Tetra Pak wprowadza pierwsze zakrętki przytwierdzone do opakowań kartonowych
Łącząc siły z wiodącymi producentami napojów, Tetra Pak wprowadza zakrętki przytwierdzone na stałe do opakowań kartonowych. Pięć nowych systemów zamknięć jest obecnie wdrażanych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej (w tym w Polsce, Czechach i na Słowacji), w Irlandii, krajach bałtyckich[1], Hiszpanii i Niemczech. Zmiana dotyczy różnych kategorii produktowych i jest wprowadzana po raz pierwszy w tych regionach.
Stanowi to istotny przełom w długoterminowych działaniach firmy, które mają na celu projektowanie opakowań z myślą o skutecznym recyklingu. Ten krok, będący częścią szerszej strategii, może umożliwić europejskim producentom zrealizowanie przed czasem założeń dyrektywy dotyczącej plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku (Single Use Plastics; SUP), wchodzącej w życie w 2024 r[2].
Zakrętki tego typu odgrywają istotną rolę w zapobieganiu śmieceniu, ponieważ pozostają do końca na stałe połączone z opakowaniem. Mogą też pomóc w zmniejszeniu śladu węglowego kartonu, jeśli producenci żywności zdecydują się na wybór opcji plant-based, wykonanej z polimerów pochodzących z odpowiedzialnie pozyskiwanej trzciny cukrowej. Daje to możliwość zwiększenia udziału surowców odnawialnych w opakowaniu. Ponadto większość nowych rozwiązań dostępnych w asortymencie Tetra Pak cechuje się zmniejszoną zawartością plastiku (od 7 do 15%)[3].
Lyndsey Loyden-Edwards, Dyrektor Zarządzająca Tetra Pak w Polsce, komentuje: „Cieszy nas to, że dostarczamy wielu klientom rozwiązań w zakresie przytwierdzonych zakrętek, dzięki czemu mogą oni realizować swoje cele dotyczące zrównoważonego rozwoju. Zrozumienie potrzeb klientów i badania konsumenckie na wielu rynkach[4] pozwoliły nam zaprojektować systemy zamknięć wygodne dla użytkowników. Nowe zakrętki można łatwo otwierać i zamykać w celu późniejszego spożycia produktu, a optymalnie dobrane średnice usprawniają nalewanie oraz picie.”
Polski rynek jest jednym z pierwszych, na których dostępne jest nowe rozwiązanie Tetra Pak. Producent soków oraz napojów firma Sokpol wprowadził właśnie na sklepowe półki nektary Grand w opakowaniu Tetra Prisma® Aseptic 1000 Square z przytwierdzonym zamknięciem HeliCap 26™ Pro. „O wyborze Tetra Pak jako firmy pomagającej nam wdrożyć nowe rozwiązanie w zakresie zakrętek, zdecydowało między innymi to, że firma ta poczyniła liczne inwestycje mające na celu opracowanie nowych systemów zamknięć dla całego asortymentu opakowań. Wszystko po to, by ograniczyć zaśmiecanie planety przy jednoczesnym zwiększeniu udziału surowców odnawialnych w opakowaniu. Dowodzi to, że mamy wspólne cele – zależy nam na tym, by chronić ukryty wewnątrz opakowania produkt, ale także planetę.” – mówi Jerzy Urbański, Wiceprezes Zarządu firmy Sokpol.
Innowacja obejmuje pięć nowych rozwiązań – do końca 2022 roku Tetra Pak wyposaży w nie około 300 linii produkcyjnych w Europie. Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym wymaga od branży wielu zmian, a wdrożenie ich przed czasem pozwoli przyspieszyć osiągnięcie celów, jakimi są gospodarka cyrkularna i kluczowe dla Tetra Pak stworzenie opakowania neutralnego klimatycznie.
„Inwestujemy łącznie około 400 milionów euro w opracowanie i wdrożenie rozwiązań w zakresie mocowanych zakrętek. W naszym zakładzie w Châteaubriant we Francji zainwestowaliśmy w zeszłym roku 100 milionów euro w przyspieszenie ich produkcji. Spodziewamy się sprzedać ponad 1,5 miliarda opakowań z nowymi systemami zamknięć do końca roku.” – dodaje Lyndsey Loyden-Edwards.
Tetra Pak dokonuje również znaczących inwestycji w usprawnienie produkcji u klientów. Nowe, wysokiej jakości zautomatyzowane linie produkcyjne Tetra Pak do przytwierdzonych zakrętek korzystają z technologii sztucznej inteligencji w celu zwiększania wydajności.
[1] Litwa, Łotwa i Estonia.
[2] Głównym celem dyrektywy 2019/904, jako integralnej części rozleglejszego podejścia określonego w Strategii na rzecz tworzyw sztucznych oraz ważnego elementu Planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym, jest zapobieganie powstawaniu i zmniejszenie wpływu na środowisko morskie odpadów z artykułów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Wdrożenie tej dyrektywy do prawodawstwa krajowego państw UE doprowadzi między innymi do zakazu stosowania wybranych produktów na rynku, jeśli dostępne są przystępne cenowo produkty alternatywne. Producenci napojów, detaliści i wytwórcy w UE, jak również importerzy, mają obowiązek do lipca 2024 r. wdrożyć mocowane zakrętki i wieczka – zaprojektowane tak, aby pozostawały przymocowane do pojemników.
[3] W porównaniu z zakrętkami w asortymencie Tetra Pak, które nie są przymocowane do opakowań.
[4] W latach 2019–2022 Tetra Pak prowadziła różne badania zachowań klientów i akceptacji przez nich mocowanych zakrętek w Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Belgii, Szwecji i Polsce.

Unijny cel klimatyczny do 2040 roku komentują organizacje pozarządowe

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.