Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Attention Marketing
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/
Santander Leasing zaprezentował z analizę AGROskop dotyczącą bieżącej sytuacji w rolnictwie, w tym uwzględniającą otoczenie makroekonomiczne oraz koniunkturę i inwestycje oraz prognozę obejmujących najważniejsze segmenty tego rynku, w tym uprawy polowe, mięso, mleko, owoce i warzywa oraz środki produkcji.
Otoczenie makroekonomiczne - koniunktura i inwestycje
1. PKB - rok 2023 charakteryzował się raczej niskim wzrostem realnego PKB w Polsce, który według szacunków MF wyniósł ok. 0,2%. Polska gospodarka pozostawała pod silną presją czynników zewnętrznych związanych w znacznej mierze z wojną w Ukrainie i związanymi z tym zawirowaniami w obrocie towarami rolno-spożywczymi.
W 2024 roku zgodnie z przewidywaniami ma nastąpić znaczne przyspieszenie tempa rozwoju gospodarczego, gdzie zgodnie z przewidywaniami MF PKB ma wzrosnąć o 3,1%, natomiast w 2025 o 3,9%.
Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 2 kwartale 2024 r. zwiększył się realnie o 3,2% rok do roku wobec spadku o 0,6% w analogicznym kwartale 2023 r. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego). (dane GUS)
2. Stopa bezrobocia - bezrobocie rejestrowane utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, gdzie dla 2023 wyniosło ono 5,1%, natomiast w 2024 przewiduje się spadek do poziomu 5,0%, a w 2025 dalszy spadek do 4,9%. Sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra, niskie bezrobocie oznacza, że pracownicy są poszukiwani w wielu branżach, co jest pozytywne z punktu widzenia samych pracowników, jednak stanowi wyzwanie dla pracodawców szczególnie w kontekście kosztów pracowniczych.
Dane GUS potwierdzają podobne wartości, koniec 2023 to 5,1%, natomiast stopa bezrobocia na 08-2024 to 5,0%. (dane GUS) Stosunkowo niski poziom bezrobocia w skali kraju wpływa pozytywnie na nastroje konsumentów. Zgodnie z najnowszym odczytem GUS, koniunktura konsumencka w czerwcu 2024 w odniesieniu do czerwca 2023 wzrosła o 16,2%. (dane GUS)
3. Inflacja - presja ze strony czynników inflacyjnych pozostawała na wysokim poziomie, gdzie w całym 2023 roku osiągnęła ona poziom 11,4%, natomiast w roku 2024 ma nastąpić zdecydowana poprawa w tym zakresie, gdzie prognozowany przez MF jest spadek inflacji do poziomu 3,7% a w 2025 wzrost do 5,0%.
Aktualny odczyt GUS za sierpień 2024 to inflacja na poziomie 4,3% r/r, w tym wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych wyniósł 4,1% r/r (dane GUS)
4. Koniunktura w rolnictwie według SGH - w trzecim kwartale 2024 nastąpiło wyraźne polepszenie wskaźnika koniunktury w rolnictwie z -24,0 do -15,6, na który składa się wskaźnik przychodów pieniężnych: -14,4, który wzrósł z poziomu -29,7 oraz wskaźnik nastrojów: -3,2, który wzrósł z -13,9.
5. Inwestycje - zgodnie z danymi MF w 2023 roku skala inwestycji wzrosła w porównaniu z 2022 z poziomu 2,7% do 13,1%. Natomiast w 2024 roku spodziewany jest wzrost poziomu inwestycji o 0,4%, a w 2025 o 6,4%.
Inwestycje w rolnictwie według SGH - w trzecim kwartale 2024 nastąpiło wyraźne polepszenie wskaźnika z 25,3 do 31,7.
SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Lignosulfoniany – moc natury w nawozach dolistnych foliQ
XXV jubileuszowa edycja Wystawy AGRO SHOW
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.