Komunikaty PR

Sprzymierzona z Rosją grupa Turla mogła namierzać i szpiegować dyplomatów

2024-05-21  |  09:15

Analitycy ds. cyberbezpieczeństwa ESET zdemaskowali mechanizm cyberszpiegowski, wymierzony w europejskie ministerstwa spraw zagranicznych i misje dyplomatyczne za granicą, głównie na Bliskim Wschodzie. – Te narzędzia są używane od co najmniej 2020 roku, a biorąc pod uwagę podobieństwa do wcześniejszych akcji, działania można prawdopodobnie przypisać niesławnej, powiązanej z Rosją grupie cyberszpiegowskiej Turla – uważają badacze ESET.

Analitycy odkryli nieznane wcześniej backdoory (a więc konie trojańskie, dające dostęp do zaatakowanych systemów), które nazwano LunarWeb i LunarMail. Zostały one wykorzystane do ataku na europejskie placówki dyplomatyczne, a planując działania, cyberprzestępcy posłużyli się także m.in. zaawansowaną techniką ukrywania poleceń w obrazach. LunarWeb zbierał i wydobywał informacje z systemu, takie jak informacje o komputerze i systemie operacyjnym, listę uruchomionych procesów, listę usług i listę zainstalowanych produktów zabezpieczających. Natomiast LunarMail przy pierwszym uruchomieniu zbierał adresy e-mail odbiorców z wysłanych przez użytkownika wiadomości e-mail.

 Atak był miejscami bardzo wyrafinowany technicznie, ale pod innymi aspektami wręcz przeciwnie. Na przykład staranna instalacja na zaatakowanym serwerze w celu uniknięcia skanowania przez oprogramowanie zabezpieczające, kontrastowała z błędami w kodowaniu i różnymi stylami kodowania backdoorów. Najprawdopodobniej zatem, w rozwój i działanie tych narzędzi zaangażowanych było wiele różnych osób – mówi Filip Jurčacko, badacz ESET, który odkrył zestaw narzędzi Lunar.

Eksperci przypisują atak powiązanej z Rosją grupie Turla. Ta cyberprzestępcza grupa znana również jako Snake, jest aktywna od co najmniej 2004 roku, a być może nawet od późnych lat 90-tych. Uważana za część rosyjskiej FSB, Turla atakuje głównie podmioty o wysokim profilu, takie jak rządy i organizacje dyplomatyczne w Europie, Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie. Grupa jest znana z włamań do największych organizacji, w tym Departamentu Obrony USA w 2008 roku i szwajcarskiej firmy RUAG w 2014 roku.

Szczegóły mechanizmu

Dochodzenie rozpoczęło się od wykrycia tzw. loadera (złośliwego kodu stosowanego w celu zaaplikowania końcowego złośliwego oprogramowania), wdrożonego na niezidentyfikowanym serwerze, który odszyfrowuje i ładuje zawartość z pliku. Doprowadziło to badaczy ESET do odkrycia nieznanego wcześniej backdoora, który nazwano LunarWeb. Następnie wykryto podobny łańcuch zależności w przypadku LunarWeb wdrożonego w instytucji dyplomatycznej. Co ważne, atakujący dołączył również drugiego backdoora – nazwanego LunarMail – który wykorzystuje inną metodę do komunikacji z serwerem kontrolującym. Podczas innego ataku ESET zaobserwował jednoczesne wdrożenie łańcucha z LunarWeb w trzech instytucjach dyplomatycznych europejskiego kraju na Bliskim Wschodzie, które nastąpiło w ciągu kilku minut od siebie. Atakujący prawdopodobnie miał wcześniejszy dostęp do kontrolera domeny ministerstwa spraw zagranicznych i wykorzystał go, aby dostać się do maszyn powiązanych instytucji w tej samej sieci.

LunarWeb, wdrożony na serwerach zaatakowanych instytucji, wykorzystuje HTTP(S) do komunikacji z kontrolowanymi przez cyberprzestępców tzw. serwerami C&C (Command & Control), naśladując legalne żądania, podczas gdy LunarMail, wdrożony na stacjach roboczych, instaluje się jako dodatek do Outlooka i wykorzystuje wiadomości e-mail do komunikacji z serwerami C&C. Oba backdoory wykorzystują steganografię, technikę, w której polecenia są ukryte w obrazach, aby uniknąć wykrycia. Ich programy ładujące mogą występować w różnych formach, w tym jako trojanizowane oprogramowanie open-source, co pokazuje zaawansowane techniki stosowane przez atakujących.

Odzyskane w trakcie analizy komponenty służące do instalacji i aktywność atakującego sugerują, że początek ataku mógł nastąpić poprzez spearphishing i nadużycie źle skonfigurowanego oprogramowania Zabbix, służącego do monitorowania sieci i aplikacji. Co więcej, gdy atakujący miał już dostęp do sieci, wykorzystał skradzione dane uwierzytelniające i podjął ostrożne kroki w celu zaatakowania serwera bez wzbudzania podejrzeń. Badacze znaleźli także starszy złośliwy dokument Word, prawdopodobnie pochodzący z wiadomości e-mail typu spearphishing.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Hisense TV w czołówce światowego rynku telewizorów w Q1 2024 r. Biuro prasowe
2024-07-03 | 15:00

Hisense TV w czołówce światowego rynku telewizorów w Q1 2024 r.

Hisense, światowy lider w dziedzinie elektroniki użytkowej i urządzeń gospodarstwa domowego, umacnia swoją pozycję na globalnym rynku telewizorów. Najnowsze dane Omdia, wiodącego
IT i technologie Światło, które dba o emocje i dobre samopoczucie
2024-07-02 | 01:00

Światło, które dba o emocje i dobre samopoczucie

Światło stanowi jeden z najważniejszych elementów architektonicznych, którego rola nie ogranicza się wyłącznie do kreowania estetyki przestrzeni. Coraz bardziej zaawansowane
IT i technologie Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce
2024-07-01 | 10:00

Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce

Feedink - dostawca technologii specjalizujący się w rozwiązaniach dla e-commerce, wprowadził do oferty Cropink – innowacyjne narzędzie reklamowe, które ma na celu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.