Komunikaty PR

W Polsce będzie zlokalizowany 16 region MS Azure w Europie

2020-05-06  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marketing
PMR

Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com

Start projektu #polskadolinacyfrowa

W czasie specjalnie zorganizowanej konferencji online, 5 maja Microsoft oficjalnie zapowiedział, że Polska dołączy do listy krajów, gdzie zostanie zlokalizowany region MS Azure, co przyczyni się przyspieszenia procesu transformacji cyfrowej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele głównego partnera Microsoft w projekcie – OChK. Pokazano też doświadczenia polskich klientów usług chmurowych Microsoftu.
Microsoft ogłosił, że chce zainwestować w sumie 1 mld dolarów zarówno w tzw. go to market, szkolenia i oczywiście inwestycje infrastrukturalne.

 

Regiony MS Azure: Polska reprezentantem regionu CEE

Platforma MS Azure obejmuje 59 regionów i jest dostępna w 140 krajach świata w oparciu o ponad 100 centrów danych. Microsoft nie miał jednak do tej pory regionu w Europie Środowo-Wschodniej. W Europie Microsoft posiada 15 regionów, z czego jeden z nich – w Hiszpanii – został uruchomiony w lutym 2020 r. Na liście krajów europejskich znajdują się Francja (Paryż, Marsylia), Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy (2xFrankfurt, Berlin, Magdeburg), Norwegia (Oslo, Stavanger), Szwajcaria (Zurich, Genewa) i Wielka Brytania (Londyn, Cardiff). Jak widać, dostawca niekoniecznie decyduje się na lokalizacje centralne w stolicach krajów, co jest preferowaną opcją przez każdego z tzw. hyperscalerów.

Z informacji PMR Market Experts wynika, że Microsoft poszukiwał odpowiedniej lokalizacji dla swojego regionu w Polsce od kilkunastu miesięcy, negocjując i rozpatrując różne warianty, również poza Warszawą. Dostawca stawia swoim partnerom bardzo wysokie wymagania w zakresie przygotowania obiektu według określonych wytycznych. Na potrzeby MS Azure pojedynczy moduł jeśli chodzi o moc IT, który należy zapewnić dostawcy to 4,8 MW. To sprawia, że współpraca jest możliwa jedynie z największymi dostawcami kolokacji w oparciu o istniejące obiekty, a najczęściej konieczna jest realizacja zupełnie nowej inwestycji, która będzie spełniać oczekiwania Microsoftu. Tym bardziej, że Microsoft zawsze stara się zagwarantować sobie możliwość dalszej rozbudowy w danej lokalizacji w efekcie postępującej ekspansji i sprzedaży usług.

Microsoft nie podał kiedy ostatecznie nastąpi uruchomienie obiektów data center w Polsce, jednak zakłada, że proces ten może potrwać do dwóch lat.

 

Najnowsze prognozy PMR:  dynamiczny wzrost rynku centrów danych w Polsce

Zapowiedzi inwestycji i lokalizacji tzw. regionów na terenie Polski oznaczają konieczność zapewnienia wyraźnie wyższych niż obecnie zasobów mocy i powierzchni kolokacyjnej. Jako pierwszy w ubiegłym roku start swojego regionu ogłosił Google Cloud Platform, również w partnerstwie z OChK. Wykorzysta przy tym zasoby kolokacyjne największych dostawców będących w stanie zapewnić żądaną powierzchnię IT pod serwery, a przede wszystkim zasoby mocy na rynku warszawskim. GCP wywarł w ten sposób presję na pozostałych dwóch największych dostawców chmury publicznej. Należało zakładać, że zarówno Microsoft jak i AWS również docelowo ulokują swoje zasoby na terenie Polski, tworząc tu swoje regiony. Żaden z dostawców nie będzie sam budował obiektów, ale wynajmie powierzchnię na zasadach komercyjnych. W oczywisty sposób przełoży się to na nowe inwestycje i wzrost rynku. W praktyce każda taka inwestycja w nowy moduł dla dużego odbiorcy jest w stanie przesunąć rynek kolokacji w kraju na wyższy poziom. W oczywisty sposób powyższe inwestycje potwierdzają też bardzo dobre perspektywy dla rynku cloud computing w Polsce.

Więcej na temat trendów na rynku data center w Polsce, kompletna mapa inwestycji, uwzględniająca również obiekty budowane na potrzeby największych światowych dostawców IaaS, jak również prognozy rozwoju rynku, biorące pod uwagę m.in. kwestię pandemii COVID-19, można znaleźć w najnowszym raporcie PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”: https://bit.ly/pmr-centra-danych

 

 

AUTOR
Paweł Olszynka
ICT Business Unit Director

KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Telekomunikacja Porównywarki telefonów - pomoc przy zakupie smartfona Biuro prasowe
2024-12-03 | 09:00

Porównywarki telefonów - pomoc przy zakupie smartfona

Smartfony są urządzeniami wspierającymi codzienne funkcjonowanie. Dla wielu to podręczny asystent, który pomaga m.in. organizować pracę. Nie tak łatwo wybrać smartfona,
Telekomunikacja PragmaGO implementuje infrastrukturę IT T-Mobile
2024-09-23 | 13:30

PragmaGO implementuje infrastrukturę IT T-Mobile

PragmaGO przeprowadziła migrację infrastruktury IT do T-Mobile. To działanie, dzięki któremu Spółka będzie mogła bez przeszkód kontynuować rozwój usług
Telekomunikacja Jak miasta inwestują w zieloną komunikację? Przegląd rozwiązań
2024-09-17 | 01:00

Jak miasta inwestują w zieloną komunikację? Przegląd rozwiązań

Jak podaje Europejska Agencja Środowiska, 1/4 całkowitej emisji CO2 w Unii Europejskiej w 2019 roku pochodziła z sektora transportu, z czego niemal 72% – z transportu drogowego. Zgodnie z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.