BERGER Bau wyremontuje historyczny dworzec w Oleśnicy

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut
ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl
Oleśnica to miasto o bogatej historii i znaczącym potencjale rozwojowym. Stąd w ramach dążenia do poprawy infrastruktury transportowej oraz zachowania dziedzictwa kulturowego miasta, przystąpiono do renowacji zabytkowego dworca kolejowego. Wykonanie tego przedsięwzięcia powierzono firmie BERGER Bau.
Prace renowacyjne, związane z dworcem w Oleśnicy, stanowią krok ku rewitalizacji tego kluczowego węzła komunikacyjnego. Do przetargu, ogłoszonego przez kolejową spółkę PKP S.A., przystąpiło 7 przedsiębiorstw. 21 listopada 2023 roku do realizacji zadania inwestycyjnego wybrano BERGER Bau - firmę o ugruntowanej pozycji na rynku budowlanym, specjalizującą się w realizacji różnorodnych projektów infrastrukturalnych oraz z zakresu budownictwa ogólnego.
Koszt całej operacji szacowany jest na 54,8 miliona złotych. Odzwierciedla to skalę i znaczenie projektu dla miasta i jego mieszkańców. Rozpoczęcie prac zaplanowano na październik 2024 roku. Z kolei zakończenie inwestycji datowane jest na luty 2026 roku.
Zakres renowacji
W ramach renowacji, którą powierzono firmie BERGER Bau, zostaną przywrócone historyczne elementy, takie jak ceglana elewacja, stolarka okienna i drzwiowa, elementy drewniane oraz wiata peronowa przydworcowa. Zakłada się także wyburzenie wtórnej nadbudówki w skrzydle wschodnim oraz odtworzenie historycznej pergoli od strony północnej. Budynek toalet zostanie zaadaptowany na letnią poczekalnię oraz pojawią się także nowe wyjścia na patio. Budynek techniczny przy dworcu zostanie wyburzony. W budynku głównym wszystkie instalacje zostaną wymienione.
Wnętrze odrestaurowanego dworca przewiduje hol, który będzie pełnił funkcję poczekalni. Zostaną tam ulokowane toalety oraz lokale usługowe, w tym kiosk i gastronomia. Ponadto, planuje się umieszczenie stylizowanego napisu nad lokalem. W odpowiedzi na zgłoszone zapotrzebowanie, w budynku pojawi się także kasa Polregio. Pomieszczenia na parterze zostaną przeznaczone na samorządową działalność edukacyjno-warsztatową - zawierając salę wielofunkcyjną i część biurową. Na piętrze planowane są lokale komercyjne do wynajmu, dwie sale konferencyjne. Powstaną także windy.
- Historyczne elementy, takie jak powojenne stalowo-szklane przegrody, ceramiczne posadzki i okładziny ścian, będą częściowo odrestaurowane i wyeksponowane. Zakres prac remontowych i adaptacyjnych jest znaczący ze względu na wielkość obiektu, jego stan oraz przyszłe funkcje - mówi Marcin Sikora, Dyrektor ds. Budownictwa Ogólnego BERGER Bau.
Krok po kroku bez zakłóceń
Uzyskanie pozwolenia na budowę planowane jest na sierpień 2024 roku, natomiast zakończenie prac renowacyjnych przy elewacji przewidziane jest na październik 2025 roku. Na historycznym dworcu planowane jest zastosowanie systemów PSIM, BMS oraz BSKD.
- Zamierzamy zminimalizować zakłócenia dla codziennego funkcjonowania dworca poprzez wprowadzenie zastępczego ruchu pieszych. Będzie on dostosowany do bieżącego etapu prac. Podróżnym udostępnimy tymczasowy dworzec – do ich obsługi. Wyznaczymy oraz oznakujemy również nowe dojścia do peronów – dodaje Marcin Sikora, Dyrektor ds. Budownictwa Ogólnego BERGER Bau.
Firma BERGER Bau ma już na swoim koncie remonty wielu innych obiektów dworcowych na terenie Polski. Sukcesem zakończyły się realizacje dworców w takich miastach jak Strzelin, Zgorzelec, Malczyce, Kąty Wrocławskie, Wałbrzych, Dąbrowa Górnicza, Świebodzin, Witnica oraz Węgliniec. Ten ostatni obiekt został nagrodzony w konkursie Modernizacja Roku 2023. Z kolei w styczniu 2024 roku oddane do użytku zostały dworce w Babimoście i Nowinach Wielkich.

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.