The Village zmienia definicję urlopu macierzyńskiego
Pogodzenie kariery zawodowej z rolą matki i poszukiwanie możliwości rozwoju to wyzwanie dla kobiet na całym świecie. CEO The Village, Aleksandra Kozera, wyszła tym potrzebom naprzeciw i zorganizowała w ubiegłym tygodniu w Dharmie, holistycznej przestrzeni dla kobiet na Żoliborzu warsztaty pt. "Powrót mamy na rynek pracy".
Podczas spotkania podkreślano, że czas po narodzinach dziecka nie jest odpoczynkiem. - Proponujemy nową definicję tego okresu - to nie urlop i odpoczynek, ale praca macierzyńska. Praca, bo kobiety w tym okresie mają obowiązki związane z wychowaniem dziecka, które są nieporównywalne do standardowego etatu. Co więcej, ten moment może być niezwykłą szansą na rozwój osobisty i zdobycie cennych umiejętności - podkreślała Aleksandra Kozera. Negocjacje, komunikacja, stawianie granic, efektywność, kreatywność, innowacyjność, produktywność i multizadaniowość to tylko przykładowe kompetencje, które mogą zostać nabyte podczas tego okresu i wykorzystane przez kobiety po powrocie do pracy.
— Coraz więcej osób zaczyna dostrzegać potencjał i wartość czasu poświęconego na opiekę nad dzieckiem. To nie jedynie przerwa, lecz intensywny bootcamp umiejętności, który przynosi liczne korzyści zarówno samym mamom, jak i organizacjom, które mają przyjemność zatrudniać te wyjątkowe kobiety — podkreśliła podczas spotkania Aleksandra Kozera. Założycielka i CEO The Village chce zmienić społeczne postrzeganie i zachęca kobiety, żeby same podejmowały decyzję, czy chcą wracać do pracy zawodowej.
W ramach warsztatów "Powrót mamy na rynek pracy" Kozera pokazała uczestniczkom, że kobiety, które wracają do zawodu po pracy macierzyńskiej, mają wiele do zaoferowania. - Dyskryminowanie kobiet przez pracę macierzyńską to patriarchat. Gdyby mężczyźni zostali w domach z dziećmi, to na pewno po powrocie dostawaliby awans z uwagi na staż pracy, liczony razem z okresem nieobecności — stanowczo podkreśliła Kozera. Jak dodaje, utrwalone przez pokolenia społeczne role dają mężczyznom większe szanse na rozwój kariery zawodowej.
CEO The Village apeluje o zmiany w systemowych strukturach, które umożliwią równy dostęp do urlopów rodzicielskich oraz wsparcie w powrocie do pracy po jego zakończeniu niezależnie od płci. Kozera podkreśla, że warsztaty "Powrót mamy na rynek pracy” to kolejny krok w promowaniu równości szans dla rodziców oraz budowania zrównoważonego i wspierającego środowiska pracy, które uwzględnia potrzeby i potencjał kobiet w społeczeństwie.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.