Komunikaty PR

W Polsce będzie zlokalizowany 16 region MS Azure w Europie

2020-05-06  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marketing
PMR

Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com

Start projektu #polskadolinacyfrowa

W czasie specjalnie zorganizowanej konferencji online, 5 maja Microsoft oficjalnie zapowiedział, że Polska dołączy do listy krajów, gdzie zostanie zlokalizowany region MS Azure, co przyczyni się przyspieszenia procesu transformacji cyfrowej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele głównego partnera Microsoft w projekcie – OChK. Pokazano też doświadczenia polskich klientów usług chmurowych Microsoftu.
Microsoft ogłosił, że chce zainwestować w sumie 1 mld dolarów zarówno w tzw. go to market, szkolenia i oczywiście inwestycje infrastrukturalne.

 

Regiony MS Azure: Polska reprezentantem regionu CEE

Platforma MS Azure obejmuje 59 regionów i jest dostępna w 140 krajach świata w oparciu o ponad 100 centrów danych. Microsoft nie miał jednak do tej pory regionu w Europie Środowo-Wschodniej. W Europie Microsoft posiada 15 regionów, z czego jeden z nich – w Hiszpanii – został uruchomiony w lutym 2020 r. Na liście krajów europejskich znajdują się Francja (Paryż, Marsylia), Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy (2xFrankfurt, Berlin, Magdeburg), Norwegia (Oslo, Stavanger), Szwajcaria (Zurich, Genewa) i Wielka Brytania (Londyn, Cardiff). Jak widać, dostawca niekoniecznie decyduje się na lokalizacje centralne w stolicach krajów, co jest preferowaną opcją przez każdego z tzw. hyperscalerów.

Z informacji PMR Market Experts wynika, że Microsoft poszukiwał odpowiedniej lokalizacji dla swojego regionu w Polsce od kilkunastu miesięcy, negocjując i rozpatrując różne warianty, również poza Warszawą. Dostawca stawia swoim partnerom bardzo wysokie wymagania w zakresie przygotowania obiektu według określonych wytycznych. Na potrzeby MS Azure pojedynczy moduł jeśli chodzi o moc IT, który należy zapewnić dostawcy to 4,8 MW. To sprawia, że współpraca jest możliwa jedynie z największymi dostawcami kolokacji w oparciu o istniejące obiekty, a najczęściej konieczna jest realizacja zupełnie nowej inwestycji, która będzie spełniać oczekiwania Microsoftu. Tym bardziej, że Microsoft zawsze stara się zagwarantować sobie możliwość dalszej rozbudowy w danej lokalizacji w efekcie postępującej ekspansji i sprzedaży usług.

Microsoft nie podał kiedy ostatecznie nastąpi uruchomienie obiektów data center w Polsce, jednak zakłada, że proces ten może potrwać do dwóch lat.

 

Najnowsze prognozy PMR:  dynamiczny wzrost rynku centrów danych w Polsce

Zapowiedzi inwestycji i lokalizacji tzw. regionów na terenie Polski oznaczają konieczność zapewnienia wyraźnie wyższych niż obecnie zasobów mocy i powierzchni kolokacyjnej. Jako pierwszy w ubiegłym roku start swojego regionu ogłosił Google Cloud Platform, również w partnerstwie z OChK. Wykorzysta przy tym zasoby kolokacyjne największych dostawców będących w stanie zapewnić żądaną powierzchnię IT pod serwery, a przede wszystkim zasoby mocy na rynku warszawskim. GCP wywarł w ten sposób presję na pozostałych dwóch największych dostawców chmury publicznej. Należało zakładać, że zarówno Microsoft jak i AWS również docelowo ulokują swoje zasoby na terenie Polski, tworząc tu swoje regiony. Żaden z dostawców nie będzie sam budował obiektów, ale wynajmie powierzchnię na zasadach komercyjnych. W oczywisty sposób przełoży się to na nowe inwestycje i wzrost rynku. W praktyce każda taka inwestycja w nowy moduł dla dużego odbiorcy jest w stanie przesunąć rynek kolokacji w kraju na wyższy poziom. W oczywisty sposób powyższe inwestycje potwierdzają też bardzo dobre perspektywy dla rynku cloud computing w Polsce.

Więcej na temat trendów na rynku data center w Polsce, kompletna mapa inwestycji, uwzględniająca również obiekty budowane na potrzeby największych światowych dostawców IaaS, jak również prognozy rozwoju rynku, biorące pod uwagę m.in. kwestię pandemii COVID-19, można znaleźć w najnowszym raporcie PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”: https://bit.ly/pmr-centra-danych

 

 

AUTOR
Paweł Olszynka
ICT Business Unit Director

KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Telekomunikacja Apel do posłów o doprecyzowanie Prawa Komunikacji Elektronicznej Biuro prasowe
2024-07-04 | 09:00

Apel do posłów o doprecyzowanie Prawa Komunikacji Elektronicznej

Polscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy stanowią trzon sektora oraz filar polskiej gospodarki cyfrowej, apelują do posłów o stworzenie dobrego i przewidywalnego prawa.
Telekomunikacja Sony o technologiach chmurowych!
2024-03-28 | 10:30

Sony o technologiach chmurowych!

Cloudsourcing Storytelling to cykl podcastów przygotowany przez Sony. W każdym odcinku eksperci i twórcy rozmawiają o tym jak wykorzystać technologie chmurowe do szybszej i
Telekomunikacja Startuje pierwsza w Polsce Akademia 5G
2024-03-27 | 01:00

Startuje pierwsza w Polsce Akademia 5G

STARTUJE PIERWSZA W POLSCE AKADEMIA 5G Akademia 5G to pierwszy w Polsce kompleksowy cykl edukacyjny poświęcony automatyzacji przedsiębiorstw z wykorzystaniem technologii 5G. To

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.