ClassTrucks o zakupie używanych samochodów ciężarowych
W czasie globalnych zakłóceń w łańcuchach dostaw, gdy popyt na nowe auta ciężarowe przewyższa ich podaż, alternatywą jest rynek używanych samochodów ciężarowych. Eksperci ClassTrucks, która specjalizuje się w sprzedaży używanych ciągników siodłowych oraz naczep, zebrali kluczowe informacje i wskazówki dla nabywców, tak aby ułatwić im podejmowanie decyzji. Dotyczą one zarówno przygotowania samochodów ciężarowych do sprzedaży, jak i kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas ich kontroli.
Rynek samochodów ciężarowych w Europie
W 2023 r. rynek nowych samochodów ciężarowych odnotował wzrost popytu o 16,3%[1] w porównaniu do 2022 r. Jednakże, z powodu problemów z łańcuchem dostaw i rosnących kosztów produkcji, ceny nowych pojazdów znacznie wzrosły. Wysokie koszty i długie czasy dostaw, spowodowane zakłóceniami w łańcuchach dostaw, znacząco wpłynęły na ich dostępność. Na wzrost kosztów mają wpływ także wyższe ceny surowców, co dodatkowo ogranicza dostępność nowych samochodów ciężarowych dla wielu potencjalnych nabywców.
Do zakupu nowych samochodów ciężarowych i rozbudowy flot firmy logistyczne zniechęca też obecna sytuacja na rynku przewozów drogowych, z nadwyżką zdolności przewozowych i zmniejszonym popytem na transport towarów. W rezultacie wiele z nich sprawdza możliwości, jakie daje rynek używanych samochodów ciężarowych, oferujący efektywne kosztowo i natychmiastowe rozwiązania.
Kluczowa jest dokumentacja
Używane pojazdy ciężarowe muszą spełniać wysokie standardy jakości i niezawodności, tak aby z jednej strony spełnić oczekiwania kupujących, z drugiej zapewnić bezpieczeństwo eksploatacji. Dokładne przygotowanie pojazdu przed sprzedażą i sprawdzenie go przed zakupem mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia znaczącego zwrotu z inwestycji.
Efektywny zakup wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów, w tym sprawdzenia nadwozia, podwozia, silnika, układów elektrycznych i innych elementów zgodnie z wytycznymi i gwarancjami producenta. Konieczne jest też sprawdzenie, czy cała dokumentacja i zapisy serwisowe są kompletne, spójne i wydane przez autoryzowane instytucje. Sprzedający muszą zebrać i dostarczyć kupującemu pełną historię serwisową, w tym rachunki za naprawy.
„Właściwa, oficjalna dokumentacja musi zawierać też certyfikat przeglądu technicznego, polisę ubezpieczeniową, certyfikat przeglądu tachografu, dowód rejestracyjny oraz COC (Certyfikat Zgodności), który zapewnia, że pojazd spełnia wymagania techniczne Unii Europejskiej (UE)” - wyjaśnia Simas Erslavas, Transport Fleet Manager, ClassTrucks.
Lista kontrolna dla kupujących
Kupując używany samochód ciężarowy, nabywcy powinni być w stanie ocenić jego niezawodność, wydajność i zgodność z przepisami. Eksperci ClassTrucks wskazują na 3 kluczowe obszary, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu:
- Stan techniczny i zmiany konstrukcyjne:
o Sprawdzenie stanu silnika, skrzyni biegów, hamulców i zawieszenia pod kątem zużycia lub uszkodzeń.
o Skontrolowanie czy nie ma rdzy, uszkodzeń lub osłabienia kluczowych elementów nośnych i konstrukcyjnych samochodu oraz śladów wcześniejszych napraw.
o Wykorzystanie szczegółowej listy kontrolnej, tak aby uwzględnić wszystkie kluczowe elementy i zminimalizować ryzyko.
• Efektywność eksploatacyjna:
o Ocena zużycia paliwa i zgodność z normami emisji spalin
o Przeprowadzenie jazdy próbnej, aby ocenić prowadzenie, komfort i osiągi w różnych warunkach.
