Świat odwraca oczy. Alarmujące statystyki dotyczące głodu na świecie.
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Mapa głodu na świecie powiększyła się o nowe kraje – Madagaskar, Honduras i Liban to kolejne miejsca, w których nie ma zapewnionego bezpieczeństwa żywnościowego. Bez natychmiastowych działań, do 2030 roku całkowita ilość ludzi dotkniętych głodem przekroczy 840 milionów. W tragicznej sytuacji znajdują się obecnie Sudan Południowy i Jemen, gdzie przedłużająca się destabilizacja polityczna i klęski żywiołowe doprowadziły do katastrofy humanitarnej.
– Niedożywienie na wczesnym etapie rozwoju dziecka, a w przypadku Jemenu mówimy o ponad dwóch milionach maluchów poniżej piątego roku życia, wywołuje spustoszenie w organizmie. Jego skutkiem jest opóźnienie sprawności fizycznej i umysłowej, obniżenie odporności, zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Do tego dochodzi cały szereg chorób występujących w kraju, w tym malaria, które mają cięższy przebieg niż u zdrowych dzieci – mówi Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu pomocy humanitarnej Polskiej Misji Medycznej.
2100 kcal dziennie – to minimalne wymaganie dotyczące wartości energetycznej pożywienia dla dorosłej osoby. W Jemenie to standard nierealny do spełnienia. Ponad 16 milionów Jemeńczyków idzie spać ze świadomością, że nie starczy im jedzenia na kolejny dzień, a rozdzielając niewielkie racje muszą stawać przed wyborem, kto przeżyje.
– Ludzie starają się oszukać żołądek podobnymi metodami, jakie widzieliśmy przy wcześniejszych klęskach głodu, w różnych częściach świata. Z zagotowanej wody i wrzuconych do niej ziół i traw można zrobić wywar, który na chwilę przytłumi organizm domagający się pożywienia. Możemy sobie wyobrazić, jak codzienne zastępowanie pożywnego posiłku takimi napary wpływa na zdrowie - dodaje Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.
Mimo wystarczających zasobów, głód wciąż jest globalnym problemem. Na całym świecie około 9% populacji nie może liczyć na pożywienie, które zapewniałoby codzienne minimum niezbędne organizmowi do przetrwania. Najbardziej narażonymi grupami są mieszkańcy wsi i terenów oddalonych od większych miast – to tam głód i ubóstwo są najdotkliwsze, dodatkowo ich sytuację pogarsza brak dostępu do lekarzy i gotówki na opłacenie wizyty medycznej. Bez kompleksowego podejścia do kwestii rolnictwa, zapobiegania konfliktom i gospodarki wodnej, najubożsi mieszkańcy globu pozostaną na straconej pozycji.
Miesięczny koszt zakupu żywności dla siedmioosobowej rodziny w Jemenie to około 50 dolarów. Jest to równowartość ośmiogodzinnego dnia pracy pracownika średniego szczebla w Polsce. Stworzony przez Polską Misję Medyczną kalkulator pozwala obliczyć, jaką pomoc jesteśmy w stanie dostarczyć przekazując równowartość jednej godziny naszej pracy dla najbardziej potrzebujących. Kalkulator jest dostępny pod adresem: https://pmm.org.pl/walka-z-glodem-i-niedozywieniem
Wesprzyj akcję Polskiej Misji Medycznej w Jemenie:
- wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/walczymy-z-glodem-w-jemenie
- przekaż 1% podatku wpisując KRS 0000162022
- przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Jemenu: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444

Smak zaczyna się od mięsa

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

„Herbapol. We współpracy z naturą.”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.