Komunikaty PR

SYGNIS SA - producent deeptechowego hardware’u z nową strategią dla technologii

2024-01-23  |  15:41

SYGNIS jednocześnie będzie kontynuował prace nad wykorzystaniem technologii druku z węgla szklistego, których celem jest zostanie producentem zaawansowanych komponentów na rosnący rynek elektroniki węglowej. W 2024 roku spółka skoncentruje się na rozwoju urządzeń z flagowej linii DIW (Direct Ink Writing) i zwiększeniu ich sprzedaży, m.in. poprzez wejście do sektora przemysłowego oraz rozbudowę międzynarodowej sieci dystrybutorów.

SYGNIS S.A. to spółka technologiczna, producent deeptechowego hardware’u w obszarze technologii addytywnych. Spółka z powodzeniem sprzedaje swoje autorskie produkty na rynku globalnym, a jej klientami są m.in. Hutchinson, Technische Universität Dresden, McGill University, PIT-RADWAR. Dzięki unikalnemu modelowi biznesowemu SYGNIS umiejętnie łączy rozwój zaawansowanych technologicznie produktów własnych z realizacją nowych projektów badawczo-rozwojowych. Wizja spółki opiera się na komercjalizacji własnych technologii hardware z obszaru inżynierii materiałowej i fotoniki.

Flagową linią technologiczną stworzoną przez SYGNIS jest linia DIW – urządzeń pracujących w technologii Direct Ink Writing. Należą do niej m.in.: rewolucyjne urządzenie F-NIS, pozwalające na druk z dowolnego jednoskładnikowego materiału półpłynnego, jak np. żywica, silikon, żele czy pasty ceramiczne oraz SYGPAST - hybrydowa drukarka do wieloskładnikowych materiałów płynnych z systemem kontroli jakości w czasie rzeczywistym, która wejdzie do sprzedaży w tym roku.

Strategia dla technologii SYGNIS w 2024 roku zakłada rozwój urządzeń z flagowej linii DIW i zwiększenie ich sprzedaży, m.in. poprzez wejście do sektora przemysłowego oraz rozbudowę międzynarodowej sieci dystrybutorów.

Za nami pracowity i ważny dla rozwoju SYGNIS rok. Uporządkowaliśmy portfolio projektowe i produktowe, dzięki czemu możemy się obecnie skoncentrować na produkcji i sprzedaży produktów własnych. Zadbaliśmy przy tym o pozyskiwanie środków na rozwój nowych produktów, czego przykładem jest m.in. niedawne uzyskanie dofinansowania z PARP w wysokości prawie 7 mln zł na F-NIS 2.0. Bardzo solidny fundament w postaci naszej flagowej linii technologicznej DIW pozwala nam rozwijać sprzedaż naszych autorskich urządzeń oraz optymalizować je na potrzeby dynamicznie rosnących branż, np. sektora technologii wodorowych. Jednocześnie, dzięki połączeniu kompetencji zespołów badawczo-rozwojowych i działu operacyjnego, monitorującego obecne i przyszłe potrzeby rynkowe, prowadzimy zaawansowane prace nad nowymi produktami. Jednym z priorytetowych dla nas w tym roku działań będzie wprowadzenie na rynek hybrydowej drukarki SYGPAST, która znajdzie zastosowanie m.in. w przemyśle kosmicznym, lotniczym czy energetycznym – zaznacza Andrzej Burgs, prezes Zarządu SYGNIS S.A.

W obszarze technologii DIW, poza rozwojem F-NIS, E-NIS – to specjalna wersja urządzenia DIW dla Instytutu Energetyki-Instytutu Badawczego - czy SYGPAST, producent deeptechowego hardware’u będzie w tym roku dążył do skomercjalizowania aplikacji technologicznych SYGLASS. To przełomowa technologia automatyzująca proces drukowania z różnych rodzajów szkła. Urządzenie SYGNIS pozwala na produkcję preform światłowodowych wedle zadanego wzoru wykonanych z dwóch różnych rodzajów szkła, co otwiera możliwości dla szerokiej gamy zastosowań nieosiągalnych do tej pory, m.in. w branżach takich jak cyberbezpieczeństwo, medycyna czy fotonika. Jedno urządzenie stworzone przez SYGNIS pozwala zautomatyzować ręczny dotychczas proces, zastąpić 6 maszyn przemysłowych i zmniejszyć koszt produkcji jednej preformy dziesięciokrotnie. Rozwojem SYGLASS zajmie się utworzona w listopadzie zeszłego roku spółka SYGLASS sp. z o.o., a ostatnie prace mające na celu skomercjalizowanie SYGLASS spółka SYGNIS planuje finansować m.in. poprzez uzyskanie dofinansowania z programu FENG, wdrożenia poszczególnych aplikacji technologicznych oraz partnerstwa strategiczne.  Komercjalizacja technologii deeptechowych przez dedykowane SPV jest kolejnym filarem strategii technologicznej spółki.

