Orange Polska ukończył udaną migrację do Teradata Vantage w Google Cloud
Trwająca cyfrowa transformacja, wykorzystująca wiodącą w branży technologię Teradata i zarządzana przez Accenture, pomaga Orange Polska przyspieszyć wzrost
Teradata (NYSE: TDC) poinformowała, że Orange Polska, członek Grupy Orange, przeprowadził migrację swoich podstawowych procesów raportowania i analizy do Teradata Vantage w Google Cloud. Orange Polska w zeszłym roku wybrał ofertę cloud as-a-service Teradata jako kluczowy pierwszy krok w strategicznej i udanej migracji do chmury. Oczekiwane korzyści obejmują zwiększoną elastyczność, szybki czas wprowadzenia produktu na rynek, ograniczenie ryzyka i zoptymalizowany zwrot z inwestycji.
Orange Polska to wiodący telekom w Polsce. Dysponuje największą w kraju infrastrukturą, umożliwiającą świadczenie usług opartych o najnowocześniejsze technologie, w tym gigabitowy internet światłowodowy, 4G LTE i #hello5G. Orange dostarcza usługi mobilne 16 milionom klientów, a szerokopasmowy internet ponad 2,7 milionom klientów. Jej sieć światłowodowa dociera do ponad 6 milionów polskich gospodarstw domowych. Orange Polska prowadzi własną działalność badawczo-rozwojową i jest dostawcą kompleksowych rozwiązań IoT, ICT oraz cyberbezpieczeństwa.
„Włączenie chmury jest kluczowym elementem naszej strategii, a właściwe wyboru technologicznego mającego fundamentalne znaczenie dla transformacji naszej działalności i wzrostu” – powiedział Bertrand Grèzes-Besset, dyrektor ds. informacji w Orange Polska. „Wielkie zbiory danych i analizy wiodą prym, a my możemy teraz wykorzystać elastyczność i sprawność chmury. Wybór odpowiedniego partnera, który pomoże nam w pierwszym kroku, był absolutnie niezbędny. Oceniliśmy kilka opcji i Teradata okazała się najlepiej dopasowaną architekturą, przy najmniejszym ryzyku i najlepszym ROI. Dzisiaj z przyjemnością ogłaszamy zakończenie naszej udanej migracji do Teradata Vantage w Google Cloud”.
Aby wesprzeć migrację, Orange Polska zaangażowało również firmę Accenture, z którą od prawie dwóch dekad współpracuje przy strategii cyfrowej transformacji firmy telekomunikacyjnej.
„Przez lata zdobyliśmy wzajemne zaufanie, które nieustannie przekształcamy w nowe innowacyjne projekty – ostatnim z nich była migracja danych Orange Polska do Teradata Vantage w Google Cloud” – powiedział Paweł Krawczykowski, Dyrektor Zarządzający Accenture w Polsce. „Ta ważna i strategiczna migracja obejmowała przeniesienie hurtowni danych z dedykowanym sprzętem do nowej instancji Teradata Vantage w środowisku Google Cloud. Orange Polska odniesie korzyści ze znacznie skróconego czasu przywracania po awarii i możliwości efektywniejszego wykorzystania chmury w organizacji.”
Dzięki Vantage w Google Cloud Orange Polska ma platformę danych w chmurze, która może przy racjonalizacji kosztów oraz mniejszych obciążeniach i skali, wspierać szerokie spektrum procesów operacyjnych, wykorzystujących dane i analizy do rozwoju firmy. Od raportowania regulacyjnego i procesów sprzedaży, po analizy specyficzne dla sieci, każdy dział może korzystać z elastyczności i skalowalności chmury bez poświęcania wydajności i szybkości platformy Vantage.
„Wcześniej korzystaliśmy z Teradata w środowisku lokalnym i to doświadczenie było cenne, ale ze względu na wysoce strategiczny charakter tej decyzji pozostanie przy Teradata po przeniesieniu się do chmury nie było oczywiste” – powiedział Piotr Sobczyk, Dyrektor Business Intelligence w Orange Polska. „Gdy przeprowadziliśmy nasze badania, odporności i możliwości Vantage w zakresie zapewniania skalowalności bez wygórowanych kosztów, a także ich wsparcia dla złożonych obciążeń o znaczeniu krytycznym dla firmy – nawet w chmurze – zauważyliśmy różnicę. Potwierdziła to udana migracja i znaczna poprawa satysfakcji użytkowników. Wierzymy, że Teradata rozwiąże dzisiejsze oraz przyszłe wyzwania analityczne”.
Teradata Vantage to połączona wielochmurowa platforma danych do analiz korporacyjnych. Upraszcza ekosystemy, ujednolicając analitykę, jeziora danych i hurtownie danych, eliminując silosy i umożliwiając wiodącym przedsiębiorstwom, takim jak Orange Polska, opłacalne i konsekwentne sprawdzanie wszystkich swoich danych przez cały czas. Niezależnie od tego, gdzie znajdują się dane – w chmurze z wykorzystaniem tanich magazynów obiektów, w wielu chmurach, lokalnie lub w dowolnej ich kombinacji – Vantage umożliwia uzyskanie pełnego obrazu biznesu. Łącząc Vantage z własnymi usługami chmurowymi z Google Cloud, Teradata umożliwia klientom rozszerzenie ich ekosystemu chmurowego dzięki głębokiej integracji specyficznych dla chmury usług natywnych dla chmury.
„Wykorzystanie wielu korzyści płynących z chmury jest imperatywem biznesowym, a pierwszy krok przygotowuje grunt pod przyszłe projekty” – powiedział Mariusz Wądołowski, dyrektor sprzedaży Teradata w Polsce. „Dlatego jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że innowacyjna i patrząca w przyszłość firma, taka jak Orange Polska wybrała Teradata, bo osiągnąć ten kamień milowy. Migrując do Vantage w Google Cloud, Orange Polska może mieć pewność, że jej dane korporacyjne są bezpiecznie przechowywane lokalnie i pozostaną w kraju – dostępne na platformie danych Vantage i gotowe do operacjonalizacji złożonych analiz korporacyjnych, które mają wpływ na wyniki biznesowe”.
O Teradata
Teradata to połączona wielochmurowa platforma danych dla przedsiębiorstw. Nasze analizy korporacyjne rozwiązują wyzwania biznesowe od początku jej powstania aż do uzyskania skali. Tylko Teradata już dziś zapewnia elastyczność w obsłudze ogromnych i mieszanych obciążeń danych przyszłości. Dowiedz się więcej na Teradata.com.

Raport PLSE: ćwierć miliarda złotych kar dla telekomów za naruszanie praw klientów

Smartfony: długi i cyberataki – pokolenie Z na celowniku hakerów

Porównywarki telefonów - pomoc przy zakupie smartfona
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.