Uber pomaga ratować dziedzictwo kulturowe Ukrainy
dfusion
al. Zjednoczenia 36 lok. 5
01-830 Warszawa
lukasz.lyczkowski|dfusion.pl| |lukasz.lyczkowski|dfusion.pl
606825276
https://dfusion.pl/
Ministerstwo Kultury Ukrainy nawiązało współpracę z firmą Uber w celu ochrony dziedzictwa narodowego i kulturowego na terytorium objętej wojną Ukrainy. Uber Restore to rozwiązanie, które zapewnia ukraińskim konserwatorom bezpłatny transport, aby zabezpieczyć i ewakuować cenne zabytki, które stanowią część ukraińskiej historii i tożsamości. Od maja, dzięki Uber Restore udało się przetransportować naukowców do ponad 100 zagrożonych miejsc na terenie całego kraju.
Działania zbrojne stanowią zagrożenie dla wielu ukraińskich muzeów, budynków religijnych i miejsc historycznych. Dlatego Narodowe Centrum Badań i Konserwacji Ministerstwa Kultury Ukrainy (NRRC) nawiązało współpracę z firmą Uber by zapewnić ratunek niezliczonym dziełom sztuki i artefaktom ważnym dla tożsamości narodowej.
W tym celu stworzono specjalną wersję aplikacji Uber - Uber Restore, która pozwala Ministerstwu Kultury na zamawianie 12-osobowych pojazdów do bezpłatnego transportu konserwatorów oraz specjalistycznego sprzętu do miast, miasteczek i wsi na terenie Ukrainy.
Od maja dzięki Uber Restore specjaliści NRRC mogli dotrzeć do ponad 100 lokalizacji - pokonując łącznie ponad 20 000 km - w celu zlokalizowania i zabezpieczenia dziesiątek tysięcy dzieł sztuki i ewakuując te najbardziej zagrożone do bezpiecznych miejsc.
"Wojna rozpoczęta przez Rosję przeciwko Ukrainie powoduje nieodwracalne szkody i zniszczenia dziedzictwa historycznego i kulturowego naszego kraju, w tym unikalnych dzieł sztuki, artefaktów religijnych, dokumentów historycznych o powstawaniu i rozwoju ukraińskiej państwowości. Narodowe Centrum Badań i Konserwacji realizuje misję ratowania tego dziedzictwa, któremu nieustannie zagrażają ostrzały artyleryjskie, ataki rakietowy i nie tylko. Nasze partnerstwo z Uberem przyniosło niezwykle pozytywne rezultaty, pozwalając naszym ekspertom dotrzeć już do ponad 100 kulturowych i historycznych miejsc, również na dawniej okupowanych terytoriach." - mówi Svitlana Strelnikova, prezes NRRC.
"Jesteśmy dumni, że pomagamy Ukrainie w wysiłkach na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego kraju, które jest zagrożone przez tę wyniszczającą wojnę. Korzystając z niestandardowej wersji aplikacji Uber, umożliwiamy konserwatorom zabytków wykonywanie ważnej pracy w celu ochrony tożsamości narodowej Ukrainy." - dodaje Dara Khosrowshahi, CEO Uber.
Oprócz uruchomienia Uber Restore, Uber przez ostatnie sześć miesięcy aktywnie angażuje się w liczne inicjatywy niosące pomoc Ukrainie. Wśród nich są m.in. bezpłatny transport dla uchodźców, lekarzy, pielęgniarek, pracowników samorządowych i organizacji pozarządowych w całej Ukrainie, partnerstwo ze Światowym Programem Żywnościowym ONZ w dostarczaniu pomocy żywnościowej potrzebującym, oraz rozszerzenie usług Uber w zakresie podstawowych usług transportowych do 12 dodatkowych miast od początku wojny.

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.