Komunikaty PR

ClassTrucks o zakupie używanych samochodów ciężarowych

2024-06-19  |  12:00
Biuro prasowe

W czasie globalnych zakłóceń w łańcuchach dostaw, gdy popyt na nowe auta ciężarowe przewyższa ich podaż, alternatywą jest rynek używanych samochodów ciężarowych. Eksperci ClassTrucks, która specjalizuje się w sprzedaży używanych ciągników siodłowych oraz naczep, zebrali kluczowe informacje i wskazówki dla nabywców, tak aby ułatwić im podejmowanie decyzji. Dotyczą one zarówno przygotowania samochodów ciężarowych do sprzedaży, jak i kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas ich kontroli.

Rynek samochodów ciężarowych w Europie

W 2023 r. rynek nowych samochodów ciężarowych odnotował wzrost popytu o 16,3%[1] w porównaniu do 2022 r. Jednakże, z powodu problemów z łańcuchem dostaw i rosnących kosztów produkcji, ceny nowych pojazdów znacznie wzrosły. Wysokie koszty i długie czasy dostaw, spowodowane zakłóceniami w łańcuchach dostaw, znacząco wpłynęły na ich dostępność. Na wzrost kosztów mają wpływ także wyższe ceny surowców, co dodatkowo ogranicza dostępność nowych samochodów ciężarowych dla wielu potencjalnych nabywców.

Do zakupu nowych samochodów ciężarowych i rozbudowy flot firmy logistyczne zniechęca też obecna sytuacja na rynku przewozów drogowych, z nadwyżką zdolności przewozowych i zmniejszonym popytem na transport towarów. W rezultacie wiele z nich sprawdza możliwości, jakie daje rynek używanych samochodów ciężarowych, oferujący efektywne kosztowo i natychmiastowe rozwiązania.

Kluczowa jest dokumentacja

Używane pojazdy ciężarowe muszą spełniać wysokie standardy jakości i niezawodności, tak aby z jednej strony spełnić oczekiwania kupujących, z drugiej zapewnić bezpieczeństwo eksploatacji. Dokładne przygotowanie pojazdu przed sprzedażą i sprawdzenie go przed zakupem mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia znaczącego zwrotu z inwestycji.

Efektywny zakup wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów, w tym sprawdzenia nadwozia, podwozia, silnika, układów elektrycznych i innych elementów zgodnie z wytycznymi i gwarancjami producenta. Konieczne jest też sprawdzenie, czy cała dokumentacja i zapisy serwisowe są kompletne, spójne i wydane przez autoryzowane instytucje. Sprzedający muszą zebrać i dostarczyć kupującemu pełną historię serwisową, w tym rachunki za naprawy.

„Właściwa, oficjalna dokumentacja musi zawierać też certyfikat przeglądu technicznego, polisę ubezpieczeniową, certyfikat przeglądu tachografu, dowód rejestracyjny oraz COC (Certyfikat Zgodności), który zapewnia, że pojazd spełnia wymagania techniczne Unii Europejskiej (UE)” - wyjaśnia Simas Erslavas, Transport Fleet Manager, ClassTrucks.

Lista kontrolna dla kupujących

Kupując używany samochód ciężarowy, nabywcy powinni być w stanie ocenić jego niezawodność, wydajność i zgodność z przepisami. Eksperci ClassTrucks wskazują na 3 kluczowe obszary, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu:

  • Stan techniczny i zmiany konstrukcyjne:

o Sprawdzenie stanu silnika, skrzyni biegów, hamulców i zawieszenia pod kątem zużycia lub uszkodzeń.

o Skontrolowanie czy nie ma rdzy, uszkodzeń lub osłabienia kluczowych elementów nośnych i konstrukcyjnych samochodu oraz śladów wcześniejszych napraw.

o Wykorzystanie szczegółowej listy kontrolnej, tak aby uwzględnić wszystkie kluczowe elementy i zminimalizować ryzyko.

• Efektywność eksploatacyjna:

o Ocena zużycia paliwa i zgodność z normami emisji spalin

o Przeprowadzenie jazdy próbnej, aby ocenić prowadzenie, komfort i osiągi w różnych warunkach.

• Zgodność i certyfikacja:

o Należy upewnić się, że sprzedający pojazd dostarczył certyfikat przeglądu technicznego, polisę ubezpieczeniową, certyfikat przeglądu tachografu, dowód rejestracyjny oraz certyfikat COC.

o Konieczne jest sprawdzenie, czy cała dokumentacja jest aktualna, co ma zagwarantować jej zgodność z przepisami.

