Komunikaty PR

BERGER Bau wyremontuje historyczny dworzec w Oleśnicy

2024-03-27  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Oleśnica to miasto o bogatej historii i znaczącym potencjale rozwojowym. Stąd w ramach dążenia do poprawy infrastruktury transportowej oraz zachowania dziedzictwa kulturowego miasta, przystąpiono do renowacji zabytkowego dworca kolejowego. Wykonanie tego przedsięwzięcia powierzono firmie BERGER Bau.

Prace renowacyjne, związane z dworcem w Oleśnicy, stanowią krok ku rewitalizacji tego kluczowego węzła komunikacyjnego. Do przetargu, ogłoszonego przez kolejową spółkę PKP S.A., przystąpiło 7 przedsiębiorstw. 21 listopada 2023 roku do realizacji zadania inwestycyjnego wybrano BERGER Bau - firmę o ugruntowanej pozycji na rynku budowlanym, specjalizującą się w realizacji różnorodnych projektów infrastrukturalnych oraz z zakresu budownictwa ogólnego.

Koszt całej operacji szacowany jest na 54,8 miliona złotych. Odzwierciedla to skalę i znaczenie projektu dla miasta i jego mieszkańców. Rozpoczęcie prac zaplanowano na październik 2024 roku. Z kolei zakończenie inwestycji datowane jest na luty 2026 roku.

Zakres renowacji

W ramach renowacji, którą powierzono firmie BERGER Bau, zostaną przywrócone historyczne elementy, takie jak ceglana elewacja, stolarka okienna i drzwiowa, elementy drewniane oraz wiata peronowa przydworcowa. Zakłada się także wyburzenie wtórnej nadbudówki w skrzydle wschodnim oraz odtworzenie historycznej pergoli od strony północnej. Budynek toalet zostanie zaadaptowany na letnią poczekalnię oraz pojawią się także nowe wyjścia na patio. Budynek techniczny przy dworcu zostanie wyburzony. W budynku głównym wszystkie instalacje zostaną wymienione.

Wnętrze odrestaurowanego dworca przewiduje hol, który będzie pełnił funkcję poczekalni. Zostaną tam ulokowane toalety oraz lokale usługowe, w tym kiosk i gastronomia. Ponadto, planuje się umieszczenie stylizowanego napisu nad lokalem. W odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie, w budynku pojawi się także kasa Polregio. Pomieszczenia na parterze zostaną przeznaczone na samorządową działalność edukacyjno-warsztatową - zawierając salę wielofunkcyjną i część biurową. Na piętrze planowane są lokale komercyjne do wynajmu, dwie sale konferencyjne. Powstaną także windy.

- Historyczne elementy, takie jak powojenne stalowo-szklane przegrody, ceramiczne posadzki i okładziny ścian, będą częściowo odrestaurowane i wyeksponowane. Zakres prac remontowych i adaptacyjnych jest znaczący ze względu na wielkość obiektu, jego stan oraz przyszłe funkcje - mówi Marcin Sikora, Dyrektor ds. Budownictwa Ogólnego BERGER Bau.

Krok po kroku bez zakłóceń

Uzyskanie pozwolenia na budowę planowane jest na sierpień 2024 roku, natomiast zakończenie prac renowacyjnych przy elewacji przewidziane jest na październik 2025 roku. Na historycznym dworcu planowane jest zastosowanie systemów PSIM, BMS oraz BSKD.

- Zamierzamy zminimalizować zakłócenia dla codziennego funkcjonowania dworca poprzez wprowadzenie zastępczego ruchu pieszych. Będzie on dostosowany do bieżącego etapu prac. Podróżnym udostępnimy tymczasowy dworzec – do ich obsługi.  Wyznaczymy oraz oznakujemy również nowe dojścia do peronów – dodaje Marcin Sikora, Dyrektor ds. Budownictwa Ogólnego BERGER Bau.

Firma BERGER Bau ma już na swoim koncie remonty wielu innych obiektów dworcowych na terenie Polski. Sukcesem zakończyły się realizacje dworców w takich miastach jak Strzelin, Zgorzelec, Malczyce, Kąty Wrocławskie, Wałbrzych, Dąbrowa Górnicza, Świebodzin, Witnica oraz Węgliniec. Ten ostatni obiekt został nagrodzony w konkursie Modernizacja Roku 2023. Z kolei w styczniu 2024 roku oddane do użytku zostały dworce w Babimoście i Nowinach Wielkich.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport EcoVadis nagradza Targor-Truck za zaangażowanie w zrównoważone łańcuchy dostaw Biuro prasowe
2024-11-29 | 16:00

EcoVadis nagradza Targor-Truck za zaangażowanie w zrównoważone łańcuchy dostaw

Targor-Truck, dostawca zeroemisyjnego transportu drogowego towarów, dołącza do prestiżowego grona firm wyróżnionych przez EcoVadis, niezależną globalną agencję ratingową w
Transport CEVA Logistics organizuje globalny program szkoleń dla 25 tys. pracowników
2024-11-27 | 15:00

CEVA Logistics organizuje globalny program szkoleń dla 25 tys. pracowników

CEVA Logistics, globalny lider logistyki 3PL, dąży do doskonałości w usługach logistyki kontraktowej. Operator zarządza ponad 800 magazynami dedykowanymi i multi-user na świecie, w tym 35 w
Transport DSV – Global Transport and Logistics w gronie liderów transformacji
2024-11-27 | 12:00

DSV – Global Transport and Logistics w gronie liderów transformacji

Osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku: to wyzwanie, jakie wyznaczyło sobie DSV – Global Transport and Logistics, jeden z największych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.