4 kluczowe wyzwania w zarządzaniu wózkami widłowymi. Jak im sprostać?
Wózki widłowe odgrywają istotną rolę w procesach logistycznych wielu gałęzi przemysłu. Zarządzanie flotą takich pojazdów niesie ze sobą wyzwania, bez względu na to czy są użytkowane w firmie produkcyjnej, magazynie wielkopowierzchniowym czy centrum logistycznym.
Oto 4 najważniejsze i najczęściej spotykane wyzwania z jakimi mierzą się firmy dysponujące profesjonalną flotą wózków widłowych.
1. Monitorowanie stanu technicznego
Utrzymanie wózków widłowych w odpowiednim stanie technicznym to kluczowy czynnik bezpieczeństwa i wydajności pracy. Ręczne harmonogramowanie kontroli pojazdów jest czasochłonne i podatne na wiele błędów.
Gdy istotna jest regularność, dokładność i precyzja kontroli z pomocą przychodzą odpowiednie programy, pomagające automatyzować przeglądy oraz wspierające czynności konserwatorskie. Coraz częściej wykorzystywana jest także technologia RFID, która usprawnia inspekcje wózków.
Innym rozwiązaniem może być zlecenie utrzymania floty wózków widłowych firmie zewnętrznej, jednak często wiąże się to z większymi kosztami obsługi floty.
2. Kontrola dostępu i użytkowników
Innym wyzwaniem z jakim mierzą się właściciele wózków widłowych jest kontrola ich użytkowania przez uprawnione osoby. Bez odpowiedniego systemu zabezpieczeń użytkowanie pojazdów obarczone jest dużym ryzykiem wypadków czy uszkodzeń, dlatego tak ważne jest aby dokładnie wiedzieć kto w danym czasie prowadzi wózek.
Istnieją rozwiązania, takie jak system ForkliftID, które ograniczają dostęp do wózków, dzięki czemu mogą nimi operować tylko wskazane przez kierownictwo osoby. System ponadto rejestruje cały przebieg pracy operatora – od momentu uruchomienia, poprzez czasy i trasy przejazdów, aż po monitoring uderzeń.
3. Monitorowanie tras przejazdów
Kolejnym problemem z jakim mierzą się magazyny i działy logistyczne jest niewiedza o tym gdzie w danej chwili znajdują się pojazdy i jakimi trasami poruszają się operatorzy. Często prowadzi to do nadużyć lub nieoptymalnej jazdy, niepotrzebnie zwiększającej koszty utrzymania floty.
Śledzenie ruchów wózków widłowych to skuteczny sposób kontroli pracy operatorów oraz możliwość optymalizacji kosztów. System umożliwiający monitorowanie lokalizacji w czasie rzeczywistym oraz rejestrujący przebieg tras na mapie zakładu pozwala ograniczyć niepotrzebne przejazdy i skuteczniej kontrolować bezpieczeństwo pracy.
4. Optymalizacja eksploatacji floty wózków widłowych
Rosnące koszty logistyki wiele firm próbuje ograniczać w niewystarczający lub nieskuteczny sposób. Niewydajna praca wózków widłowych może prowadzić do opóźnień, przestojów i poważnych strat finansowych. Aby móc skutecznie optymalizować pracę i koszty utrzymania floty wózków widłowych potrzebna jest dokładna wiedza o tym jak jest ona eksploatowana.
Profesjonalny system zarządzania wózkami widłowymi dostarcza wiarygodnych informacji o lokalizacji pojazdów, ich bieżącym obłożeniu, wykonanych trasach, historycznym przebiegu, czasie pracy oraz o wielu innych aspektach, na podstawie których można podejmować efektywne decyzje o optymalizacji procesów logistycznych.
Wyzwań związanych z efektywnym zarządzaniem wózkami widłowymi jest zapewne o wiele więcej. Na szczęście na rynku dostępne są rozwiązania takie jak system ForkliftID firmy MasterID, które realnie pomagają zoptymalizować eksploatację floty i rozwiązują cały szereg najbardziej dotkliwych problemów. Warto zapoznać się z jego szczegółową specyfikacją i sprawdzić jak może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pracy wózków widłowych i obniżenia kosztów ich utrzymania.
EcoVadis nagradza Targor-Truck za zaangażowanie w zrównoważone łańcuchy dostaw
CEVA Logistics organizuje globalny program szkoleń dla 25 tys. pracowników
DSV – Global Transport and Logistics w gronie liderów transformacji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.