Waberer's rozpoczyna rok z dwucyfrowym wzrostem przychodów
Grupa Waberer’s zwiększyła swoje przychody w pierwszym kwartale tego roku, jest to jeden z najwyższych kwartalnych rezultatów na poziomie skonsolidowanym w historii spółki notowanej w kategorii Premium na Węgierskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Odpowiada to 11% wzrostowi w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, przy przychodach grupy w wysokości 196,7 mln EUR. Zysk operacyjny grupy (EBIT) za pierwszy kwartał wyniósł 8,5 miliona euro, dzięki dalszej dynamice w segmentach ubezpieczeń logistyki kontraktowej. Zarząd grupy utrzymuje oczekiwania dotyczące zysku opublikowane na początku roku. Według spółki zależnej LINK, największe przychody nadal generowane są z międzynarodowego transportu FTL, uzupełnionego solidnym wzrostem transportu krajowego w Polsce oraz usług dystrybucyjnych dla branży e-commerce, gdzie zamówienia krajowe podwoiły się w ostatnich miesiącach.
Nawet przy relatywnie niesprzyjającym otoczeniu gospodarczym na kluczowych rynkach, Grupa Waberer’s zamknęła pierwszy kwartał ze stabilnymi wynikami. Rezultat ten również dowodzi, że strategia ogłoszona pod koniec ubiegłego roku rozwija się zgodnie z wstępnymi planami, co zapewnia solidną podstawę dla przyszłego wzrostu.
Rekordowe kwartalne przychody
Jako wiodący dostawca kompleksowych usług logistycznych na Węgrzech, przychody grupy Waberer’s w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosły 196,7 miliona euro. Stanowi to dwucyfrowy wzrost o 11,3% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Jest to również rekord dla spółki, ponieważ nigdy wcześniej nie odnotowano tak wysokiego kwartalnego przychodu. Zgodnie z oczekiwaniami zarządu, EBIT (zysk przed odsetkami i podatkami) wyniósł 8,5 miliona euro, w porównaniu do ponad 11 milionów euro rok wcześniej. Spadek EBIT jest częściowo wynikiem zmniejszenia wolumenu produkcji przemysłowej w Niemczech, Włoszech i na Węgrzech, które są jednymi z najważniejszych rynków dla Grupy Waberer’s. Dodatkowo, słabo radził sobie również sektor detaliczny, zarówno na rynkach międzynarodowych, jak i na Węgrzech. Do spadku EBIT przyczyniły się również znaczące podwyżki opłat drogowych w krajach istotnych dla transportu. Jednakże grupa oczekuje znaczącej poprawy w segmencie międzynarodowego transportu i logistyki w drugiej połowie roku, co mogłoby pozytywnie wpłynąć na jej wyniki.
Wyniki segmentów
Dzięki udanym pozyskaniom klientów w ostatnich okresach, Segment Logistyki Kontraktowej (RCL) zwiększył swój kwartalny EBIT o 14,8% do 4,6 miliona euro. Kluczowa działalność gospodarcza zdołała utrzymać rentowność pomimo stagnacji krajowego popytu konsumenckiego. Finalizacja nabycia serbskiego lidera rynku dystrybucji, MD International, nastąpiła pod koniec kwartału, a jej wyniki zostaną odzwierciedlone w sprawozdaniach segmentu począwszy od następnego kwartału.
W Segmencie Międzynarodowego Transportu i Logistyki (ITS) grupa zakończyła przejęcie kolejowej grupy logistycznej PSP Group na początku pierwszego kwartału 2024 roku, a dzięki konsolidacji udziału właścicielskiego (51%) EBIT linii biznesowej poprawił się o 0,3 mln EUR, zwiększając wynik segmentu o dwa miesiące. Jednakże EBIT tej linii biznesowej wyniósł -2 miliony euro, co jest o 3,8 miliona euro mniej w porównaniu z poprzednim rokiem. Usługi transportowe świadczone przez podwykonawców odnotowały niewielką poprawę rentowności, podczas gdy działalność transportowa własnej floty osiągnęła niższą rentowność z powodu słabej sytuacji gospodarczej w Europie i znacznych podwyżek opłat drogowych na początku roku. Grupa Waberer’s oczekuje znaczącej poprawy wyników segmentu ITS w drugiej połowie roku.
