Komunikaty PR

Polskie firmy logistyczne celem sabotażu

2024-01-12  |  01:00

Znaczna część firm wie już sporo na temat cyberbezpieczeństwa i zna najczęstsze zagrożenia jak np. kampanie phishingowe. Okazuje się jednak, że poza zwykłymi atakami, motywowanymi chęcią zarobku, polskim firmom grożą również grupy hackerów-sabotażystów. Pokazuje to historia ataków na polskie firmy transportowe i logistyczne, które przeprowadziła rosyjska grupa znana jako Sandworm.

 

Od listopada 2022 roku grupa Sandworm prowadziła ataki sabotujące działania polskich firm logistycznych i transportowych. Ataki na pierwszy rzut oka opierały się na znanym schemacie ransomware. Przestępcy włamywali się do firmowych systemów i blokowali dostęp do informacji, żądając okupu za jego przywrócenie. Jednak w tym przypadku, nie był to standardowy ransomware – przestępcy kasowali dane. Ofiarami ataku padły setki komputerów w wielu polskich firmach. Do czego zostały wykorzystane skradzione dane? Tego pewnie nie dowiemy się nigdy.

 

Atak był wymierzany również w ukraińskie firmy, co pozwala łączyć go z trwającą za naszą wschodnią granicą wojną i istotną rolą, którą Polska odgrywa w pomocy sąsiadom. Co więcej, wielokrotnie zdarzało się już, że ataki prokremlowskich cyberprzestępców, nakierowane na Ukrainę, rozlewały się i inne kraje były atakowane niejako rykoszetem. Tym razem możemy mieć jednak pewność, że atak na polskie firmy był celowy.

 

- Inne, obserwowane do tej pory zagrożenia, albo miały wbudowane mechanizmy samodzielnego, nieograniczonego rozprzestrzeniania się, albo były rozsyłane na masową skalę. W przeciwieństwie do nich, ataki z wykorzystaniem oprogramowania ransomware Prestige były bardzo ukierunkowanymi włamaniami do sieci firmowych w celu zakłócenia ich działania – mówi Robert Lipovsky, Principal Threat Intelligence Researcher w firmie ESET.

 

Głównym wnioskiem, który firmy powinny wyciągnąć z tej sytuacji, jest to, że cyberprzestępczość stanowi naprawdę poważne zagrożenie. Nie chodzi tutaj już tylko o przestępczość związaną z kradzieżami. Na szali stoi znacznie więcej m.in. bezpieczeństwo międzynarodowe. Można byłoby przypuszczać, że tego rodzaju zagadnienia dotyczą tylko państwowych czy międzynarodowych instytucji. Okazuje się jednak, że sektor prywatny musi równie często zerkać przez ramię.

 

W tej sytuacji nie wystarczy już standardowe zapobieganie cyberzagrożeniom. Każda firma powinna ocenić stopień, w którym jest narażona na bardziej wyrafinowane ataki i odpowiednio dopasować do niego swój sposób ochrony.

 

- Firmy muszą stale poprawiać swoją odporność na cyberzagrożenia. Niestety nie ma tu drogi na skróty. Działania muszą być długoterminowe i odpowiednio dopasowane do wielkości organizacji oraz jej potencjalnego narażenia na zaawansowane ataki. Oczywiście nadal obowiązują standardowe zasady bezpieczeństwa: prawidłowe zarządzanie aktualizacjami jest koniecznością, podobnie jak korzystanie z wieloskładnikowego uwierzytelnienia oraz ciągłe szkolenie pracowników. W przypadku większych przedsiębiorstw coraz bardziej konieczne staje się również wdrażanie rozwiązań XDR i prowadzenie wysokiej jakości analizy zagrożeń, aby sprawnie identyfikować je w swoim środowisku – mówi Robert Lipovsky.

 

Rozwiązania XDR, czyli Extended Detection and Response, stanowią zaawansowaną strategię w zakresie cyberbezpieczeństwa, którą stosuje się w celu skutecznej ochrony przed różnego rodzaju atakami. Kluczową cechą XDR jest jego zdolność do integracji danych pochodzących z różnych źródeł, takich jak komputery i inne firmowe urządzenia (endpoints), sieci czy chmura obliczeniowa. Ta wszechstronność pozwala na kompleksową analizę informacji, co z kolei umożliwia lepsze zrozumienie i szybsze reagowanie na ewentualne zagrożenia.

 

Co istotne, XDR wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak metody sztucznej inteligencji, w tym uczenie maszynowe, aby zautomatyzować proces analizy danych. To oznacza, że system potrafi samodzielnie identyfikować podejrzane działania czy anomalie, przyspieszając reakcję na potencjalne ataki. Rozwiązania XDR nie ograniczają się jedynie do wykrywania zagrożeń; ich istotną rolą jest również aktywne reagowanie w celu zminimalizowania szkód i ochrony systemu przed dalszymi atakami.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport EcoVadis nagradza Targor-Truck za zaangażowanie w zrównoważone łańcuchy dostaw Biuro prasowe
2024-11-29 | 16:00

EcoVadis nagradza Targor-Truck za zaangażowanie w zrównoważone łańcuchy dostaw

Targor-Truck, dostawca zeroemisyjnego transportu drogowego towarów, dołącza do prestiżowego grona firm wyróżnionych przez EcoVadis, niezależną globalną agencję ratingową w
Transport CEVA Logistics organizuje globalny program szkoleń dla 25 tys. pracowników
2024-11-27 | 15:00

CEVA Logistics organizuje globalny program szkoleń dla 25 tys. pracowników

CEVA Logistics, globalny lider logistyki 3PL, dąży do doskonałości w usługach logistyki kontraktowej. Operator zarządza ponad 800 magazynami dedykowanymi i multi-user na świecie, w tym 35 w
Transport DSV – Global Transport and Logistics w gronie liderów transformacji
2024-11-27 | 12:00

DSV – Global Transport and Logistics w gronie liderów transformacji

Osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku: to wyzwanie, jakie wyznaczyło sobie DSV – Global Transport and Logistics, jeden z największych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.