Szwedzki fundusz państwowy sfinansuje kontrakt polskiej firmy na Ukrainie
B-Act, inżynieryjna spółka specjalizująca się w doradztwie i nadzorze inwestycji budowlanych, podpisała umowę ze szwedzką firmą Sweco International AB. Kontrakt dotyczy świadczenia usług eksperckich oraz opracowania studium wykonalności przy realizacji projektu dla gminy Kobleve na Ukrainie (obwód mikołajowski). Jest to pierwszy krok w realizacji złożonego przedsięwzięcia mającego na celu poprawę infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w miejscowościach gminy Koblevo, znacznie podnosząc jakość życia jej mieszkańców. Inwestycja jest finansowana przez Swedfund, szwedzką państwową instytucję finansowania rozwoju.
- Podpisana umowa otwiera przed nami nowe możliwości działania w kolejnym obwodzie na Ukrainie, gdzie dotychczas nie byliśmy obecni. Co więcej, jest to pierwszy projekt wspierany przez szwedzki kapitał państwowy, w którym bierzemy udział, co nadaje mu szczególne znaczenie. Warto zaznaczyć, że to jedynie pierwszy krok w ramach wieloetapowego przedsięwzięcia, co daje nam nadzieję na długotrwałą i owocną współpracę przy tej inwestycji w przyszłości – oczekujemy na nowe projekty związane z infrastrukturą wodną w tym regionie – mówi Adam Białachowski, prezes zarządu B-Act SA.
Całe przedsięwzięcie realizowane przez Sweco dotyczy wspomagania gmin w przeprowadzeniu analiz oraz przygotowaniach niezbędnych do poprawy jakości wody i jej oczyszczania. W Kobleve prace będą skupione przede wszystkim na dostępie do wody pitnej i oczyszczaniu ścieków. Zadanie realizowane przez B-Act w ramach tej inwestycji będzie już 14 projektem obecnie prowadzonym przez spółkę na Ukrainie. Jednocześnie są to pierwsze kontrakty B-Act w regionie mikołajowskim.
- Posiadamy duże doświadczenie w prowadzeniu projektów na Ukrainie. Realizację pierwszego z nich rozpoczęliśmy w 2017 roku, a już w 2019 roku otworzyliśmy stałe przedstawicielstwo w Kijowie. W kolejnych latach, widząc szereg możliwości na rozwój naszej firmy na tym rynku, otworzyliśmy kolejne trzy biura w różnych regionach kraju. Jednak jeśli chodzi o zagranicę, nie tylko tam poszukujemy nowych kontraktów. W ostatnim czasie podpisaliśmy memorandum z firmą inżynieryjną z Kazachstanu, dzięki któremu wspólnie będziemy przygotowywać się do realizacji projektów w tym kraju – dodaje Adam Białachowski.
Nowa umowa na Ukrainie jest siódmą, którą B-Act podpisał w tym roku. W celu osiągnięcia jak najlepszych wyników, spółka nieustannie monitoruje rynek, analizując trendy i identyfikując potencjalne obszary do rozwoju. B-Act prowadzi również regularne rozmowy z różnymi partnerami, poszukując nowych możliwości współpracy.

CIMA i Templar Executives podpisały memorandum o współpracy w celu wzmocnienia odporności cybernetycznej w Europie

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Możliwość pozyskiwania danych z ZUS i prowadzenia zdalnych kontroli. Państwową Inspekcję Pracy czeka szereg zmian
Instytucje kontrolujące stopniowo zmieniają swój charakter na bardziej doradczy, informacyjny i edukacyjny – wskazuje Główny Inspektor Pracy. Ta zmiana odpowiada na potrzeby procesu deregulacji prowadzonego przez rząd, który zresztą w pierwszym pakiecie uwzględnił ograniczenie liczby kontroli i ich czasu. Jednocześnie trwają prace nad wzmocnieniem PIP w ramach kamieni milowych przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy, w tym nadaniu jej uprawnień do przekształcania pozornych umów cywilnoprawnych w umowy o pracę.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Farmacja
E. Kopacz: Róbmy wszystko, by dzieci przyjeżdżające do Polski wchodziły w cykl kalendarza szczepień. Wiele zależy od świadomości matek

Według danych UNICEF poziom wyszczepialności dzieci w Ukrainie wynosi 70 proc. i jest znacząco niższy niż w przypadku dzieci w Polsce. – Róbmy wszystko, żeby dzieci, które do nas przyjeżdżają, wchodziły w cykl kalendarza szczepień i pobierały szczepionki – mówi Ewa Kopacz. Jednocześnie dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że noworodki, które przychodzą na świat w Polsce, są szczepione w prawie 100 proc. Wciąż jest jednak pewien odsetek mam, które mimo obowiązku szczepień dla dzieci nie zamierzają tego robić. Duża w tym wina mitów krążących wokół szczepionek, podsycanych przez ruchy antyszczepionkowe.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.