Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Attention Marketing
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/
Santander Leasing zaprezentował z analizę AGROskop dotyczącą bieżącej sytuacji w rolnictwie, w tym uwzględniającą otoczenie makroekonomiczne oraz koniunkturę i inwestycje oraz prognozę obejmujących najważniejsze segmenty tego rynku, w tym uprawy polowe, mięso, mleko, owoce i warzywa oraz środki produkcji.
Otoczenie makroekonomiczne - koniunktura i inwestycje
1. PKB - rok 2023 charakteryzował się raczej niskim wzrostem realnego PKB w Polsce, który według szacunków MF wyniósł ok. 0,2%. Polska gospodarka pozostawała pod silną presją czynników zewnętrznych związanych w znacznej mierze z wojną w Ukrainie i związanymi z tym zawirowaniami w obrocie towarami rolno-spożywczymi.
W 2024 roku zgodnie z przewidywaniami ma nastąpić znaczne przyspieszenie tempa rozwoju gospodarczego, gdzie zgodnie z przewidywaniami MF PKB ma wzrosnąć o 3,1%, natomiast w 2025 o 3,9%.
Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 2 kwartale 2024 r. zwiększył się realnie o 3,2% rok do roku wobec spadku o 0,6% w analogicznym kwartale 2023 r. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego). (dane GUS)
2. Stopa bezrobocia - bezrobocie rejestrowane utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, gdzie dla 2023 wyniosło ono 5,1%, natomiast w 2024 przewiduje się spadek do poziomu 5,0%, a w 2025 dalszy spadek do 4,9%. Sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra, niskie bezrobocie oznacza, że pracownicy są poszukiwani w wielu branżach, co jest pozytywne z punktu widzenia samych pracowników, jednak stanowi wyzwanie dla pracodawców szczególnie w kontekście kosztów pracowniczych.
Dane GUS potwierdzają podobne wartości, koniec 2023 to 5,1%, natomiast stopa bezrobocia na 08-2024 to 5,0%. (dane GUS) Stosunkowo niski poziom bezrobocia w skali kraju wpływa pozytywnie na nastroje konsumentów. Zgodnie z najnowszym odczytem GUS, koniunktura konsumencka w czerwcu 2024 w odniesieniu do czerwca 2023 wzrosła o 16,2%. (dane GUS)
3. Inflacja - presja ze strony czynników inflacyjnych pozostawała na wysokim poziomie, gdzie w całym 2023 roku osiągnęła ona poziom 11,4%, natomiast w roku 2024 ma nastąpić zdecydowana poprawa w tym zakresie, gdzie prognozowany przez MF jest spadek inflacji do poziomu 3,7% a w 2025 wzrost do 5,0%.
Aktualny odczyt GUS za sierpień 2024 to inflacja na poziomie 4,3% r/r, w tym wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych wyniósł 4,1% r/r (dane GUS)
4. Koniunktura w rolnictwie według SGH - w trzecim kwartale 2024 nastąpiło wyraźne polepszenie wskaźnika koniunktury w rolnictwie z -24,0 do -15,6, na który składa się wskaźnik przychodów pieniężnych: -14,4, który wzrósł z poziomu -29,7 oraz wskaźnik nastrojów: -3,2, który wzrósł z -13,9.
5. Inwestycje - zgodnie z danymi MF w 2023 roku skala inwestycji wzrosła w porównaniu z 2022 z poziomu 2,7% do 13,1%. Natomiast w 2024 roku spodziewany jest wzrost poziomu inwestycji o 0,4%, a w 2025 o 6,4%.
Inwestycje w rolnictwie według SGH - w trzecim kwartale 2024 nastąpiło wyraźne polepszenie wskaźnika z 25,3 do 31,7.
Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.