4 kluczowe wyzwania w zarządzaniu wózkami widłowymi. Jak im sprostać?
Wózki widłowe odgrywają istotną rolę w procesach logistycznych wielu gałęzi przemysłu. Zarządzanie flotą takich pojazdów niesie ze sobą wyzwania, bez względu na to czy są użytkowane w firmie produkcyjnej, magazynie wielkopowierzchniowym czy centrum logistycznym.
Oto 4 najważniejsze i najczęściej spotykane wyzwania z jakimi mierzą się firmy dysponujące profesjonalną flotą wózków widłowych.
1. Monitorowanie stanu technicznego
Utrzymanie wózków widłowych w odpowiednim stanie technicznym to kluczowy czynnik bezpieczeństwa i wydajności pracy. Ręczne harmonogramowanie kontroli pojazdów jest czasochłonne i podatne na wiele błędów.
Gdy istotna jest regularność, dokładność i precyzja kontroli z pomocą przychodzą odpowiednie programy, pomagające automatyzować przeglądy oraz wspierające czynności konserwatorskie. Coraz częściej wykorzystywana jest także technologia RFID, która usprawnia inspekcje wózków.
Innym rozwiązaniem może być zlecenie utrzymania floty wózków widłowych firmie zewnętrznej, jednak często wiąże się to z większymi kosztami obsługi floty.
2. Kontrola dostępu i użytkowników
Innym wyzwaniem z jakim mierzą się właściciele wózków widłowych jest kontrola ich użytkowania przez uprawnione osoby. Bez odpowiedniego systemu zabezpieczeń użytkowanie pojazdów obarczone jest dużym ryzykiem wypadków czy uszkodzeń, dlatego tak ważne jest aby dokładnie wiedzieć kto w danym czasie prowadzi wózek.
Istnieją rozwiązania, takie jak system ForkliftID, które ograniczają dostęp do wózków, dzięki czemu mogą nimi operować tylko wskazane przez kierownictwo osoby. System ponadto rejestruje cały przebieg pracy operatora – od momentu uruchomienia, poprzez czasy i trasy przejazdów, aż po monitoring uderzeń.
3. Monitorowanie tras przejazdów
Kolejnym problemem z jakim mierzą się magazyny i działy logistyczne jest niewiedza o tym gdzie w danej chwili znajdują się pojazdy i jakimi trasami poruszają się operatorzy. Często prowadzi to do nadużyć lub nieoptymalnej jazdy, niepotrzebnie zwiększającej koszty utrzymania floty.
Śledzenie ruchów wózków widłowych to skuteczny sposób kontroli pracy operatorów oraz możliwość optymalizacji kosztów. System umożliwiający monitorowanie lokalizacji w czasie rzeczywistym oraz rejestrujący przebieg tras na mapie zakładu pozwala ograniczyć niepotrzebne przejazdy i skuteczniej kontrolować bezpieczeństwo pracy.
4. Optymalizacja eksploatacji floty wózków widłowych
Rosnące koszty logistyki wiele firm próbuje ograniczać w niewystarczający lub nieskuteczny sposób. Niewydajna praca wózków widłowych może prowadzić do opóźnień, przestojów i poważnych strat finansowych. Aby móc skutecznie optymalizować pracę i koszty utrzymania floty wózków widłowych potrzebna jest dokładna wiedza o tym jak jest ona eksploatowana.
Profesjonalny system zarządzania wózkami widłowymi dostarcza wiarygodnych informacji o lokalizacji pojazdów, ich bieżącym obłożeniu, wykonanych trasach, historycznym przebiegu, czasie pracy oraz o wielu innych aspektach, na podstawie których można podejmować efektywne decyzje o optymalizacji procesów logistycznych.
Wyzwań związanych z efektywnym zarządzaniem wózkami widłowymi jest zapewne o wiele więcej. Na szczęście na rynku dostępne są rozwiązania takie jak system ForkliftID firmy MasterID, które realnie pomagają zoptymalizować eksploatację floty i rozwiązują cały szereg najbardziej dotkliwych problemów. Warto zapoznać się z jego szczegółową specyfikacją i sprawdzić jak może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pracy wózków widłowych i obniżenia kosztów ich utrzymania.
Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Zielone korytarze dla zrównoważonego transportu towarów w Europie
Zmiany w systemie SENT: kontrole ładunków obejmą zagranicznych przewoźników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.