Światło, które dba o emocje i dobre samopoczucie
Światło stanowi jeden z najważniejszych elementów architektonicznych, którego rola nie ogranicza się wyłącznie do kreowania estetyki przestrzeni. Coraz bardziej zaawansowane technologie pozwalają lampom na budowanie odpowiedniego nastroju poprzez dostosowywanie strumienia świetlnego do indywidualnych potrzeb użytkownika lub chwili, a także kształtowania świadomych wyborów konsumenckich, korzystnych zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego.
Wybór oświetlenia odbywa się dziś w oparciu o nieco odmienne kryteria niż jeszcze kilkanaście lat temu. Liczy się już nie tylko design i dopasowanie wizualne do aranżacji wnętrza. Równie istotnymi aspektami okazują się szerokie możliwości lamp i ich multifunkcjonalność, które w połączeniu z wysoką energooszczędnością pozwalają na tworzenie przestrzeni niezwykle komfortowych, mających bezpośredni wpływ na samopoczucie oraz emocje użytkowników.
Człowiek w centrum
Emocje stanowią dziś niezwykle ważny aspekt w kontekście projektowania. Wnętrza mają bowiem nadążać za zmieniającymi się potrzebami użytkowników, dostosowywać się do potrzeb danej chwili, zapewniając wytchnienie po dniu wypełnionym pośpiechem, stresem i przebodźcowaniem, bądź wspierając koncentrację podczas pracy. To ogromne wyzwanie, które jednak staje się standardem. Kluczową rolę w procesie aranżowania przestrzeni odgrywa oświetlenie, doskonale odwzorowujące naturalne światło słoneczne oraz dopasowujące się do osobistych preferencji użytkownika.
- W myśl koncepcji Human Centric Lighting, nowoczesne lampy zachwycają nie tylko przemyślanym designem, wprowadzającym do wnętrz wyjątkowy charakter, ale też opcjami dostosowywania barwy czy strumienia świetlnego do warunków panujących na zewnątrz. Dzięki temu zachowany zostaje naturalny biorytm dobowy organizmu, co bezpośrednio przekłada się na dobrostan użytkownika. Odbywa się to w sposób zautomatyzowany: użytkownik steruje światłem z pomocą intuicyjnych aplikacji, zyskując możliwość zaprogramowania dowolnych scen świetlnych, najlepiej odpowiadających jego samopoczuciu bądź wprowadzających go w pożądany nastrój. – wyjaśnia ekspert Lena Lighting Tadeusz Talkowski.
Doskonałym przykładem tego typu lamp jest kolekcja lamp Messaggio, zaprojektowanych dla Lena Lighting przez Dorotę Koziarę. Messaggio są kompatybilne z systemami sterowania oświetleniem DALI oraz Clue, dzięki czemu użytkownik może samodzielnie zaprogramować kompozycje świetlne, budujące odpowiednią atmosferę. Podobnie nie tylko kreują nastrój, ale także wyróżniają się doskonałym designem, nagrodzonym Red Dot Design Award 2022 lampy Sizzano, zaprojektowane przez projektanta młodego pokolenia Jakuba Zarzyńskiego.
Bezpieczeństwo i komfort
Odpowiednio zaprojektowane i zoptymalizowane oświetlenie zapewnia bezpieczeństwo – zarówno człowiekowi, jak i jego otoczeniu, bez zaburzania naturalnego rytmu dobowego. Dlatego tak istotne jest dostosowanie konstrukcji oraz parametrów lamp do indywidualnych wymagań przestrzeni.
- W przypadku oświetlenia wewnętrznego należy zadbać o wyeliminowanie efektu olśnienia, wywołującego szereg negatywnych skutków zdrowotnych. Gdy światło jest zbyt intensywne, mogą pojawić się bóle głowy, dekoncentracja, a także obciążenie narządu wzroku. Niepożądane olśnienie może też powodować zaczerwienienie i suchość oka, wywołując ogólny dyskomfort. Problem ten dotyka w szczególności osoby pracujące przed ekranami, dlatego poziom parametru UGR w lampach powinien utrzymywać się w granicach 12-19. – mówi ekspert Lena Lighting Tadeusz Talkowski.