W odniesieniu do polskiej spółki zależnej LINK – która jest członkiem Grupy Waberer’s od 2017 roku – do istotnych wydarzeń należy otwarcie własnego serwisu w pierwszym kwartale 2024 roku, który jest strategiczną odpowiedzią na rosnące koszty utrzymania środków transportu. Specjalizujący się w naprawach naczep warsztat przeprowadził ponad 700 napraw od początku roku, oszczędzając zarówno koszty, jak i czas poświęcany wcześniej na transport naczep do zewnętrznych dostawców usług. Nadal rozwijany jest także transport krajowy, ale i działalność spedycyjna przez eksplorację nowych rynków oraz poszerzenie możliwości nawiązywania współpracy z międzynarodowymi podwykonawcami.
Segment Ubezpieczeń osiągnął najwyższy wynik EBIT w swojej historii: 5,9 miliona euro w EBIT, co stanowi wzrost o 9,5% w porównaniu do pierwszego kwartału 2023 roku. Wzrost ten był spowodowany przede wszystkim wysokimi wynikami inwestycyjnymi. Jednocześnie portfel klientów ubezpieczeniowych zwiększył się o 15% w ciągu ostatniego roku a spółka przewiduje jego dalszą ekspansję ze względu na strategiczne umowy sprzedaży zawarte w ostatnim czasie.
„Grupa Waberer's ma za sobą istotny kwartał pod względem finalizacji naszej strategii. W pierwszym kwartale 2024 r. zrealizowano ważne akwizycje, które pomogą w dalszym rozwoju grupy, takie jak Grupa PSP i serbski MDI. Ponadto rozpoczęliśmy budowę nowego centrum logistycznego w Debreczynie i osiągnęliśmy końcowy etap budowy naszego magazynu w Ecser. Oczekujemy, że te inwestycje i operacja logistyczna w Ecser znacząco zwiększą rentowność grupy w drugiej połowie roku. Ponadto wzmocniliśmy naszą aktywność na rynku kapitałowym i w oparciu o zgodę walnego zgromadzenia, wypłacimy o 20% wyższą dywidendę w wysokości 120 forintów na akcję w porównaniu do ubiegłego roku” – podkreślił Zsolt Barna, prezes i dyrektor generalny Waberer's International.
O Grupie Waberer’s
Grupa Waberer’s jest liderem logistyki drogowej w Europie z własną flotą oraz wiodącym kompleksowym dostawcą usług logistycznych na Węgrzech. Grupa posiada również istotną pozycję na rynku węgierskim w zakresie ubezpieczeń związanych z pojazdami i transportem. Waberer's dysponuje nowoczesną flotą składającą się z 2 800 ciężarówek i zarządza nowocześnie wyposażonymi magazynami o powierzchni około 250 000 m2, posiadając tym samym największy potencjał logistyczny w regionie. Spółka z 75-letnią tradycją jest notowana w kategorii Premium na Giełdzie Papierów Wartościowych w Budapeszcie od 2017 roku, jej akcje wchodzą również w skład indeksów BUX i BUMIX. W ramach społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa Grupa Waberer’s wspiera fundacje zawodowe, organizacje opieki zdrowotnej, kulturalne i sportowe, a także angażuje się w zmniejszanie swojego śladu ekologicznego. Grupa obejmuje Waberer's International Nyrt., WSZL Kft., Gránit Biztosító, logistykę kolejową PSP Group, polski Link S.p. z o.o. oraz serbski MDI.
www.waberers.com
O spółce LINK
LINK Transport jest wiodącą firmą świadczącą usługi transportu drogowego. Link oferuje usługi transportowe ładunków całopojazdowych (FTL) i częściowych (LTL) na terenie całej Europy od ponad 30 lat. Dysponuje flotą ponad 600 ciężarówek z naczepami MEGA (w tym 400 własnych, gdzie średni wiek każdego pojazdu wynosi mniej niż 1,5 roku i spełnia normy EURO 6). Firma stale rozwija nowoczesne systemy informatyczne obejmujące monitoring i status zleceń, bieżące raportowanie, historię realizowanych usług. Największą wartością LINK jest ponad 800 pracowników, którzy oprócz nadzoru nad rozwiniętymi procedurami, zapewniają skuteczną komunikację w każdym obszarze. Wszystko to w oparciu o koncepcję zrównoważonego rozwoju, co potwierdzają posiadane przez nią liczne certyfikaty.
www.linktransport.eu
EcoVadis nagradza Targor-Truck za zaangażowanie w zrównoważone łańcuchy dostaw
CEVA Logistics organizuje globalny program szkoleń dla 25 tys. pracowników
DSV – Global Transport and Logistics w gronie liderów transformacji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.