Światowa elita brydża rywalizuje w Gdańsku
Brydż jest jak prowadzenie biznesu - tu liczy się logiczne myślenie, umiejętność wyprzedzenia faktów i podejmowania odważnych decyzji. Z poczatkiem września Gdańsk zamienił się w światową stolicę brydża sportowego. Nad morze ściągnęli medaliści z kilkunastu krajów, aby rywalizować o tytuł najlepszej drużyny w Final Four - finale ekstraklasy Drużynowych Mistrzostw Polski. Impreza ze względu na rangę i prestiż zawodników została objęta honorowym patronatem Prezydent Miasta Gdańska.
Do Final Four kwalifikują się najlepsi z najlepszych. W tym roku o tytuł walczyli reprezentanci m.in. Polski, Litwy, Szwajcarii czy USA. W brydżu jednak ani narodowość, ani nawet wiek nie mają znaczenia. To, co decyduje o wygranej, to logiczne myślenie, doświadczenie, duża wyobraźnia i umiejętność podejmowania odważnych decyzji. Nie przez przypadek tę grę często porównuje się do prowadzenia biznesu. Przy zielonym stole można spotkać Billa Gatesa, czy Warrena Buffeta - obaj w wywiadach podkreślają, jak dużo znajomość brydża wnosi do ich codziennej pracy.
Kto ma szczęście w kartach?
Brydż sportowy to gra w dużej mierze logiczna i oparta o doświadczenie i umiejętności. Znaczenie szczęścia jest tu sprowadzone do minimum. Podobnie jak szachy, wymaga od zawodników koncentracji i przewidywania ruchów przeciwnika. Jednak jak podkreślają jego miłośnicy, to przede wszystkim gra towarzyska, która niesie ze sobą możliwość nawiązywania przyjaźni i budowania pięknych wspomnień.
“Brydż to okazja na poznanie świata w trakcie podróży po turniejach, jak i wielu interesujących ludzi. Ta gra świetnie przygotowuje też do dorosłego życia, pracy czy prowadzenia biznesu. Rozwija nasze umiejętności matematyczne takie jak logiczne myślenie czy rachunek prawdopodobieństwa, uczy też współpracy i pokory przy porażkach” - mówi Piotr Zatorski, kapitan drużyny z Gdańska.
Błędy prowadzą do mistrzostwa
W Gdańsku zmierzyły się ze sobą cztery drużyny: Bridgescanner KS AZS Wratislavia I Wrocław, Synis Value Media Opole, Szkoła Brydża Szlem Gdańsk oraz SPS Construction Kielce. Najlepsi okazali się reprezentanci Gdańskiej Szkoły Brydża Szlem. Cztery dni zmagań można było oglądać na popularnej platformie Twitch, która jest bardzo popularna wśród młodych użytkowników. Czy tak samo jest z samym brydżem? Czy wśród miłośników gry przy zielonym stole zdarzają się “młodzi geniusze? Okazuje się, że choć wiek nie jest barierą wejścia, to do mistrzostwa potrzebne jest doświadczenie.
“Graczy na poziomie ligowym ukształtował czas i setki, tysiące rozdań. Paradoksalnie, im więcej błędów w naszej grze widzimy, tym lepiej świadczy to o naszych umiejętnościach” - komentuje Zatorski.
Brydż kontra “Gambit Królowej” Kilka miesięcy temu za sprawą netflixowego hitu “Gambit Królowej” świat oszalał na
punkcie szachów. Skoro te dwie dyscypliny sporo łączy, czy brydż może być kolejny? Okazuje się, że jest to temat, który pojawia się w rozmowach brydżystów.
“W Polsce jest mnóstwo osób znających zasady brydża i grających w czasach szkolnych jak i studenckich, więc wierzę, że mamy podobny potencjał. Pamiętajmy, że brydż to przede wszystkim gra towarzyska, gdzie spotykają się znajomi spędzając wspólnie czas” - mówi Zatorski.
Być może ekranizacji doczekają się kiedyś rozgrywki polskich brydżystów, którzy należą do ścisłej światowej czołówki, co udowodnili wygrywając Drużynowe Mistrzostwa Świata w 2015 (Chennai) i 2019 roku (Wuhan).
Doskonale warunki na narty w Szczyrku. Narciarze tłumnie odwiedzają Beskid Sport Arenę!
Znamy datę Rosa Challenge Tour 2025
Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.