Komunikaty PR

Daj się porwać białej przygodzie. 5 pomysłów na zerwanie z zimową nudą

2022-02-16  |  07:20
Biuro prasowe
Do pobrania IPTrentino ( 1.6 MB )

Gdy włoski region Trentino pokrywa się białym puchem, a na strome alpejskie stoki wjeżdżają ratraki, dotychczas łagodne otoczenie odkrywa przed miłośnikami sportów zimowych nowe, ekscytujące oblicze. Zwyczajnie nie sposób wtedy oprzeć się outdoorowym atrakcjom Dolomitów.

Sposobów na zerwanie z nudą w Trentino jest wiele, niemniej główną zimową przygodą może się okazać Let’s Dolomites. Pod tą niepozorną nazwą kryje się wiele niepowtarzalnych aktywności, tzw. „przygód”, w tym wyczynowe narciarstwo alpejskie wraz z rakietami śnieżnymi, a nawet wspinaczką na lodospady. Twórcami inicjatywy są Przewodnicy Alpejscy z Trentino. Opracowali oni plany kilkudniowych wycieczek, pozwalających bliżej poznać Dolomity w towarzystwie niezawodnych i kompetentnych towarzyszy, którzy doskonale znają teren.

Co nieszablonowanego zatem warto robić w Trentino zimą? Oto 5 pomysłów na outdoorowe atrakcje w Dolomitach.

 

1. Modonna di Campiglio – zachodzące słońce to dopiero początek

W każdy poniedziałek i czwartek, od godziny 18 do 21 dostępny jest specjalny tor, po którym można bezpiecznie poruszać się także po zmroku. Trasa „Skialp track by night” rozpoczyna się w miejscowości Fortini, mija Rifugio Boch i prowadzi do Rifugio Graffer z różnicą wysokości 620 m i długością aż 6 km i 550 m. Jej pokonanie zajmuje 2 godziny, a schroniska wzdłuż trasy pozostają wówczas otwarte dla miłośników wieczornej jazdy. W Campiglio znajdą też coś dla siebie doświadczeni narciarze. Sunset skialp – to wyczynowy zjazd alpejski przy zachodzie słońca, przyprawiający o szybsze bicie serca, które można ukoić schroniskowymi smakołykami. W 2022 roku zaplanowanocztery terminy zjazdów: 3, 12, 17 i 26 lutego.

 

2. Freeriding - białe ślady kreślone swobodą

Kontakt z naturą poza granicami wytyczonymi przez tory zjazdowe nabiera większej intensywności, gdy ciszę świeżego i puszystego śniegu przerywa jedynie delikatny odgłos sunących nart.

Prawdziwą stolicą freeridingu w Dolomitach jest San Martino di Castrozza. W tym raju puszystego śniegu swój ślad pozostawili już najwięksi freeriderzy świata. Największą popularnością cieszy się trasa Boschetto Tagnola, oferująca łatwy zjazd po zróżnicowanej rzeźbie terenu, Val Cigolera - dobra zabawa bez forsowania oraz zjazd Rosetta skierowany dla ekspertów szusowania poza szlakiem. W San Martino, w ramach projektu #weridesafe można sprawdzić, gdzie bezpiecznie jeździć poza trasami. Narciarstwo pozatrasowe w Trentino to również pierwszy w tym regionie „Freeride Park” w Val di Fassa, monitorowany przez wykwalifikowany i czujny personel.

 

3. A gdy wokół lód – wspinanie po kryształowych ścianach

Zamarznięte wodospady w Dolomitach to zapierające dech w piersiach naturalne lodowe rzeźby. Wzbudzają podziw podczas pieszych wędrówek ale przede wszystkim to swoista „mała Kanada” czekająca na entuzjastów wspinaczki każdego stopnia trudności. W Val Daone swoich sił można spróbować na blisko setce zarejestrowanych „lodowych tras”, a to dopiero początek przygody. Lodospady w Trentino rosną jak grzyby po deszczu, dzięki wyjątkowo bogatemu w źródła wody regionie. Do widowiskowego wspinania w lodzie zaliczają się lodospady w Val Noana, Val Breguzzo czy Val di Rabbi, w którym możemy liczyć na wsparcie przewodników górskich Ursus Adventures.

 

4. Nurkowanie pod lodem - coś dla zawodowców

W lutym nad jedno ze skutych lodem alpejskich jezior Lago di Lavarone przybywają zawodowi nurkowie by sprawdzić swoje umiejętności, siłę spokoju, a przede wszystkim moc żywiołu jakim jest lodowata woda. Doświadczeni nurkowie zaś odbywają szkolenia w Lago di Serraia, również w lutym zbierają się w celu nauki praktyki nurkowania swobodnego i pod lodem.

 

5. Zimowy lot nad Dolomitami

Alpy zachwycają pięknem z każdej perspektywy, górujące nad położonymi w dolinach miasteczkami wzbudzają podziw i szacunek. Co się jednak stanie gdy spojrzymy na nie z lotu ptaka? W pogodny, spokojny dzień, szybując nad ośnieżonymi lasami, stokami narciarskimi i górskimi schroniskami widoki są wyjątkowo urzekające. Zimowe loty na paralotni w tandemie to niepowtarzalne przeżycie, które gwarantuje silne emocje. Loty na paralotniach tandemowych czekają na każdego w wieku od 8 do 80 lat, w indywidualnych przypadkach, atrakcja jest również dostępna dla osób niepełnosprawnych. Wymagane są jedynie buty zimowe i odzież chroniąca przed szczypiącym mrozem, który w powietrzu jest dużo bardziej odczuwalny. Doświadczenie narciarze mogą natomiast startować i lądować w nartach!

To zaledwie kilka wybranych atrakcji dostępnych w regionie Trentino, więcej inspiracji można znaleźć na stronie: https://www.visittrentino.info/pl

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność! Biuro prasowe
2024-10-18 | 09:00

Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność!

Eksperci od dawna dyskutują o potrzebie wprowadzania ekologicznych rozwiązań w infrastrukturze sportowej oraz o wyzwaniach związanych ze zrównoważonym rozwojem. W centrum uwagi
Sport Waterdrop® oficjalnym partnerem Australian Open
2024-10-07 | 14:00

Waterdrop® oficjalnym partnerem Australian Open

Austriacka firma waterdrop® rozpoczyna wieloletnie partnerstwo z Australian Open. Jako oficjalny partner, firma dostarczy butelki wielokrotnego użytku ze stali nierdzewnej zawodnikom, ich
Sport 46 proc. badanych pijących min. 10 szklanek wody dziennie jest szczęśliwa
2024-09-05 | 15:15

46 proc. badanych pijących min. 10 szklanek wody dziennie jest szczęśliwa

Badania amerykańskich naukowców pokazują, że osoby pijące więcej wody częściej deklarują, że są szczęśliwe. Jednocześnie co trzeci respondent przyznaje, że regularne

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.