Sytuacja w rolnictwie w 2024 i prognoza krótkookresowa
Attention Marketing
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/
Santander Leasing zaprezentował z analizę AGROskop dotyczącą bieżącej sytuacji w rolnictwie, w tym uwzględniającą otoczenie makroekonomiczne oraz koniunkturę i inwestycje oraz prognozę obejmujących najważniejsze segmenty tego rynku, w tym uprawy polowe, mięso, mleko, owoce i warzywa oraz środki produkcji.
Otoczenie makroekonomiczne - koniunktura i inwestycje
1. PKB - rok 2023 charakteryzował się raczej niskim wzrostem realnego PKB w Polsce, który według szacunków MF wyniósł ok. 0,2%. Polska gospodarka pozostawała pod silną presją czynników zewnętrznych związanych w znacznej mierze z wojną w Ukrainie i związanymi z tym zawirowaniami w obrocie towarami rolno-spożywczymi.
W 2024 roku zgodnie z przewidywaniami ma nastąpić znaczne przyspieszenie tempa rozwoju gospodarczego, gdzie zgodnie z przewidywaniami MF PKB ma wzrosnąć o 3,1%, natomiast w 2025 o 3,9%.
Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w 2 kwartale 2024 r. zwiększył się realnie o 3,2% rok do roku wobec spadku o 0,6% w analogicznym kwartale 2023 r. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego). (dane GUS)
2. Stopa bezrobocia - bezrobocie rejestrowane utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, gdzie dla 2023 wyniosło ono 5,1%, natomiast w 2024 przewiduje się spadek do poziomu 5,0%, a w 2025 dalszy spadek do 4,9%. Sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra, niskie bezrobocie oznacza, że pracownicy są poszukiwani w wielu branżach, co jest pozytywne z punktu widzenia samych pracowników, jednak stanowi wyzwanie dla pracodawców szczególnie w kontekście kosztów pracowniczych.
Dane GUS potwierdzają podobne wartości, koniec 2023 to 5,1%, natomiast stopa bezrobocia na 08-2024 to 5,0%. (dane GUS) Stosunkowo niski poziom bezrobocia w skali kraju wpływa pozytywnie na nastroje konsumentów. Zgodnie z najnowszym odczytem GUS, koniunktura konsumencka w czerwcu 2024 w odniesieniu do czerwca 2023 wzrosła o 16,2%. (dane GUS)
3. Inflacja - presja ze strony czynników inflacyjnych pozostawała na wysokim poziomie, gdzie w całym 2023 roku osiągnęła ona poziom 11,4%, natomiast w roku 2024 ma nastąpić zdecydowana poprawa w tym zakresie, gdzie prognozowany przez MF jest spadek inflacji do poziomu 3,7% a w 2025 wzrost do 5,0%.
Aktualny odczyt GUS za sierpień 2024 to inflacja na poziomie 4,3% r/r, w tym wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych wyniósł 4,1% r/r (dane GUS)
4. Koniunktura w rolnictwie według SGH - w trzecim kwartale 2024 nastąpiło wyraźne polepszenie wskaźnika koniunktury w rolnictwie z -24,0 do -15,6, na który składa się wskaźnik przychodów pieniężnych: -14,4, który wzrósł z poziomu -29,7 oraz wskaźnik nastrojów: -3,2, który wzrósł z -13,9.
5. Inwestycje - zgodnie z danymi MF w 2023 roku skala inwestycji wzrosła w porównaniu z 2022 z poziomu 2,7% do 13,1%. Natomiast w 2024 roku spodziewany jest wzrost poziomu inwestycji o 0,4%, a w 2025 o 6,4%.
Inwestycje w rolnictwie według SGH - w trzecim kwartale 2024 nastąpiło wyraźne polepszenie wskaźnika z 25,3 do 31,7.

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.