BERGER Bau wyremontuje historyczny dworzec w Oleśnicy
Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut
ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl
Oleśnica to miasto o bogatej historii i znaczącym potencjale rozwojowym. Stąd w ramach dążenia do poprawy infrastruktury transportowej oraz zachowania dziedzictwa kulturowego miasta, przystąpiono do renowacji zabytkowego dworca kolejowego. Wykonanie tego przedsięwzięcia powierzono firmie BERGER Bau.
Prace renowacyjne, związane z dworcem w Oleśnicy, stanowią krok ku rewitalizacji tego kluczowego węzła komunikacyjnego. Do przetargu, ogłoszonego przez kolejową spółkę PKP S.A., przystąpiło 7 przedsiębiorstw. 21 listopada 2023 roku do realizacji zadania inwestycyjnego wybrano BERGER Bau - firmę o ugruntowanej pozycji na rynku budowlanym, specjalizującą się w realizacji różnorodnych projektów infrastrukturalnych oraz z zakresu budownictwa ogólnego.
Koszt całej operacji szacowany jest na 54,8 miliona złotych. Odzwierciedla to skalę i znaczenie projektu dla miasta i jego mieszkańców. Rozpoczęcie prac zaplanowano na październik 2024 roku. Z kolei zakończenie inwestycji datowane jest na luty 2026 roku.
Zakres renowacji
W ramach renowacji, którą powierzono firmie BERGER Bau, zostaną przywrócone historyczne elementy, takie jak ceglana elewacja, stolarka okienna i drzwiowa, elementy drewniane oraz wiata peronowa przydworcowa. Zakłada się także wyburzenie wtórnej nadbudówki w skrzydle wschodnim oraz odtworzenie historycznej pergoli od strony północnej. Budynek toalet zostanie zaadaptowany na letnią poczekalnię oraz pojawią się także nowe wyjścia na patio. Budynek techniczny przy dworcu zostanie wyburzony. W budynku głównym wszystkie instalacje zostaną wymienione.
Wnętrze odrestaurowanego dworca przewiduje hol, który będzie pełnił funkcję poczekalni. Zostaną tam ulokowane toalety oraz lokale usługowe, w tym kiosk i gastronomia. Ponadto, planuje się umieszczenie stylizowanego napisu nad lokalem. W odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie, w budynku pojawi się także kasa Polregio. Pomieszczenia na parterze zostaną przeznaczone na samorządową działalność edukacyjno-warsztatową - zawierając salę wielofunkcyjną i część biurową. Na piętrze planowane są lokale komercyjne do wynajmu, dwie sale konferencyjne. Powstaną także windy.
- Historyczne elementy, takie jak powojenne stalowo-szklane przegrody, ceramiczne posadzki i okładziny ścian, będą częściowo odrestaurowane i wyeksponowane. Zakres prac remontowych i adaptacyjnych jest znaczący ze względu na wielkość obiektu, jego stan oraz przyszłe funkcje - mówi Marcin Sikora, Dyrektor ds. Budownictwa Ogólnego BERGER Bau.
Krok po kroku bez zakłóceń
Uzyskanie pozwolenia na budowę planowane jest na sierpień 2024 roku, natomiast zakończenie prac renowacyjnych przy elewacji przewidziane jest na październik 2025 roku. Na historycznym dworcu planowane jest zastosowanie systemów PSIM, BMS oraz BSKD.
- Zamierzamy zminimalizować zakłócenia dla codziennego funkcjonowania dworca poprzez wprowadzenie zastępczego ruchu pieszych. Będzie on dostosowany do bieżącego etapu prac. Podróżnym udostępnimy tymczasowy dworzec – do ich obsługi. Wyznaczymy oraz oznakujemy również nowe dojścia do peronów – dodaje Marcin Sikora, Dyrektor ds. Budownictwa Ogólnego BERGER Bau.
Firma BERGER Bau ma już na swoim koncie remonty wielu innych obiektów dworcowych na terenie Polski. Sukcesem zakończyły się realizacje dworców w takich miastach jak Strzelin, Zgorzelec, Malczyce, Kąty Wrocławskie, Wałbrzych, Dąbrowa Górnicza, Świebodzin, Witnica oraz Węgliniec. Ten ostatni obiekt został nagrodzony w konkursie Modernizacja Roku 2023. Z kolei w styczniu 2024 roku oddane do użytku zostały dworce w Babimoście i Nowinach Wielkich.
Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Zielone korytarze dla zrównoważonego transportu towarów w Europie
Zmiany w systemie SENT: kontrole ładunków obejmą zagranicznych przewoźników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.