4 kluczowe wyzwania w zarządzaniu wózkami widłowymi. Jak im sprostać?
Wózki widłowe odgrywają istotną rolę w procesach logistycznych wielu gałęzi przemysłu. Zarządzanie flotą takich pojazdów niesie ze sobą wyzwania, bez względu na to czy są użytkowane w firmie produkcyjnej, magazynie wielkopowierzchniowym czy centrum logistycznym.
Oto 4 najważniejsze i najczęściej spotykane wyzwania z jakimi mierzą się firmy dysponujące profesjonalną flotą wózków widłowych.
1. Monitorowanie stanu technicznego
Utrzymanie wózków widłowych w odpowiednim stanie technicznym to kluczowy czynnik bezpieczeństwa i wydajności pracy. Ręczne harmonogramowanie kontroli pojazdów jest czasochłonne i podatne na wiele błędów.
Gdy istotna jest regularność, dokładność i precyzja kontroli z pomocą przychodzą odpowiednie programy, pomagające automatyzować przeglądy oraz wspierające czynności konserwatorskie. Coraz częściej wykorzystywana jest także technologia RFID, która usprawnia inspekcje wózków.
Innym rozwiązaniem może być zlecenie utrzymania floty wózków widłowych firmie zewnętrznej, jednak często wiąże się to z większymi kosztami obsługi floty.
2. Kontrola dostępu i użytkowników
Innym wyzwaniem z jakim mierzą się właściciele wózków widłowych jest kontrola ich użytkowania przez uprawnione osoby. Bez odpowiedniego systemu zabezpieczeń użytkowanie pojazdów obarczone jest dużym ryzykiem wypadków czy uszkodzeń, dlatego tak ważne jest aby dokładnie wiedzieć kto w danym czasie prowadzi wózek.
Istnieją rozwiązania, takie jak system ForkliftID, które ograniczają dostęp do wózków, dzięki czemu mogą nimi operować tylko wskazane przez kierownictwo osoby. System ponadto rejestruje cały przebieg pracy operatora – od momentu uruchomienia, poprzez czasy i trasy przejazdów, aż po monitoring uderzeń.
3. Monitorowanie tras przejazdów
Kolejnym problemem z jakim mierzą się magazyny i działy logistyczne jest niewiedza o tym gdzie w danej chwili znajdują się pojazdy i jakimi trasami poruszają się operatorzy. Często prowadzi to do nadużyć lub nieoptymalnej jazdy, niepotrzebnie zwiększającej koszty utrzymania floty.
Śledzenie ruchów wózków widłowych to skuteczny sposób kontroli pracy operatorów oraz możliwość optymalizacji kosztów. System umożliwiający monitorowanie lokalizacji w czasie rzeczywistym oraz rejestrujący przebieg tras na mapie zakładu pozwala ograniczyć niepotrzebne przejazdy i skuteczniej kontrolować bezpieczeństwo pracy.
4. Optymalizacja eksploatacji floty wózków widłowych
Rosnące koszty logistyki wiele firm próbuje ograniczać w niewystarczający lub nieskuteczny sposób. Niewydajna praca wózków widłowych może prowadzić do opóźnień, przestojów i poważnych strat finansowych. Aby móc skutecznie optymalizować pracę i koszty utrzymania floty wózków widłowych potrzebna jest dokładna wiedza o tym jak jest ona eksploatowana.
Profesjonalny system zarządzania wózkami widłowymi dostarcza wiarygodnych informacji o lokalizacji pojazdów, ich bieżącym obłożeniu, wykonanych trasach, historycznym przebiegu, czasie pracy oraz o wielu innych aspektach, na podstawie których można podejmować efektywne decyzje o optymalizacji procesów logistycznych.
Wyzwań związanych z efektywnym zarządzaniem wózkami widłowymi jest zapewne o wiele więcej. Na szczęście na rynku dostępne są rozwiązania takie jak system ForkliftID firmy MasterID, które realnie pomagają zoptymalizować eksploatację floty i rozwiązują cały szereg najbardziej dotkliwych problemów. Warto zapoznać się z jego szczegółową specyfikacją i sprawdzić jak może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pracy wózków widłowych i obniżenia kosztów ich utrzymania.

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.