Kupujący, postępując zgodnie z tymi wytycznymi, mogą podejmować świadome decyzje i wybierać niezawodne używane samochody ciężarowe o wysokim standardzie. Dokładna weryfikacja i kontrole gwarantują, że zakupiony pojazd spełnia wymagane standardy i normy operacyjne.

Dla zapewnienia jakości i niezawodności

Podczas sprawdzania stanu technicznego samochodu ciężarowego przed kupnem eksperci ClassTrucks zalecają wykorzystanie autoryzowanych systemów diagnostycznych do oceny silników i innych kluczowych komponentów, tak aby upewnić się, że spełniają standardy operacyjne. Rejestrowane i weryfikowane powinny być też przeglądy i naprawy. Potencjalni nabywcy muszą pamiętać o tym, że wszelkie prace naprawcze, niezależnie od tego, czy były wykonywane podczas eksploatacji, czy przygotowania do sprzedaży, powinny być zarejestrowane i zarchiwizowane. Szczegółowa dokumentacja zapewnia przejrzystość i dostarcza pełną historię serwisową.

Komfort jazdy kierowców

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, są różne udoskonalenia techniczne w kabinie, takie jak systemy wspomagania kierowcy czy rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo jazdy. Coraz częściej wybierane są pojazdy wyposażone w systemy bezpieczeństwa typu elektroniczni asystenci kierowcy.

„Stan wnętrza ciężarówki ma duży wpływ na komfort i funkcjonowanie kierowcy. Prawidłowo zamocowane panele wewnętrzne i wymienione schowki mogą przynieść dodatkową wartość kierowcom. A jeśli przygotowanie ciężarówki obejmuje pełne chemiczne czyszczenie wnętrza i zapewnienia czystości, możemy być pewni, że kupujemy samochód najwyższej jakości” podkreśla Erslavas.

Przygotowania do sprzedaży w praktyce

ClassTrucks kładzie duży nacisk na przygotowania przedsprzedażowe i testy pojazdów. Ich jakość potwierdza 67-punktowa szczegółowa kontrola techniczna, autoryzowana przez producenta. Dodatkowo, pochodzące od jednego właściciela ciągniki siodłowe mają pełną historię serwisową, z niezbędną dokumentacją techniczną, co umożliwia ocenę wartości przed sprzedażą.

Kluczowe znaczenie dla utrzymania standardów jakości ma zagwarantowanie, że każdy pojazd ciężarowy jest bardzo dobrze przygotowany do sprzedaży, skontrolowany i ma kompletną dokumentację. Takie podejście pomaga kupującym podejmować świadome decyzje i maksymalizować zwrot z inwestycji.

 

ClassTrucks, firma należąca do Grupy Girteka, specjalizuje się w sprzedaży używanych ciągników siodłowych oraz naczep renomowanych marek światowych producentów. Obecnie posiada 4 oddziały w Europie - w Polsce (Rawa Mazowiecka), Holandii, Hiszpanii i na Litwie. W 2023 r. ClassTrucks uruchomił dedykowany portal aukcyjny TrucksMerchant.com, skierowany do firm transportowych i logistycznych oraz pośredników w sprzedaży aut.

 


[1]  https://www.acea.auto/cv-registrations/new-commercial-vehicle-registrations-vans-14-6-trucks-16-3-buses-19-4-in-2023/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport EcoVadis nagradza Targor-Truck za zaangażowanie w zrównoważone łańcuchy dostaw Biuro prasowe
2024-11-29 | 16:00

EcoVadis nagradza Targor-Truck za zaangażowanie w zrównoważone łańcuchy dostaw

Targor-Truck, dostawca zeroemisyjnego transportu drogowego towarów, dołącza do prestiżowego grona firm wyróżnionych przez EcoVadis, niezależną globalną agencję ratingową w
Transport CEVA Logistics organizuje globalny program szkoleń dla 25 tys. pracowników
2024-11-27 | 15:00

CEVA Logistics organizuje globalny program szkoleń dla 25 tys. pracowników

CEVA Logistics, globalny lider logistyki 3PL, dąży do doskonałości w usługach logistyki kontraktowej. Operator zarządza ponad 800 magazynami dedykowanymi i multi-user na świecie, w tym 35 w
Transport DSV – Global Transport and Logistics w gronie liderów transformacji
2024-11-27 | 12:00

DSV – Global Transport and Logistics w gronie liderów transformacji

Osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku: to wyzwanie, jakie wyznaczyło sobie DSV – Global Transport and Logistics, jeden z największych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.