Komunikaty PR

Firmy połączone z ekosystemem rozwijają się szybciej. Polska wśród największych

2022-10-27  |  01:00
Biuro prasowe

Obecne ograniczenia w łańcuchu dostaw oraz niestabilność geopolityczna i gospodarcza nie spowalnia tempa inwestycji w infrastrukturę cyfrową, wynika z nowego raportu GXI.

W najnowszym Global Interconnection Index (GXI) 2023, corocznym badaniu rynku publikowanym przez Equinix, wykazano, że najbardziej zintegrowane z ekosystemem przedsiębiorstwa – te, które bezpośrednio łączą się z partnerami w celu świadczenia własnych usług cyfrowych – w ciągu ostatnich pięciu kwartałów zwiększyły swoją działalność cyfrową bardziej niż w ciągu poprzednich pięciu lat. Organizacje łączą się średnio z trzykrotnie większą liczbą partnerów ekosystemu biznesowego i węzłów komunikacyjnych, korzystając z ponad dwukrotnie większej przepustowości połączeń[1].

Firmy zmieniają się w następstwie globalnej pandemii, a koncentracja ekosystemów stała się katalizatorem innowacji cyfrowych napędzających wzrost przepustowości połączeń bezpośrednich. Według GXI 2023 prognozuje się, że globalna przepustowość połączeń bezpośrednich osiągnie ponad 27 762 terabitów na sekundę (TBps) do 2025 roku. To oznacza pięcioletnią stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 40%. A także równowartość 110 zettabajtów danych wymienianych rocznie lub przepustowości wystarczającej do obsługi ponad 50 milionów autonomicznych samochodów, z których każdy wymienia ponad 2000 terabajtów (TB) danych rocznie. Prognozowany wzrost pokazuje, jak firmy zmieniają swoje podejście do biznesu, aby wdrożyć w przyszłości infrastrukturę na platformach technologicznych.

„W dzisiejszym dynamicznym otoczeniu każda firma staje się cyfrowym dostawcą, co wymaga nowego typu infrastruktury cyfrowej, zbudowanej w sposób zrównoważony wokół wykorzystania ekosystemów w celu zapewnienia harmonijnych rozwiązań cyfrowych. Przedsiębiorstwa, które posiadają strategię digital-first, inwestują w solidny, przyszłościowy model biznesowy i łączą się z bogatymi ekosystemami, są przygotowane do skalowania, adaptacji i rozwoju” – mówi Steve Madden, wiceprezes Digital Transformation & Segmentation w firmie Equinix.

Dodatkowe informacje z GXI 2023

  • Kontynuacja wzrostu w sektorze cyfrowym. GXI 2023 prognozuje, że do 2025 roku przepustowość połączeń bezpośrednich będzie rosła w tempie ponad 35% CAGR we wszystkich regionach i najważniejszych miastach. Na rynku EMEA Warszawa jest już czwartym co do wielkości ośrodkiem w obszarze Consumer Services. Polska stolica wyprzedza Sztokholm, ale jest za Londynem, Frankfurtem i Amsterdamem. 
  • Przyspiesza ruch w stronę krawędzi. GXI 2023 przewiduje, że zarówno przedsiębiorstwa, jak i dostawcy usług w skali globalnej będą łączyć się z infrastrukturą brzegową o 20% szybciej niż z centralną.
  • Przedsiębiorstwa stają się dostawcami usług cyfrowych. GXI 2023 przewiduje, że do 2025 roku 90% firm z listy Fortune 500 stanie się cyfrowymi usługodawcami, zarówno oferującymi, jak i konsumującymi usługi cyfrowe.
  • Zrównoważona droga do cyfrowego rozwoju. Wszystkie branże wykorzystują technologie cyfrowe, aby przyspieszyć realizację celów ESG. Według ostatniego badania firmy Equinix Global Tech Trends Survey prawie 40% polskich decydentów IT twierdzi, że będzie współpracować tylko z partnerami IT, którzy będą realizować kluczowe cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla. GXI 2023 przewiduje, że sektor energetyczny i usług publicznych będzie liderem w rozwoju cyfrowym do 2025 roku, ponieważ wszystkie organizacje badają zrównoważone podejście do budowania i rozszerzania swojej obecności cyfrowej.

 

„Niezależnie od obecnej dynamiki rynkowej widzimy, że transformacja cyfrowa przyspiesza. Przesyłamy coraz większe ilości danych napędzających gospodarkę, ale też zapewniających wzrost jakości usług publicznych. Firmy rozwijające się dzięki chmurze obliczeniowej pokazują jak ważną rolę w tej transformacji pełni infrastruktura cyfrowa. To ona pozwala zachować wysoką przepustowość, niską latencję i korzystać z przetwarzania brzegowego” – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, prezes zarządu Equinix Poland. 

 


[1] Przepustowość połączenia to maksymalna ilość danych, która może zostać przesłana za pomocą danego łącza w jednym momencie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Telekomunikacja Sony o technologiach chmurowych! Biuro prasowe
2024-03-28 | 10:30

Sony o technologiach chmurowych!

Cloudsourcing Storytelling to cykl podcastów przygotowany przez Sony. W każdym odcinku eksperci i twórcy rozmawiają o tym jak wykorzystać technologie chmurowe do szybszej i
Telekomunikacja Startuje pierwsza w Polsce Akademia 5G
2024-03-27 | 01:00

Startuje pierwsza w Polsce Akademia 5G

STARTUJE PIERWSZA W POLSCE AKADEMIA 5G Akademia 5G to pierwszy w Polsce kompleksowy cykl edukacyjny poświęcony automatyzacji przedsiębiorstw z wykorzystaniem technologii 5G. To
Telekomunikacja Program CSR Nexera Heroes z kolejnym rekordem
2024-03-14 | 09:00

Program CSR Nexera Heroes z kolejnym rekordem

220 milionów kroków wystarcza by trzykrotnie okrążyć ziemię. Właśnie taki dystans w 2023 roku przemierzyli pracownicy firmy Nexera, którzy od kilku lat, w ramach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ochrona środowiska

Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie

Do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad tydzień. Jak pokazuje nowy raport Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, na samorządowców nadchodzącej kadencji będzie czekać wiele wyzwań związanych z energetyką i polityką klimatyczną, które wynikają zarówno z regulacji UE, jak i oczekiwań społecznych. Jednak w praktyce możliwości aktywnego działania samorządów w tym obszarze są tak szerokie, jak umożliwiają im to regulacje prawne. – Tutaj pewnych rozwiązań po prostu nie ma albo są w dość dokuczliwy sposób szczegółowe i stwarzają samorządom duże trudności. Dlatego potrzebna jest interwencja rządu, żeby umożliwić samorządom aktywne działania – ocenia dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.