W ofercie Lena Lighting większość lamp dedykowana przestrzeniom biurowym oraz co-workingowym posiada niski UGR, tak jak np. lampy z linii Baris 52 LED. Ich zastosowanie zapewnia oświetlenie zarówno całych stref biurowych, jak i pojedynczych stanowisk pracy, w pełni bezpiecznych dla wzroku. Oprócz obniżonego UGR w lampie zastosowano opalizowany klosz, który dodatkowo ogranicza efekt olśnienia, tworząc przyjazne i komfortowe przestrzenie.
Sprzyjające otoczenie
W kontekście oświetlenia zewnętrznego należy zwrócić uwagę na problem związany z zanieczyszczeniem światłem. Łuna świetlna pojawia się głównie w dużych aglomeracjach miejskich, oddziałując negatywnie na funkcjonowanie organizmów żywych. Zbyt rozproszone i intensywne światło zakłóca prawidłowy cykl życia i snu, doprowadzając do trudności w zasypianiu, problemów z bezsennością, a nawet rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Często bywa też śmiertelna dla dzikich zwierząt, oślepiając je po zmroku, gdy wykazują one największą aktywność. Dlatego tak istotna staje się wymiana tradycyjnego oświetlenia sodowego na LED, które jest nie tylko bardziej energooszczędne, ale również w połączeniu z nowoczesnymi systemami sterowania bardziej przyjazne dla całego ekosystemu.
Lampy Led stosowane przez markę Lena Lighting, wyróżniają się wysoką energooszczędnością, niskim współczynnikiem olśnienia UGR, a także zoptymalizowanym poziomem strumienia światła. A zaawansowane rozwiązania technologiczne, takie jak sterowanie oświetleniem, innowacyjne komponenty konstrukcyjne i dodatkowe akcesoria, pozwalające na modyfikacje lamp już po instalacji, umożliwiają pełną integrację lamp z terenem.
Jednym z najnowszych tego typu rozwiązań w portfolio marki Lena Lighting jest modularna oprawa Skver LED. Linia ta obejmuje modele z dwoma wariantami kloszy. Niezależnie od kształtu, lampy można modyfikować z pomocą kilku specjalnych daszków. Każdy z nich zapewnia inny rozsył światła, dostosowany do warunków lokalizacyjnych. W ten sposób możliwa jest redukcja efektu zanieczyszczania światłem nieba, świecenia w okna budynków i oślepiania przechodniów, kierowców oraz zwierząt.
Świadome wybory
W dobie gwałtownych zmian klimatycznych wybory konsumenckie dyktowane są nie tylko komfortem, ale także troską o dobro środowiska naturalnego. Już sama decyzja o inwestowaniu w wysoce energooszczędne i trwałe produkty, które będą służyć przez długie lata, pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie w harmonii z otoczeniem. Dlatego z roku na rok coraz więcej gospodarstw domowych i firm dokonuje wymiany lamp starego typu na ultranowoczesne modele LED. Oświetlenie ledowe, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, nie zawiera szkodliwej rtęci i nie generuje ciepła, które także nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie i nastrój użytkowników.
Lampy Lena Lighting pozwalają na obniżenie poboru energii elektrycznej oraz oszczędności finansowe nawet do 70% w skali roku, a ich trwałość, wodo- i pyłoodporność, potwierdzone licznymi testami i badaniami, gwarantują bezawaryjna pracę na długie lata. Marka stawia na bezustanny rozwój, o czym świadczy poszerzająca się lista produktów z klasą energetyczną A. Dziś dostępne są już lampy Linea S LED, które po ustabilizowaniu osiągają nawet 181 lm/W, co czyni je jednymi z najbardziej wydajnych produktów na rodzimym rynku oraz doceniane i doskonale znane oprawy drogowe Tiara 2 LED, których efektywność świetlna sięga 193 lm/W.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.