Komunikaty PR

Ataki DDoS coraz groźniejsze dla dostawców usług telekomunikacyjnych

2020-02-28  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Z badań F5 Labs[1] wynika, że aż 77% wszystkich incydentów bezpieczeństwa zarejestrowanych w branży w 2019 roku było związanych z odmową usługi i jest to znaczący wzrost w stosunku do poprzednich lat. Wskazana analiza związana z bezpieczeństwem klientów obejmuje ostatnie trzy lata oraz dotyczy sieci komórkowych i stacjonarnych.

 

Ciągle powszechne, choć coraz rzadsze, są ataki „brute force” (atak krypto-analityczny tj. odgadywanie haseł, kluczy do haseł). Inne znaczące zagrożenia obejmują zainfekowane urządzenia (z naruszonymi zabezpieczeniami) i ataki polegające na wstrzykiwaniu podejrzanego kodu.

 

Ataki DDoS były zdecydowanie największym zagrożeniem dla dostawców usług w latach objętych analizą i stanowiły 49% wszystkich zgłoszonych incydentów. Ataki typu „odmowa usługi” w przestrzeni dostawcy usług telekomunikacyjnych były zazwyczaj ukierunkowane na klienta (takie jak DNS) lub koncentrowały się na aplikacjach, które np. pozwalają użytkownikom przeglądać rachunki lub monitorować wykorzystanie usług.

 

Większość zgłoszonych ataków miała źródło w bazie abonentów usługodawcy. Wiele z nich, szczególnie w przypadku incydentów związanych z DNS, wykorzystywała do ataków zasoby usługodawcy. F5 Labs odkryło, że większość zgłoszonych incydentów dotyczyła wyspecjalizowanych ataków DDoS DNS, takich jak odbicia „reflection”[2] i ataki nazywane „torturami wodnymi”[3].

Pierwszą oznaką ataku jest zwykle wzrost ruchu sieciowego wykryty przez zespół operacyjny usługodawcy. Inne sygnały alarmowe obejmują skargi klientów, takie jak powolna usługa sieciowa lub niereagujące serwery DNS.

Najważniejsze jest szybkie wykrywanie ataku. Możliwość błyskawicznego porównania charakterystyki normalnego, oczekiwanego ruchu sieciowego z odchyleniami w warunkach ataku ma kluczowe znaczenie w procesach ochrony. Bardzo ważne jest również szybkie uruchomienie szczegółowego rejestrowania usług sieciowych, takich jak DNS, w celu identyfikacji nietypowych zapytań - powiedział Kamil Woźniak Senior Manager, Security Operations F5 Poland

Ataki typu „brute force”[4], polegające na wypróbowaniu ogromnej liczby nazw użytkowników i haseł przeciwko punktowi końcowego uwierzytelniania – były drugim najczęściej zgłaszanym incydentem. Ich popularność maleje (z 72% wszystkich incydentów w 2017 r. do zaledwie 20% w 2019 r.), choć są coraz częściej automatyzowane i rosną w obszarze usługodawców koncentrujących się na pionie finansowym.

Wzrost liczby nieudanych prób logowania w krótkim okresie, w porównaniu do normalnych poziomów aktywności, powinien zostać oflagowany i niezwłocznie poddany obserwacji. Ważne jest również, aby powszechne stosowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego było standardem, to blokuje powracające ataki – dodaje Kamil Woźniak.

 

Zainfekowane urządzenia, ataki internetowe i boty IoT

Inne znaczące ataki obejmowały zainfekowane urządzenia w infrastrukturze dostawcy usług, które odpowiadały za 8% incydentów. Podobnie, za 8% ataków internetowych odpowiadają taktyki „web injection” – podkładania niebezpiecznego kodu[5]. Ciągle aktywny jest wykryty w 2016 r. bot Annie[6], który atakuje porty do zdalnego zarządzania flotami routerów i zarządzania Mikrotikiem.

 


[1] F5 Labs przeanalizowało dane od zespołu reagowania na incydenty bezpieczeństwa F5 (F5 SIRT), analizując incydenty z lat 2017, 2018 i 2019, zgłoszone przez globalnych dostawców usług telekomunikacyjnych (zarówno stacjonarnych, jak i komórkowych).

[2] (atak na system autoryzacji używający jednego protokołu in/out). Ataki refleksyjne/odbicia wykorzystują zasoby hostowane przez usługodawcę (takie jak DNS i NTP) aby odbić sfałszowany ruch, przez co odpowiedzi z wykorzystywanej usługi trafiają do obranego celu, a nie do inicjatora.

[3] (przeciążenie serwera DNS – staje się niewidoczny). DNS „Tortury wodne” to forma ataku refleksyjnego/odbicia, który wykorzystuje celowo niepoprawne zapytania w celu zwiększenia obciążenia docelowych serwerów DNS. Takie żądania nieustannie przechodzą przez lokalne serwery DNS usługodawcy, generując zwiększone obciążenia, a czasami poziom odmowy usługi.

