MWC 2023: Przyszłość leży w prywatnych sieciach 5G. Jak je usprawnić i dopasować
Prywatne sieci 5G cieszą się coraz większą popularnością. Jaka jest tego przyczyna? Pojawienie się w ostatnich latach przetwarzania brzegowego, w połączeniu z trendami makroekonomicznymi, skłaniają dostawców usług do ponownego przemyślenia sposobu obsługi sieci i działających w nich aplikacji. Celem jest uzyskanie szybszych transferów, poprawa łączności oraz wydajności. Od przemysłu 4.0, poprzez inteligentną infrastrukturę, aż po radiowe sieci dostępowe (RAN), dostawcy usług chcą elastyczności i autonomii oferowanej przez prywatne sieci 5G, aby móc w łatwy sposób wprowadzać innowacje.
Z perspektywy dostawców usług prywatne sieci 5G oferują możliwość odgrywania bardziej wiodącej roli w ramach krytycznych operacji biznesowych przedsiębiorstwa, zapewniając platformę, która hostuje sieć prywatną obok aplikacji biznesowych mogących działać na brzegu sieci. Zmniejsza to zużycie energii, zwiększa elastyczność i możliwości zarządzania siecią, jednocześnie obniżając całkowity koszt posiadania.
Standaryzacja na otwartej platformie prywatnej sieci 5G
Podstawowymi filarami prywatnych sieci 5G są kontrola, zasięg, pojemność i autonomia. Innymi słowy – zdolność do kontrolowania urządzeń i działań w ramach sieci, rozszerzenie zasięgu usług na odległe lokalizacje, zezwalanie na wysoką przepustowość dla aplikacji oraz działanie niezależnie od sieci publicznych, co podnosi bezpieczeństwo. W Red Hat wierzymy, że kluczem do odblokowania każdego z tych filarów jest wspólna platforma cloud-native. Umożliwia ona dostawcom usług budowanie rozwiązań na standardowych komponentach i w ten sposób wspiera obecne wymagania sieciowe, jednocześnie stwarzając warunki do wdrożenia przyszłych innowacji.
Aby spełnić wymagania dotyczące prywatnych sieci 5G oraz aplikacji, Red Hat OpenShift dostarcza jądro o niskiej latencji, a także zapewnia optymalizację funkcji wydajnościowych i szybką ścieżkę danych na platformie, która może skalować się od jednego do wielu węzłów. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie wydajności w wielu scenariuszach wdrożeń w chmurze hybrydowej. Red Hat OpenShift jest wspólną platformą, która zapewnia elastyczność, adresuje łączność 5G i obciążenia brzegowe dla aplikacji przemysłowych, umożliwiając jednocześnie dostawcom usług oferowanie znacznie więcej, niż tylko przydział widma dla prywatnych sieci 5G.
Dostarczanie wartości dodanej poprzez wyspecjalizowany ekosystem
Red Hat OpenShift jest wspierany przez ekosystem wykwalifikowanych i certyfikowanych partnerów, którzy oferują nie tylko możliwości sieciowe i operacyjne wykorzystywane w aplikacjach, ale także wspólne zarządzanie nimi na tej samej platformie. Aby umożliwić prywatne rozwiązania 5G, Red Hat współpracował z Airspan w celu walidacji chmurowych funkcji sieciowych (CNF) pod kątem interoperacyjności i zarządzania cyklem życia.
W ramach współpracy na rzecz prywatnej sieci 5G wdrożyliśmy zdezagregowaną radiową sieć dostępową (RAN) w laboratorium Red Hat 5G telco w Bostonie, wykorzystując w tym celu małe komórki Airspan i oprogramowanie dostępu radiowego w chmurze Druid Raemis. W ten sposób powstała prywatna sieć 5G end-to-end, mogąca stanowić rdzeń każdego przedsiębiorstwa.
Infrastruktura cloud-native oparta na Red Hat OpenShift została wdrożona przy użyciu rozwiązań typu zero-touch, w tym Airspan Control Platform (ACP) i RAN Software dla Airspan Distributed Unit (DU) i Central Unit (CU), które zostały zweryfikowane przez dostawców pod kątem współpracy z Red Hat Open Shift. Ponadto Red Hat OpenShift oferuje funkcje takie jak jądra o niskiej latencji, synchronizacja czasu czy SR-IOV, poprawiające wydajność i łączność.
Infrastruktura fizyczna została zbudowana z wykorzystaniem procesorów Intel Xeon® Scalable trzeciej generacji, Intel vRAN Accelerator ACC100 Adapter, Intel Ethernet Controller E810 oraz komponentów Intel FlexRAN™ Reference Architecture for Wireless Access.
Dodatkowo Red Hat współpracuje z innymi partnerami, takimi jak np. Casa Systems, Intel i Telenor Sweden, którzy umożliwiają rozbudowę systemu o dodatkowe możliwości sieciowe i operacyjne wykorzystywane przez aplikacje, zarządzane na tej samej platformie. Można je wdrożyć w wielu różnych architekturach, rozszerzając możliwości prywatnej sieci 5G wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna.
Poza telekomunikacją, Red Hat zapewnia wraz z niezależnymi dostawcami oprogramowania (ISV) krytyczną infrastrukturę wykorzystywaną w tysiącach środowisk branżowych i horyzontalnych. Obejmuje to rozwiązania przemysłowe, które są używane np. do tworzenia centrów logistycznych przyszłości czy zakładów produkcyjnych z doskonałą łącznością bezprzewodową. To właśnie dzięki ścisłej współpracy wszystkich partnerów działających na spójnej platformie Red Hat OpenShift możliwe jest uzyskanie najwyższej wartości transformacji biznesowej.
Odwiedź Red Hat na MWC Barcelona 2023 (hala 2, stoisko 2F30), aby dowiedzieć się więcej o możliwościach Red Hat dla prywatnych sieci 5G. Więcej informacji na temat wykwalifikowanego ekosystemu partnerów telekomunikacyjnych firmy Red Hat jest dostępnych na stronie RedHat.com

Raport PLSE: ćwierć miliarda złotych kar dla telekomów za naruszanie praw klientów

Smartfony: długi i cyberataki – pokolenie Z na celowniku hakerów

Porównywarki telefonów - pomoc przy zakupie smartfona
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.