Świat odwraca oczy. Alarmujące statystyki dotyczące głodu na świecie.
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Mapa głodu na świecie powiększyła się o nowe kraje – Madagaskar, Honduras i Liban to kolejne miejsca, w których nie ma zapewnionego bezpieczeństwa żywnościowego. Bez natychmiastowych działań, do 2030 roku całkowita ilość ludzi dotkniętych głodem przekroczy 840 milionów. W tragicznej sytuacji znajdują się obecnie Sudan Południowy i Jemen, gdzie przedłużająca się destabilizacja polityczna i klęski żywiołowe doprowadziły do katastrofy humanitarnej.
– Niedożywienie na wczesnym etapie rozwoju dziecka, a w przypadku Jemenu mówimy o ponad dwóch milionach maluchów poniżej piątego roku życia, wywołuje spustoszenie w organizmie. Jego skutkiem jest opóźnienie sprawności fizycznej i umysłowej, obniżenie odporności, zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Do tego dochodzi cały szereg chorób występujących w kraju, w tym malaria, które mają cięższy przebieg niż u zdrowych dzieci – mówi Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu pomocy humanitarnej Polskiej Misji Medycznej.
2100 kcal dziennie – to minimalne wymaganie dotyczące wartości energetycznej pożywienia dla dorosłej osoby. W Jemenie to standard nierealny do spełnienia. Ponad 16 milionów Jemeńczyków idzie spać ze świadomością, że nie starczy im jedzenia na kolejny dzień, a rozdzielając niewielkie racje muszą stawać przed wyborem, kto przeżyje.
– Ludzie starają się oszukać żołądek podobnymi metodami, jakie widzieliśmy przy wcześniejszych klęskach głodu, w różnych częściach świata. Z zagotowanej wody i wrzuconych do niej ziół i traw można zrobić wywar, który na chwilę przytłumi organizm domagający się pożywienia. Możemy sobie wyobrazić, jak codzienne zastępowanie pożywnego posiłku takimi napary wpływa na zdrowie - dodaje Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.
Mimo wystarczających zasobów, głód wciąż jest globalnym problemem. Na całym świecie około 9% populacji nie może liczyć na pożywienie, które zapewniałoby codzienne minimum niezbędne organizmowi do przetrwania. Najbardziej narażonymi grupami są mieszkańcy wsi i terenów oddalonych od większych miast – to tam głód i ubóstwo są najdotkliwsze, dodatkowo ich sytuację pogarsza brak dostępu do lekarzy i gotówki na opłacenie wizyty medycznej. Bez kompleksowego podejścia do kwestii rolnictwa, zapobiegania konfliktom i gospodarki wodnej, najubożsi mieszkańcy globu pozostaną na straconej pozycji.
Miesięczny koszt zakupu żywności dla siedmioosobowej rodziny w Jemenie to około 50 dolarów. Jest to równowartość ośmiogodzinnego dnia pracy pracownika średniego szczebla w Polsce. Stworzony przez Polską Misję Medyczną kalkulator pozwala obliczyć, jaką pomoc jesteśmy w stanie dostarczyć przekazując równowartość jednej godziny naszej pracy dla najbardziej potrzebujących. Kalkulator jest dostępny pod adresem: https://pmm.org.pl/walka-z-glodem-i-niedozywieniem
Wesprzyj akcję Polskiej Misji Medycznej w Jemenie:
- wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/walczymy-z-glodem-w-jemenie
- przekaż 1% podatku wpisując KRS 0000162022
- przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Jemenu: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444

Smak zaczyna się od mięsa

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.