SZACHY W ROLI GŁÓWNEJ, CZYLI „GAMBIT KRÓLOWEJ” OCZAMI SZACHISTY
Filmy, jak i seriale cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie te tworzone dla czołowych telewizji internetowych. Okres pandemii koronawirusa jeszcze bardziej wzmocnił ich pozycje na rynku, kiedy nie można wyjść do kina. Ludzie zamknięci w domach, pozbawieni jakiejkolwiek rozrywki chętnie sięgają po ciekawe tytuły zamieszczane na Netflixie czy HBO GO. Ostatnie tygodnie to niekończący się zachwyt nad nowym serialem – „Gambit Królowej”, w którym główną rolę odgrywa królewska gra, czyli szachy.
Jesienne wieczory to czas, kiedy większość z nas spędza w domach, pod kocem z kubkiem herbaty. Zamknięcie kin, teatrów czy też restauracji jeszcze bardziej sprzyja tej aurze. Coraz chętniej wykupujemy płatne subskrypcje telewizji internetowych, które oferują szereg seriali i filmów o różnej tematyce, a dzięki szeroko pojętnej globalizacji premiery najlepszych tytułów odbywają się w Polsce tego samego dnia, co w USA czy krajach Europy Zachodniej, więc nie musimy czekać na nowe sezony ulubionych seriali.
Przez ostatnie tygodnie najgłośniejszym serialem i bardzo dobrze ocenianym przez krytyków jest miniserial Netflix „Gambit Królowej”, opowiadający o młodej szachistce Beth Harmony, w którą wcieliła się Anya Taylor-Joy. Jej celem jest stanie się najlepszą z najlepszych. Serial osadzony jest w latach 60. i 70. XX wieku i świetnie oddaje klimat tamtych lat w Stanach Zjednoczonych. Zarówno dekoracje przestrzeni, jak i stroje bohaterów genialnie wpasowują się w owe czasy. Jednak najważniejsze w tym serialu są szachy oraz bycie jak najlepszym w królewskiej grze.
Główną bohaterkę poznajemy, gdy jest małą dziewczynką i trafia do sierocińca. Tam poznaje wspaniałego mężczyznę, który zgadza się na udzielanie jej lekcji szachów. Okazuje się, że Beth ma niesamowity talent i bardzo szybko staje się lepsza od swojego nauczyciela. Widzi schematy i ruchy w szachach oraz bez wysiłku potrafi wizualizować sobie grę na szachownicy. Sprawy zaczynają nabierać tempa, kiedy jej adopcyjna matka odkrywa, że zamiłowanie Beth do szachów można obrócić w bardzo dobry zarobek. Kobiety zaczynają podróżować po całym kraju, a nawet i świecie, aby Beth mogła grać, stawać się coraz lepszą i zdobywać nagrody. Dzięki wielkiemu talentowi, pasji oraz zawzięciu Beth z każdą rozegraną partią staje się coraz pewniejsza siebie. Sen z powiek spędza jej jednak jeden z najwybitniejszych graczy tamtych czasów, Rosjanin – Vasily Borgov, w tej roli Marcin Dorociński. W serialu możemy obserwować niezliczone partie szachów, rozgrywane na turniejach, jak i te z przyjemności.
- Szachowo produkcja broni się znakomicie, ponieważ jednym z konsultantów merytorycznych był sam Garri Kasparow, który jest XIII mistrzem świata. Odtwórczyni głównej roli - Anya Taylor-Joy pobierała specjalnie lekcje szachów u Bruce’a Pandolfiniego, co wcale nie jest regułą u aktorów, którzy grają na planie w tę grę, a w rzeczywistości zwykle nie odróżniają wieży od gońca. Na potrzeby roli aktorka opracowała również swego rodzaju „choreografię palców", tworząc unikatowy sposób poruszania figurami na szachownicy. Dodatkowo cała historia jest niezwykle wciągająca i pokazuje cenę, jaką ponosi się za bycie geniuszem i kobietą jednocześnie, która walczy w męskim świecie szachów – mówi Michał Kanarkiewicz, ambasador królewskiej gry oraz popularyzator szachów w Polsce.
Coraz więcej seriali i filmów wykorzystuje szachy jako pretekst do opowiedzenia pewnej historii, jak np. niedawno emitowany w kinach polski film z udziałem Roberta Więckiewicza „Ukryta Gra”, który dostępny jest już na Netflix. Ale również i w naszych polskich serialach pojawia się ten motyw, chociażby w „Ojcu Mateuszu”, gdzie Artur Żmijewski w wielu scenach dla relaksu pogrywa w szachy.
- Mam nadzieję, że dzięki takim produkcjom, w których scenariusz oparty jest na grze w szachy coraz więcej osób będzie zainteresowanych tym sportem i sami będą chętnie próbowali nauki szachów. Chciałbym, by rozgrywki szachowe stały się równie popularne, co inne sportowe turnieje w naszym kraju, jak i na świecie. Kiedyś szachy były uważne za zajęcie typowo męskie, a „Gambit Królowej” pokazuje, że również kobiety świetnie w nie grają i bardzo dobrze! Serdecznie zachęcam do korzystania z lekcji szachów, ponieważ rozwijają one kreatywność i umiejętność strategicznego myślenia, a przecież obie te umiejętności są bardzo pożądane przez pracodawców – dodaje Michał Kanarkiewicz.
Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność!
Waterdrop® oficjalnym partnerem Australian Open
46 proc. badanych pijących min. 10 szklanek wody dziennie jest szczęśliwa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.