5 spraw dotyczących ubezpieczeń, o które Ukraińcy pytają najczęściej
- Od 24 lutego do Polski wjechało nie tylko 3 mln uchodźców, ale także ponad 165 tys. zarejestrowanych na Ukrainie samochodów osobowych.
- W tym czasie infolinie firm ubezpieczeniowych odnotowały lawinowy wzrost połączeń od obywateli tego kraju. W przypadku CUK Ubezpieczenia było ich ponad 67 proc. więcej.
- Dużym zainteresowaniem cieszą się informacje o ubezpieczeniach komunikacyjnych.
- Ukraińcy poszukują również wiadomości dotyczących m.in. ochrony życia i zdrowia.
- Jakie jeszcze sprawy związane z ubezpieczeniami są dla nich niejasne?
Wg Straży Granicznej od chwili wybuchu konfliktu zbrojnego polską granicę przekroczyło blisko 3 mln uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie „Baza ruchu granicznego środków transportu- styczeń-marzec 2022” informuje, że w okresie od 24 lutego do końca marca do Polski wjechało ponad 165 tys. zarejestrowanych w tym kraju samochodów osobowych. Stan ten spowodował wzrost zainteresowania obywateli ukraińskich ubezpieczeniami, zarówno majątkowymi, jak i osobowymi.
- W wyniku dużego napływu obywateli ukraińskich zdecydowaliśmy się na uruchomienie dedykowanej im infolinii ubezpieczeniowej. O tym, jak ważne to przedsięwzięcie świadczy fakt, że w ostatnich dwóch miesiącach odnotowaliśmy 67 proc. wzrost liczby połączeń. Zainteresowani pytają przede wszystkim o polisy komunikacyjne, ale także o ubezpieczenia związane z ochroną życia i zdrowia – mów Izabela Szymańska z CUK Ubezpieczenia.
Oto pięć najczęstszych kwestii dotyczących ubezpieczeń, na które poszukują odpowiedzi obywatele Ukrainy.
Kończy się polisa na auto zarejestrowane na Ukrainie. Co należy zrobić?
Każdy kierowca, który porusza się po polskich drogach, ma obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Ponadto obywatele Ukrainy muszą posiadać tzw. Zieloną Kartę. To międzynarodowy dowód ubezpieczenia, dokument potwierdzający, że ukraiński ubezpieczyciel pokryje ewentualne szkody spowodowane w ruchu drogowym za granicą. Jeżeli właściciel lub kierujący pojazdem wjeżdżającym na terytorium Polski nie posiada tych dokumentów, lub wygasną one w trakcie pobytu, musi legitymować się tzw. ubezpieczeniem granicznym.
- Brak wymaganych prawem dokumentów ubezpieczeniowych skutkuje karą pieniężną, a w przypadku spowodowania zdarzenia drogowego regresem do sprawcy ze strony ukraińskiego odpowiednika Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Uchylanie się od zapłaty za szkodę prowadzi też do kosztownego procesu sądowego mającego na celu wyegzekwowanie należnego odszkodowania – dodaje Izabela Szymańska z CUK Ubezpieczenia.
Jak uzyskać ubezpieczenie graniczne?
Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia granicznego powstaje w momencie wjazdu na terytorium Polski. W wyniku wojny cztery towarzystwa zdecydowały, do 24 kwietnia, wydawać taką ochronę kierowcom z Ukrainy za darmo na czas 30 dni. Po zakończeniu tego okresu ubezpieczenie graniczne jest dostępne jedynie na zasadach komercyjnych. Warto w tym przypadku pamiętać o konieczności zachowania jego ciągłości. Obecnie dokument można uzyskać stacjonarnie- przy przekraczaniu granicy lub odwiedzając agenta ubezpieczeniowego. Potwierdzeniem ochrony jest polisa lub dowód opłacenia składki.
Czy można kupić dodatkową opiekę zdrowotną?
Posiadanie numeru PESEL daje uchodźcom z Ukrainy prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Osoby, które z różnych względów nie korzystają z usług Funduszu albo chcą po prostu rozszerzyć swój zakres opieki medycznej, mogą skorzystać z szerokiej oferty ubezpieczeń prywatnych. Rozwiązanie to zapewni im dostęp do wielu specjalistycznych usług, zgodnych z wykupionym pakietem świadczeń. Daje też możliwość szybszego skorzystania z konsultacji lekarskiej, co w przypadku NFZ może potrwać nawet kilka miesięcy.
Czy mogę prywatnie ubezpieczyć swoją rodzinę na życie?
Cudzoziemcy przebywający w Polsce mają dostęp do dobrowolnego ubezpieczenia na życie. Dostępne pakiety ubezpieczeniowe są analogiczne jak oferty skierowane do obywateli naszego kraju. Zakres ubezpieczenia obejmuje najczęściej świadczenia na wypadek śmierci, uszczerbku na zdrowiu, choroby, leczenia szpitalnego, czy assistance medycznego.
- Posiadanie polisy na życie zapewnia pomoc w trudnych sytuacjach losowych. Ponadto, kiedy obywatel Ukrainy ma wykupioną ochronę w Polsce i w trakcie pobytu przydarzy się coś nieprzewidzianego, może liczyć na szybsze procedowanie należnych świadczeń, niż w przypadku konieczności angażowania ubezpieczyciela działającego poza obszarem Unii Europejskiej – podkreśla Izabela Szymańska z CUK Ubezpieczenia.
Czy trzeba kupić ubezpieczenie w Polsce, mając polisę na Ukrainie?
W przypadku kierowców z Ukrainy, poza aktualnymi polisami obowiązkowymi, nie ma konieczności posiadania żadnego innego ubezpieczenia. Jeżeli natomiast zarejestrują oni swój pojazd w Polsce, mogą wykupić ubezpieczenia dobrowolne tj. autocasco, czy assistance. Wszyscy obywatele Ukrainy mają także możliwość skorzystania z innych ubezpieczeń majątkowych czy osobowych. W większości przypadków warunkiem jest jednak posiadanie stałego adresu zameldowania oraz legitymowanie się numerem PESEL, ważnym paszportem lub kartą pobytu.
- Obywatele Ukrainy legalnie przebywający w Polsce mogą bez zbędnych formalności wykupić większość niezbędnych im ubezpieczeń, tj. ochronę mienia, polisę na życie, OC w życiu prywatnym, czy usługi assistance. Ponadto rodzice, którzy posyłają dzieci do polskich szkół, powinni szczególnie zainteresować się szkolnym NNW. Z kolei osoby, które wynajęły mieszkanie- polisą OC najemcy, która uwiarygodni ich w oczach właściciela i zapewni pokrycie ewentualnych szkód w najmowanym mieniu. Najwygodniej jest porównać cenowo, jak i zakresowo oferty różnych ubezpieczycieli korzystając z porównywarki lub usług multiagencji, a o szczegóły warto dopytać konsultanta – podsumowuje Izabela Szymańska z CUK Ubezpieczenia.
Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku
Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
Superpolisa Ubezpieczenia wykorzystuje e-podpisy od SIGNIUS
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.