Dachser: Ponad 2/3 pracowników w Pracowniczym Programie Emerytalnym
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
70% uprawnionych pracowników zatrudnionych w Polsce przez Dachser - międzynarodowego operatora logistycznego, przystąpiło do Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE). Pracodawca troszczy się o bezpieczną przyszłość swoich pracowników oraz ich rodzin i w całości pokrywa składkę w ramach PPE.
Od lipca 2019 r. prawo nakłada na duże firmy, tj. zatrudniające co najmniej 250 pracowników, obowiązek prowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Pojawiły się nowe składki obciążające pracownika (2% wynagrodzenia brutto) i pracodawcę (1,5 % wynagrodzenia brutto). Dachser jako odpowiedzialny pracodawca uruchomił własny PPE już ponad rok temu, dlatego jest teraz zwolniony z PPK. W praktyce oznacza to, że firma z własnych środków finansuje w każdym miesiącu składkę w wysokości 3,6% wynagrodzenia brutto uczestnika programu. Dzięki temu pracownicy Dachser nie są obciążeni składką w wysokości 2%, jak miałoby to miejsce w przypadku PPK.
Do PPE w Dachser może przystąpić każdy pracownik z co najmniej trzymiesięcznym, nieprzerwanym stażem w firmie. Na ten krok zdecydowało się już 70% uprawnionych osób.
„Filozofia Dachser, firmy założonej i do dziś prowadzonej przez rodzinę, stawia pracowników w centrum. Jesteśmy pracodawcą, który na różne sposoby dba o to, by zatrudnione u nas osoby czuły się doceniane. Umożliwiamy im rozwój i stwarzamy szanse na zrobienie międzynarodowej kariery. Zapewniamy też szeroki pakiet dodatkowych świadczeń i benefitów. Jednym z nich jest właśnie program emerytalny, założony na długo przed tym, zanim ta forma zabezpieczenia emerytalnego stała się obowiązkowa. Dziś, gdy rynek pracy, zwłaszcza w branży logistycznej, jest bardzo trudny, to właśnie zdolność do przyciągnięcia i zatrzymania pracowników staje się kartą przetargową wobec konkurencji. Im dłużej takie podejście się stosuje, tym lepiej działa – komentuje dr inż. Grzegorz Lichocik, prezes Dachser w Polsce.
Dachser w dziewięciu oddziałach w Polsce zatrudnia już prawie 600 osób. W ramach świadczeń pozapłacowych, oprócz PPE, zapewnia także szereg innych benefitów, w tym dodatkowe dni urlopu związanego ze stażem pracy w Dachser, pakiety sportowo-rekreacyjne, opiekę medyczną, ubezpieczenia grupowe czy możliwość przystąpienia do IKE lub IKZE na preferencyjnych warunkach. Firma dofinansowuje też posiłki dla pracowników fizycznych oraz zapewnia premie frekwencyjne osobom pracującym w magazynach. Dachser prowadzi również Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, z którego finansowane są m.in. wczasy pod gruszą, świąteczne karty podarunkowe, dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży. Oprócz tego pracownicy mogą korzystać z interaktywnej platformy do nauki języka angielskiego i uczestniczyć w imprezach integracyjnych oraz piknikach rodzinnych.

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.