powstała w 2015 roku, bazując na doświadczeniach programu Szkoła z Klasą – jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych ogólnopolskich akcji społecznych, działającej od 2002 roku. Strona internetowa: https://www.szkolazklasa.org.pl/o-fundacji/

Informacje o Fundacji Edumind Uważność w Edukacji:

Fundacja Edumind Uważność w edukacji zajmuje się wprowadzaniem zintegrowanych programów praktyki uważności w środowisku szkolnym jako metody redukowania stresu, budowania odporności psychicznej i regulowania emocji u dzieci oraz dorosłych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety

– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.

Prawo

Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.