Czekamy na rozstrzygnięcia kolejnych konkursów, w których aplikowaliśmy o środki, a jednocześnie analizujemy potrzeby i możliwości pozyskania tego typu finansowania w kolejnych miesiącach. W 2024 roku nie koncentrujemy się jednak na pozyskiwaniu dofinansowań na projekty. Naszym priorytetem jest zwiększenie sprzedaży produktów własnych, w tym eksportu. Wierzymy, że odpowiednie zbalansowanie działań sprzedażowych i prac rozwojowych pozwoli nam poprawić wyniki i pozytywnie zaskoczyć rynek w najbliższych miesiącach – mówi Joanna Danaj, CFO i wiceprezeska Zarządu Sygnis S.A.

Trzecim ważnym elementem strategii technologicznej spółki na rok 2024 jest kontynuacja prac nad wykorzystaniem technologii druku z węgla szklistego, których celem jest zostanie producentem zaawansowanych komponentów na rosnący rynek elektroniki węglowej. Geopolityczna konieczność dynamicznego rozwoju branży przewodników i półprzewodników w Europie i Stanach Zjednoczonych powoduje, że sukcesywnie będą zwiększane inwestycje w tych obszarach. Za pomocą druku węglem można uzyskać na przykład lżejsze, trwalsze i bardziej wydajne ogniwa paliwowe, elektrody do stymulowania komórek i detekcji neuroprzekaźników czy niekorodujące złącza węglowe na folii metalicznej do ogniw elektrycznych.

Jesteśmy doświadczoną spółką technologiczną, posiadającą odpowiedni know-how i doskonałe kadry, a jednocześnie efektywną w pozyskiwaniu środków na realizację prac B+R, wspierających rozwój SYGNIS. Dzięki unikalnej wiedzy i kompetencjom zespołu efektywnie komercjalizujemy nasze projekty, czego przykładem jest nasza flagowa linia produktów DIW, którą będziemy w tym roku intensywnie rozwijać. Jednocześnie, dostrzegając wyzwania i potrzeby na rynku elektroniki – w związku z ograniczonymi możliwościami technologicznymi elektroniki krzemowej – pod koniec 2022 roku rozpoczęliśmy prace nad technologią DEPO, którą znacząco rozwinęliśmy w minionym roku, co skutkowało m.in. przyznaniem certyfikatu walidacji technologii w ramach Inicjatywy 3W. Jest to technologia, której aplikacyjność jest w stanie zrewolucjonizować oblicze przemysłu. Jako firma chcemy, aby w wyniku rozwoju technologii DEPO Sygnis stał się producentem zaawansowanych komponentów półprzewodnikowych z węgla szklistego, które to komponenty znajdują zastosowanie niemalże w każdej działalności przemysłowej – podkreśla dr Olga Czerwińska, CSO i wiceprezeska Zarządu Sygnis S.A.

Rozwój technologii addytywnych i materiałów z nimi związanych w ostatnich latach doprowadził do znaczącego zwiększenia opłacalności i możliwości zastosowania ich w przemyśle. Szybkie prototypowanie i wykorzystywanie nowych i bardziej efektywnych materiałów wprowadzają korzystne zmiany w poszczególnych branżach, m.in. w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, obronnym, energetycznym i medycznym, co jest widocznie w procesach, łańcuchach dostaw, utrzymaniu ruchu czy gospodarce części zamiennych. Dynamikę rynku dla technologii opracowywanych przez SYGNIS należy mierzyć przez ich aplikacje. Dla technologii DEPO raporty rynkowe wskazują na intensywny wzrost rynków aplikacyjnych z CAGR: dla rynku wodorowych ogniw paliwowych - 32,59%, dla rynku druku 3D w implantologii – 17,1%, dla rynku elektrod EDM – 7,2% (prognozy na 2026 r.).

Dla technologii SYGLASS powiązane rynki aplikacyjne również prognozują wzrosty, a CAGR dla poszczególnych branż wynosi: laserowa komunikacja satelitarna - 36%, układy scalone – 20%, terapie skórne – 16,6%, medyczne terapie światłowodowe – 6,1%.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.