Majówka w stylu eko. Sprawdź, jak wypoczywać aktywnie i w zgodzie z naturą!
Obecnie na naszej planecie żyje siedem miliardów ludzi. Według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych, do roku 2050 liczba ludności na świecie może wzrosnąć do 9,7 miliarda. Dynamiczny przyrost populacji przyczynia się do szybkiego wyczerpywania zasobów naturalnych Ziemi oraz zwiększonej emisji gazów cieplarnianych. Ma to bezpośredni wpływ na zmiany klimatu, a także na zjawisko globalnego ocieplenia. Aby spowolnić te negatywne trendy, konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań.
Indywidualne wysiłki każdej osoby są w tym kontekście niezwykle istotne. Z pozoru niewielkie działania, takie jak oszczędzanie wody i energii czy ograniczenie zużycia plastiku, mają ogromne znaczenie dla przyszłości planety. Szczególnie, że cała ludzkość zostawia po sobie ogromny ślad – ślad węglowy.
Turystyka to nie tylko ślady stóp
Ślad węglowy to ilość emisji gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla, generowanych przez naszą codzienną aktywność. Od oddychania po podróżowanie czy jedzenie. Często zapominamy, że jadąc samochodem, latając samolotem lub nawet grillując, przyczyniamy się do emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
– Podróż samolotem emituje aż 285 gramów węgla na każdy pokonany kilometr, co stanowi znacznie większą ilość w porównaniu z innymi środkami transportu. Na przykład, jazda samochodem generuje około 104 gramów na jeden km, podczas gdy pociąg zaledwie 14 gramów. Warto mieć świadomość tych różnic i rozważać alternatywne środki transportu, aby ograniczać nasz wpływ na środowisko – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Grillowanie w zgodzie z naturą
Czas majówki to również moment, w którym rozpoczynamy sezon grillowy. Po ucztowaniu zostaje zazwyczaj wiele śmieci, których pod żadnym pozorem nie można zostawiać w plenerze. Istotną kwestią jest posprzątanie po sobie i właściwa segregacja odpadów.
– Niestety tylko 40 proc. odpadów pochodzących z gospodarstw domowych jest poddawanych segregacji lub ponownie wykorzystywanych. Recykling kilograma papieru pozwala uniknąć emisji prawie kilograma dwutlenku węgla i metanu, co stanowi istotny krok w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia naszego śladu węglowego – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Warto pamiętać, że najlepszym sposobem na zatroszczenie się o środowisko jest powstrzymanie się od kupowania zbyt dużych ilości jedzenia. Resztki potraw – wyłącznie te bez mięsa, kości, ości czy tłuszczów zwierzęcych, należy wyrzucić do brązowego pojemnika na odpady BIO. Zatłuszczone papierowe opakowania nie nadają się do recyklingu i powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Natomiast w przypadku plastikowych, nawet jeśli są lekko zabrudzone, możliwy jest proces recyklingu.
Ogranicz plastik!
Zarówno w podróży, jak i na co dzień warto zaopatrzyć się w bidon lub butelkę wielokrotnego użytku. Każda półlitrowa butelka pozostawia ślad węglowy na poziomie około 80 gramów. Przyjmując, że zaleca się picie przynajmniej 2-3 litrów wody dziennie to każdy z nas poprzez samo spożycie płynów powoduje emisję nawet 480 g dwutlenku węgla do atmosfery.
Ograniczenie śladu węglowego nie musi wiązać się z setkami wyrzeczeń. Wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian w codziennych nawykach. Na przykład zmiana sposobu podróżowania z samochodu na rower lub transport publiczny, czy też wybór produktów lokalnych zamiast importowanych, może znacząco zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Nawet z pozoru drobne kroki, takie jak ograniczenie zużycia wody i energii w codziennych czynnościach, będą miały znaczny wpływ na środowisko naturalne.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.