Twój uśmiech zasługuje na to co dla niego najlepsze. Wskaźnik ścieralności (RDA)
Czasami przed nieskrępowanym wyrażeniem pozytywnych emocji hamuje nas… kondycja jamy ustnej. Gdy nadwrażliwość zębów stale się utrzymuje, a efekt stosowania past wybielających nie spełnia oczekiwań, warto zwrócić uwagę na współczynnik RDA, o którym istnieniu wiele osób nie ma pojęcia. Gdzie znaleźć informację o jego wysokości i jakie funkcje spełniają jego poszczególne wartości? Eksperci białej perły wyjaśniają, co kryje się pod tym rzadko słyszanym skrótem.
Rozszyfrujmy skrót RDA
Nie wszyscy mają świadomość, że nadwrażliwość zębów i dyskomfort w obrębie jamy ustnej może być wywołany przez zbyt intensywne działanie mechaniczne podczas szczotkowania. Inni, walczący z uporczywymi przebawieniami zastanawiają się, dlaczego ich pasty okazują się nieskuteczne w walce z „uśmiechem palacza”. W obu przypadkach pomocna może okazać się wiedza na temat współczynnika RDA i uważne czytanie etykiet past do zębów.
RDA, czyli „Relative Dentine Abrasivity” to współczynnik ścieralności pasty dla zębiny. Określa się poprzez pobudzenie tkanek zębowych za pomocą neutronu i wyczyszczenia ich z użyciem badanego produktu. Tak powstała ilość aktywnych elementów wnikających do preparatu informuje o wysokości RDA.
Szkliwo każdej osoby charakteryzuje inna podatność na ścieranie podczas szczotkowania. Często dyskomfort podczas pielęgnacji jamy ustnej wynika nie tylko z nieprawidłowego nacisku, ale także z niedostosowania wskaźnika RDA do indywidualnych potrzeb. Zaproponowany indeks ścieralności szkliwa daje konsumentom punkt odniesienia, którym powinni kierować się przy wyborze pasty, w celu poprawienia ogólnej kondycji zębów –tłumaczy Ines Pesko, specjalista białej perły.
Jaki wskaźnik wybrać?
Wskaźnik RDA w poszczególnych pastach do zębów przybiera różne wartości: 40 oznacza bardzo niską ścieralność - odpowiednią dla wrażliwych zębów, 70 niską, 100 średnią (obydwa charakteryzują pasty odpowiednie do codziennego użytku). Z myślą o ochronie szkliwa, szczególnie w przypadku zębów z nadwrażliwością, warto wybierać pasty o niskim indeksie RDA, zawierające aktywne składniki naturalne. Przykładem może być enzym oksydazy glukozowej, który – zamiast mechanicznego czyszczenia – rozpuszcza zabarwienia bez uszkadzania szkliwa zębów. Zapewnia on bezpieczny efekt wybielający i pomaga utrzymać naturalną równowagę w mikroflorze jamy ustnej. RDA powyżej 100 to wysoka ścieralność, polecana palaczom i osobom pijącym znaczne ilości kawy, herbaty lub czerwonego wina. Im wyższa liczba, tym silniejsza ścieralność ułatwiająca usunięcie poważniejszych plam powstałych na skutek np. palenia tytoniu. Niższe wartości RDA warto z kolei wybierać, gdy na co dzień używamy sonicznej szczoteczki do zębów.
Gdzie szukać informacji o RDA?
Dobrze dobrana pasta o odpowiednim stopniu ścieralności RDA wespół z przeznaczoną do naszych potrzeb szczoteczką do zębów oraz prawidłową techniką szczotkowania zdziała cuda. Przy wyborze produktu do codziennej pielęgnacji jamy ustnej warto, więc, zwrócić uwagę na indeks RDA. Na naszych produktach konsument znajdzie indeks RDA zarówno na stronie internetowej jak i na opakowaniu – tłumaczy Ines Pesko. Na przykład, wybierając pastę :dla palaczy, kupujący znajdzie na opakowaniu informację o RDA o wartości 139, natomiast na paście :krystaliczna biel RDA o wartości 12.
Odpowiednia ścieralność… i co dalej?
Warto pamiętać, że poprawnie dobrany wskaźnik RDA to jeden z kilku czynników wpływających na skuteczność pasty do zębów i tylko wspólnie z innymi odpowiednio dobranymi parametrami, spełni swoją rolę. Dostępne na rynku pasty charakteryzują się na przykład różnymi proporcjami związków aktywnych, przyczyniających się do wzmocnienia i remineralizacji szkliwa.
Należy zwrócić uwagę również na działanie odbudowujące preparatów. Podstawową funkcją past do zębów jest oczywiście usuwanie zabrudzeń i gromadzących się w jamie ustnej mikroorganizmów, ale dobrze jeśli odbywa się to przy jednoczesnym działaniu regenerującym. Warto zwracać uwagę na zawartość w produktach do higieny jamy ustnej składników takich jak hydroksyapatyt, zawarty w paście :biel i odbudowa, który wnika do zębiny i zamyka otwarte kanaliki zęba, odbudowując ich szkliwo – podkreśla Zlatko Jurik, założyciel marki biała perła®.
Dossier marki:
Jesteśmy rodzinną firmą z Tatr Wysokich, która specjalizuje się w produkcji enzymatycznych past do zębów na bazie ziół, o niskim lub średnim RDA. Filozofia biała perła® to wyjątkowe produkty dbające o zdrowe, mocne białe zęby oraz higienę jamy ustnej poprzez wykorzystanie unikatowych i nowoczesnych rozwiązań łączących formuły enzymatyczne ze składnikami inspirowanymi naturą. Bardzo ważne jest dla nas to, aby nasze pasty biała perła® były nie tylko skuteczne, ale także smaczne. Dlatego każdy z naszych produktów ma ręcznie wyrabiany smak, stworzony wyłącznie z naturalnych aromatów i barwników.
Podaruj zdrowy sen swoim bliskim – wybierz materac na prezent
Na zdrowe gardło – NOWOŚĆ w linii herbatek Zioła Mnicha
Komfort w prezencie – jak dobrać idealną poduszkę?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Prawo
Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów
Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.