• Zgodność i certyfikacja:
o Należy upewnić się, że sprzedający pojazd dostarczył certyfikat przeglądu technicznego, polisę ubezpieczeniową, certyfikat przeglądu tachografu, dowód rejestracyjny oraz certyfikat COC.
o Konieczne jest sprawdzenie, czy cała dokumentacja jest aktualna, co ma zagwarantować jej zgodność z przepisami.
Kupujący, postępując zgodnie z tymi wytycznymi, mogą podejmować świadome decyzje i wybierać niezawodne używane samochody ciężarowe o wysokim standardzie. Dokładna weryfikacja i kontrole gwarantują, że zakupiony pojazd spełnia wymagane standardy i normy operacyjne.
Dla zapewnienia jakości i niezawodności
Podczas sprawdzania stanu technicznego samochodu ciężarowego przed kupnem eksperci ClassTrucks zalecają wykorzystanie autoryzowanych systemów diagnostycznych do oceny silników i innych kluczowych komponentów, tak aby upewnić się, że spełniają standardy operacyjne. Rejestrowane i weryfikowane powinny być też przeglądy i naprawy. Potencjalni nabywcy muszą pamiętać o tym, że wszelkie prace naprawcze, niezależnie od tego, czy były wykonywane podczas eksploatacji, czy przygotowania do sprzedaży, powinny być zarejestrowane i zarchiwizowane. Szczegółowa dokumentacja zapewnia przejrzystość i dostarcza pełną historię serwisową.
Komfort jazdy kierowców
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, są różne udoskonalenia techniczne w kabinie, takie jak systemy wspomagania kierowcy czy rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo jazdy. Coraz częściej wybierane są pojazdy wyposażone w systemy bezpieczeństwa typu elektroniczni asystenci kierowcy.
„Stan wnętrza ciężarówki ma duży wpływ na komfort i funkcjonowanie kierowcy. Prawidłowo zamocowane panele wewnętrzne i wymienione schowki mogą przynieść dodatkową wartość kierowcom. A jeśli przygotowanie ciężarówki obejmuje pełne chemiczne czyszczenie wnętrza i zapewnienia czystości, możemy być pewni, że kupujemy samochód najwyższej jakości” podkreśla Erslavas.
Przygotowania do sprzedaży w praktyce
ClassTrucks kładzie duży nacisk na przygotowania przedsprzedażowe i testy pojazdów. Ich jakość potwierdza 67-punktowa szczegółowa kontrola techniczna, autoryzowana przez producenta. Dodatkowo, pochodzące od jednego właściciela ciągniki siodłowe mają pełną historię serwisową, z niezbędną dokumentacją techniczną, co umożliwia ocenę wartości przed sprzedażą.
Kluczowe znaczenie dla utrzymania standardów jakości ma zagwarantowanie, że każdy pojazd ciężarowy jest bardzo dobrze przygotowany do sprzedaży, skontrolowany i ma kompletną dokumentację. Takie podejście pomaga kupującym podejmować świadome decyzje i maksymalizować zwrot z inwestycji.
ClassTrucks, firma należąca do Grupy Girteka, specjalizuje się w sprzedaży używanych ciągników siodłowych oraz naczep renomowanych marek światowych producentów. Obecnie posiada 4 oddziały w Europie - w Polsce (Rawa Mazowiecka), Holandii, Hiszpanii i na Litwie. W 2023 r. ClassTrucks uruchomił dedykowany portal aukcyjny TrucksMerchant.com, skierowany do firm transportowych i logistycznych oraz pośredników w sprzedaży aut.
[1] https://www.acea.auto/cv-registrations/new-commercial-vehicle-registrations-vans-14-6-trucks-16-3-buses-19-4-in-2023/
Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Zielone korytarze dla zrównoważonego transportu towarów w Europie
Zmiany w systemie SENT: kontrole ładunków obejmą zagranicznych przewoźników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.