[4] Atakujący często używają poświadczeń uzyskanych z innych naruszeń, które są następnie wykorzystywane do atakowania usług za pomocą taktyki zwanej „upychaniem poświadczeń” (zautomatyzowanym wypróbowywaniem pozyskanych/skradzionych haseł i loginów do pozyskania dostępu do kolejnych platform użytkownika – także zawodowych/biznesowych). Inne formy ataków brute force po prostu używają wspólnych list domyślnych par danych uwierzytelniających (tj. Admin / admin), często używanych haseł lub losowo generowanych ciągów haseł.

[5] Ataki takie próbują wykorzystać błędy w kodzie aplikacji internetowej, w celu egzekucji polecenia. W przypadku wstrzyknięcia SQL podejmowane są próby wykonania poleceń na serwerach baz danych, co często prowadzi do wycieku danych.

[6] Odkryty w 2016 roku bot celował w niestandardowe protokoły TR-069 i TR-064 używane przez dostawców usług internetowych do zdalnego zarządzania dużymi flotami routerów przez port 7547. Bot ciągle atakuje port 7547, zjawisko nasiliło się w 2019 r. Zainteresowanie atakującego portem 8291 do zdalnego zarządzania Mikrotikiem również gwałtownie wzrosło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Telekomunikacja MWC 2023: Przyszłość leży w prywatnych sieciach 5G. Jak je usprawnić i dopasować Biuro prasowe
2023-02-28 | 11:35

MWC 2023: Przyszłość leży w prywatnych sieciach 5G. Jak je usprawnić i dopasować

Prywatne sieci 5G cieszą się coraz większą popularnością. Jaka jest tego przyczyna? Pojawienie się w ostatnich latach przetwarzania brzegowego, w połączeniu z trendami makroekonomicznymi,
Telekomunikacja Jakie nastroje wzbudzili w 2022 roku polscy operatorzy komórkowi?
2022-11-25 | 12:00

Jakie nastroje wzbudzili w 2022 roku polscy operatorzy komórkowi?

Co internauci piszą na profilach operatorów komórkowych na Facebooku i jakie generuje to emocje? Sentimenti jako strategiczny globalny partner Statista® bada regularnie rozmaite
Telekomunikacja Cordiant Digital Infrastructure nowym właścicielem Emitel
2022-11-17 | 10:40

Cordiant Digital Infrastructure nowym właścicielem Emitel

Cordiant Digital Infrastructure Limited i Astatine Investment Partners sfinalizowały transakcję, w ramach której notowany na giełdzie papierów wartościowych w Londynie fundusz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Krajobraz bezpieczeństwa w Europie uległ radykalnej zmianie. To stawia nowe wyzwania przed Polską

Zakupy uzbrojenia znacząco przyspieszyły od momentu wybuchu wojny za wschodnią granicą w ramach zwiększania możliwości obronnych państwa. Więcej uwagi poświęca się też budowaniu zasobów kadrowych Sił Zbrojnych. Jak podkreślali eksperci podczas Forum Bezpieczeństwa w Łodzi, silna armia, zdolna do odstraszania wroga i obrony w przypadku takiej konieczności, jest jednym z filarów polskiego bezpieczeństwa obok dobrych relacji z sojusznikami w ramach NATO i strategicznego partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że trudno jednak mówić o 100-proc. przygotowaniu na zagrożenia.

Infrastruktura

Rośnie akceptacja Polaków dla rozwoju telekomunikacji, w tym 5G. Wciąż jednak pokutuje wiele mitów na temat pola elektromagnetycznego

57 proc. Polaków deklaruje, że chce korzystać z nowych generacji sieci komórkowych 5G czy 6G. To zdecydowany wzrost w porównaniu z 2021 rokiem, kiedy taką otwartość deklarowało jedynie 37 proc. – wynika z badania Kantar Polska i KUL na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Pokazuje ono także, że pole elektromagnetyczne, związane z budową sieci 5G, wciąż budzi wiele obaw, szczególnie w kontekście jego wpływu na zdrowie. Zdaniem ekspertów takie obawy wynikają z braku wiedzy na ten temat i podkreślają oni potrzebę dalszej edukacji społeczeństwa na temat tego zjawiska.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Problemy społeczne

UNICEF Polska: Spada liczba przyjmowanych dawek szczepień obowiązkowych. Polskie społeczeństwo straciło już odporność populacyjną na odrę

Ze względu na spadek liczby szczepień po latach zapomnienia wracają do Polski choroby zakaźne takie jak odra, nazywana kiedyś „zabójcą dzieci”. Eksperci alarmują, że wkrótce ten sam problem może dotyczyć też m.in. polio, błonicy czy gruźlicy. – Pandemia wywarła tutaj duży wpływ, zaufanie do szczepień w tym okresie zdecydowanie spadło – zauważa Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF Polska. Jak wskazuje, w krajach rozwiniętych spadek liczby szczepień może wynikać właśnie ze spadku zaufania i ruchów antyszczepionkowych, ale w rozwijających się krajach jest on wynikiem wojen, katastrof naturalnych i zwyczajnego braku dostępu do szczepionek.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.