Firmy połączone z ekosystemem rozwijają się szybciej. Polska wśród największych
Obecne ograniczenia w łańcuchu dostaw oraz niestabilność geopolityczna i gospodarcza nie spowalnia tempa inwestycji w infrastrukturę cyfrową, wynika z nowego raportu GXI.
W najnowszym Global Interconnection Index (GXI) 2023, corocznym badaniu rynku publikowanym przez Equinix, wykazano, że najbardziej zintegrowane z ekosystemem przedsiębiorstwa – te, które bezpośrednio łączą się z partnerami w celu świadczenia własnych usług cyfrowych – w ciągu ostatnich pięciu kwartałów zwiększyły swoją działalność cyfrową bardziej niż w ciągu poprzednich pięciu lat. Organizacje łączą się średnio z trzykrotnie większą liczbą partnerów ekosystemu biznesowego i węzłów komunikacyjnych, korzystając z ponad dwukrotnie większej przepustowości połączeń[1].
Firmy zmieniają się w następstwie globalnej pandemii, a koncentracja ekosystemów stała się katalizatorem innowacji cyfrowych napędzających wzrost przepustowości połączeń bezpośrednich. Według GXI 2023 prognozuje się, że globalna przepustowość połączeń bezpośrednich osiągnie ponad 27 762 terabitów na sekundę (TBps) do 2025 roku. To oznacza pięcioletnią stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 40%. A także równowartość 110 zettabajtów danych wymienianych rocznie lub przepustowości wystarczającej do obsługi ponad 50 milionów autonomicznych samochodów, z których każdy wymienia ponad 2000 terabajtów (TB) danych rocznie. Prognozowany wzrost pokazuje, jak firmy zmieniają swoje podejście do biznesu, aby wdrożyć w przyszłości infrastrukturę na platformach technologicznych.
„W dzisiejszym dynamicznym otoczeniu każda firma staje się cyfrowym dostawcą, co wymaga nowego typu infrastruktury cyfrowej, zbudowanej w sposób zrównoważony wokół wykorzystania ekosystemów w celu zapewnienia harmonijnych rozwiązań cyfrowych. Przedsiębiorstwa, które posiadają strategię digital-first, inwestują w solidny, przyszłościowy model biznesowy i łączą się z bogatymi ekosystemami, są przygotowane do skalowania, adaptacji i rozwoju” – mówi Steve Madden, wiceprezes Digital Transformation & Segmentation w firmie Equinix.
Dodatkowe informacje z GXI 2023
- Kontynuacja wzrostu w sektorze cyfrowym. GXI 2023 prognozuje, że do 2025 roku przepustowość połączeń bezpośrednich będzie rosła w tempie ponad 35% CAGR we wszystkich regionach i najważniejszych miastach. Na rynku EMEA Warszawa jest już czwartym co do wielkości ośrodkiem w obszarze Consumer Services. Polska stolica wyprzedza Sztokholm, ale jest za Londynem, Frankfurtem i Amsterdamem.
- Przyspiesza ruch w stronę krawędzi. GXI 2023 przewiduje, że zarówno przedsiębiorstwa, jak i dostawcy usług w skali globalnej będą łączyć się z infrastrukturą brzegową o 20% szybciej niż z centralną.
- Przedsiębiorstwa stają się dostawcami usług cyfrowych. GXI 2023 przewiduje, że do 2025 roku 90% firm z listy Fortune 500 stanie się cyfrowymi usługodawcami, zarówno oferującymi, jak i konsumującymi usługi cyfrowe.
- Zrównoważona droga do cyfrowego rozwoju. Wszystkie branże wykorzystują technologie cyfrowe, aby przyspieszyć realizację celów ESG. Według ostatniego badania firmy Equinix Global Tech Trends Survey prawie 40% polskich decydentów IT twierdzi, że będzie współpracować tylko z partnerami IT, którzy będą realizować kluczowe cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla. GXI 2023 przewiduje, że sektor energetyczny i usług publicznych będzie liderem w rozwoju cyfrowym do 2025 roku, ponieważ wszystkie organizacje badają zrównoważone podejście do budowania i rozszerzania swojej obecności cyfrowej.
„Niezależnie od obecnej dynamiki rynkowej widzimy, że transformacja cyfrowa przyspiesza. Przesyłamy coraz większe ilości danych napędzających gospodarkę, ale też zapewniających wzrost jakości usług publicznych. Firmy rozwijające się dzięki chmurze obliczeniowej pokazują jak ważną rolę w tej transformacji pełni infrastruktura cyfrowa. To ona pozwala zachować wysoką przepustowość, niską latencję i korzystać z przetwarzania brzegowego” – podkreśla Sylwia Pyśkiewicz, prezes zarządu Equinix Poland.
[1] Przepustowość połączenia to maksymalna ilość danych, która może zostać przesłana za pomocą danego łącza w jednym momencie.

Seria HONOR 400 - zaawansowana technologia AI w zasięgu każdego użytkownika

Eksperci uspokajają: poziom pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez stacje bazowe operatorów komórkowych w Polsce na niskim poziomie

Raport PLSE: ćwierć miliarda złotych kar dla telekomów za naruszanie praw klientów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.