Komunikaty PR

Firmy połączone z ekosystemem rozwijają się szybciej. Polska wśród największych

2022-10-27  |  01:00
Biuro prasowe

Obecne ograniczenia w łańcuchu dostaw oraz niestabilność geopolityczna i gospodarcza nie spowalnia tempa inwestycji w infrastrukturę cyfrową, wynika z nowego raportu GXI.

W najnowszym Global Interconnection Index (GXI) 2023, corocznym badaniu rynku publikowanym przez Equinix, wykazano, że najbardziej zintegrowane z ekosystemem przedsiębiorstwa – te, które bezpośrednio łączą się z partnerami w celu świadczenia własnych usług cyfrowych – w ciągu ostatnich pięciu kwartałów zwiększyły swoją działalność cyfrową bardziej niż w ciągu poprzednich pięciu lat. Organizacje łączą się średnio z trzykrotnie większą liczbą partnerów ekosystemu biznesowego i węzłów komunikacyjnych, korzystając z ponad dwukrotnie większej przepustowości połączeń[1].

Firmy zmieniają się w następstwie globalnej pandemii, a koncentracja ekosystemów stała się katalizatorem innowacji cyfrowych napędzających wzrost przepustowości połączeń bezpośrednich. Według GXI 2023 prognozuje się, że globalna przepustowość połączeń bezpośrednich osiągnie ponad 27 762 terabitów na sekundę (TBps) do 2025 roku. To oznacza pięcioletnią stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 40%. A także równowartość 110 zettabajtów danych wymienianych rocznie lub przepustowości wystarczającej do obsługi ponad 50 milionów autonomicznych samochodów, z których każdy wymienia ponad 2000 terabajtów (TB) danych rocznie. Prognozowany wzrost pokazuje, jak firmy zmieniają swoje podejście do biznesu, aby wdrożyć w przyszłości infrastrukturę na platformach technologicznych.

„W dzisiejszym dynamicznym otoczeniu każda firma staje się cyfrowym dostawcą, co wymaga nowego typu infrastruktury cyfrowej, zbudowanej w sposób zrównoważony wokół wykorzystania ekosystemów w celu zapewnienia harmonijnych rozwiązań cyfrowych. Przedsiębiorstwa, które posiadają strategię digital-first, inwestują w solidny, przyszłościowy model biznesowy i łączą się z bogatymi ekosystemami, są przygotowane do skalowania, adaptacji i rozwoju” – mówi Steve Madden, wiceprezes Digital Transformation & Segmentation w firmie Equinix.

Dodatkowe informacje z GXI 2023

  • Kontynuacja wzrostu w sektorze cyfrowym. GXI 2023 prognozuje, że do 2025 roku przepustowość połączeń bezpośrednich będzie rosła w tempie ponad 35% CAGR we wszystkich regionach i najważniejszych miastach. Na rynku EMEA Warszawa jest już czwartym co do wielkości ośrodkiem w obszarze Consumer Services. Polska stolica wyprzedza Sztokholm, ale jest za Londynem, Frankfurtem i Amsterdamem. 
  • Przyspiesza ruch w stronę krawędzi. GXI 2023 przewiduje, że zarówno przedsiębiorstwa, jak i dostawcy usług w skali globalnej będą łączyć się z infrastrukturą brzegową o 20% szybciej niż z centralną.
  • Przedsiębiorstwa stają się dostawcami usług cyfrowych. GXI 2023 przewiduje, że do 2025 roku 90% firm z listy Fortune 500 stanie się cyfrowymi usługodawcami, zarówno oferującymi, jak i konsumującymi usługi cyfrowe.
  • Zrównoważona droga do cyfrowego rozwoju. Wszystkie branże wykorzystują technologie cyfrowe, aby przyspieszyć realizację celów ESG. Według ostatniego badania firmy Equinix Global Tech Trends Survey prawie 40% polskich decydentów IT twierdzi, że będzie współpracować tylko z partnerami IT, którzy będą realizować kluczowe cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla. GXI 2023 przewiduje, że sektor energetyczny i usług publicznych będzie liderem w rozwoju cyfrowym do 2025 roku, ponieważ wszystkie organizacje badają zrównoważone podejście do budowania i rozszerzania swojej obecności cyfrowej.

 

„Niezależnie od obecnej dynamiki rynkowej widzimy, że transformacja cyfrowa przyspiesza. Przesyłamy coraz większe ilości danych napędzających gospodarkę, ale też zapewniających wzrost jakości usług publicznych. Firmy rozwijające się dzięki chmurze obliczeniowej pokazują jak ważną rolę w tej transformacji pełni infrastruktura cyfrowa. To ona pozwala zachować wysoką przepustowość, niską latencję i korzystać z przetwarzania brzegowego” – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, prezes zarządu Equinix Poland. 

 


[1] Przepustowość połączenia to maksymalna ilość danych, która może zostać przesłana za pomocą danego łącza w jednym momencie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Telekomunikacja Raport PLSE: ćwierć miliarda złotych kar dla telekomów za naruszanie praw klientów Biuro prasowe
2025-03-26 | 10:30

Raport PLSE: ćwierć miliarda złotych kar dla telekomów za naruszanie praw klientów

Kary na kwotę niemal ćwierć miliarda złotych od UOKiK dla firm telekomunikacyjnych w latach 2020-2024 za naruszenie praw konsumentów – między innymi za wprowadzenie
Telekomunikacja Smartfony: długi i cyberataki – pokolenie Z na celowniku hakerów
2024-12-27 | 10:00

Smartfony: długi i cyberataki – pokolenie Z na celowniku hakerów

Obecnie prawie nikt nie wyobraża sobie życia bez smartfona i Internetu. Niestety rosnące zapotrzebowanie na korzystanie z urządzeń mobilnych nie idzie w parze z chęcią do płacenia za te
Telekomunikacja Porównywarki telefonów - pomoc przy zakupie smartfona
2024-12-03 | 09:00

Porównywarki telefonów - pomoc przy zakupie smartfona

Smartfony są urządzeniami wspierającymi codzienne funkcjonowanie. Dla wielu to podręczny asystent, który pomaga m.in. organizować pracę. Nie tak łatwo wybrać smartfona,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.