Tunel aerodynamiczny może zapoczątkować rewolucję w skokach narciarskich
Pracownia architektoniczna Archigeum zaprezentowała w piątek 10 września animację prototypowego tunelu aerodynamicznego, który powstaje dla Wielkiej Krokwi w Zakopanym. Tunel ma być jednak tylko zaczątkiem większej rewolucji w tej dyscyplinie sportu.
Celem tunelu jest zabezpieczenie najazdu skoczni narciarskich, co zwiększy bezpieczeństwo przeprowadzania zawodów, bowiem ograniczy ryzyka związane ze zjawiskiem zamarzania śniegu. Tunel będzie składany, stąd też nie będzie trwale ingerować w skocznie.
- Tunel, którego jesteśmy autorami to innowacyjna, aerodynamiczna instalacja z systemem inteligentnego sterowania, zawierająca połączenie wielu nowatorskich rozwiązań w jednej konstrukcji – wyjaśnia Przemysław Gawęda, architekt z Archigeum - W Norwegii, kolebce skoków narciarskich uznano, że projekt ten zapoczątkuje rewolucję techniczną w skokach, a swoje poparcie wobec inicjatywy w telewizji NRK wyraził Johan Remen Evensen, były rekordzista w długości lotu, a obecnie ekspert stacji.
Projekt wspiera m.in. Adam Małysz, legenda polskich skoków narciarskich. Pozytywnie o tej koncepcji wypowiada się też były dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer.
- Kolejnym krokiem, jaki inicjujemy w oparciu o tunel jest zaprojektowanie skoczni narciarskiej nowej generacji, którą będziemy konsultować w światowej centrali sportów zimowych FIS z siedzibą w Zurychu – zapowiada Marcin Sajdak z Archigeum.
Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak zaprojektowali w ostatnim czasie kompleks pięciu skoczni w Zakopanym, treningowy tzw. Kompleks Średniej Krokwi, którego uroczyste otwarcie miało miejsce na początku lipca.
Autorem animacji jest Jerzy Chodor ceniony i nagradzany twórca animacji komputerowych.

Doskonale warunki na narty w Szczyrku. Narciarze tłumnie odwiedzają Beskid Sport Arenę!

Znamy datę Rosa Challenge Tour 2025

Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
Rekordowe w historii zyski Grupy PGE pozwolą na dalszą transformację energetyczną i kolejne inwestycje. Spółka planuje budowę bateryjnych magazynów energii, będzie też intensywnie rozwijać inwestycje w odnawialne źródła energii, szczególnie offshore, a także sieci dystrybucyjne. Analizuje też możliwość budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie. – Nasze plany to dalsza transformacja grupy zmierzająca w stronę tego, czego oczekuje od nas rynek – zapowiada Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Handel
Niepewność powodowana amerykańskimi cłami wstrzymuje inwestycje. Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów

Chaotyczna polityka celna administracji Donalda Trumpa, polegająca na zapowiadaniu, wprowadzaniu, a potem zawieszaniu ceł na różne sektory działalności i kraje, utrudnia planowanie działalności gospodarczej i inwestowanie w warunkach rosnącej niepewności. W tej sytuacji wiele firm wstrzymuje się z inwestycjami bądź gromadzi zapasy surowców i półproduktów na kolejne tygodnie działalności. Amerykańskie cła powodują wprowadzenie taryf odwetowych ze strony dotkniętych nowymi przepisami krajów. W efekcie globalny handel wyhamuje, a wraz z nimi spowolni rozwój gospodarczy.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.