Komunikaty PR

5 spraw dotyczących ubezpieczeń, o które Ukraińcy pytają najczęściej

2022-05-09  |  12:20
Biuro prasowe
  • Od 24 lutego do Polski wjechało nie tylko 3 mln uchodźców, ale także ponad 165 tys. zarejestrowanych na Ukrainie samochodów osobowych.
  • W tym czasie infolinie firm ubezpieczeniowych odnotowały lawinowy wzrost połączeń od obywateli tego kraju. W przypadku CUK Ubezpieczenia było ich ponad 67 proc. więcej.
  • Dużym zainteresowaniem cieszą się informacje o ubezpieczeniach komunikacyjnych.
  • Ukraińcy poszukują również wiadomości dotyczących m.in. ochrony życia i zdrowia.
  • Jakie jeszcze sprawy związane z ubezpieczeniami są dla nich niejasne?

 

Wg Straży Granicznej od chwili wybuchu konfliktu zbrojnego polską granicę przekroczyło blisko 3 mln uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie „Baza ruchu granicznego środków transportu- styczeń-marzec 2022” informuje, że w okresie od 24 lutego do końca marca do Polski wjechało ponad 165 tys. zarejestrowanych w tym kraju samochodów osobowych. Stan ten spowodował wzrost zainteresowania obywateli ukraińskich ubezpieczeniami, zarówno majątkowymi, jak i osobowymi.

- W wyniku dużego napływu obywateli ukraińskich zdecydowaliśmy się na uruchomienie dedykowanej im infolinii ubezpieczeniowej. O tym, jak ważne to przedsięwzięcie świadczy fakt, że w ostatnich dwóch miesiącach odnotowaliśmy 67 proc. wzrost liczby połączeń. Zainteresowani pytają przede wszystkim o polisy komunikacyjne, ale także o ubezpieczenia związane z ochroną życia i zdrowia – mów Izabela Szymańska z CUK Ubezpieczenia.

 

Oto pięć najczęstszych kwestii dotyczących ubezpieczeń, na które poszukują odpowiedzi obywatele Ukrainy.

 

Kończy się polisa na auto zarejestrowane na Ukrainie. Co należy zrobić?

Każdy kierowca, który porusza się po polskich drogach, ma obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Ponadto obywatele Ukrainy muszą posiadać tzw. Zieloną Kartę. To międzynarodowy dowód ubezpieczenia, dokument potwierdzający, że ukraiński ubezpieczyciel pokryje ewentualne szkody spowodowane w ruchu drogowym za granicą. Jeżeli właściciel lub kierujący pojazdem wjeżdżającym na terytorium Polski nie posiada tych dokumentów, lub wygasną one w trakcie pobytu, musi legitymować się tzw. ubezpieczeniem granicznym.

- Brak wymaganych prawem dokumentów ubezpieczeniowych skutkuje karą pieniężną, a w przypadku spowodowania zdarzenia drogowego regresem do sprawcy ze strony ukraińskiego odpowiednika Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Uchylanie się od zapłaty za szkodę prowadzi też do kosztownego procesu sądowego mającego na celu wyegzekwowanie należnego odszkodowania – dodaje Izabela Szymańska z CUK Ubezpieczenia.

 

Jak uzyskać ubezpieczenie graniczne?

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia granicznego powstaje w momencie wjazdu na terytorium Polski. W wyniku wojny cztery towarzystwa zdecydowały, do 24 kwietnia, wydawać taką ochronę kierowcom z Ukrainy za darmo na czas 30 dni. Po zakończeniu tego okresu ubezpieczenie graniczne jest dostępne jedynie na zasadach komercyjnych. Warto w tym przypadku pamiętać o konieczności zachowania jego ciągłości. Obecnie dokument można uzyskać stacjonarnie- przy przekraczaniu granicy lub odwiedzając agenta ubezpieczeniowego. Potwierdzeniem ochrony jest polisa lub dowód opłacenia składki.

 

Czy można kupić dodatkową opiekę zdrowotną?

Posiadanie numeru PESEL daje uchodźcom z Ukrainy prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Osoby, które z różnych względów nie korzystają z usług Funduszu albo chcą po prostu rozszerzyć swój zakres opieki medycznej, mogą skorzystać z szerokiej oferty ubezpieczeń prywatnych. Rozwiązanie to zapewni im dostęp do wielu specjalistycznych usług, zgodnych z wykupionym pakietem świadczeń. Daje też możliwość szybszego skorzystania z konsultacji lekarskiej, co w przypadku NFZ może potrwać nawet kilka miesięcy.

 

Czy mogę prywatnie ubezpieczyć swoją rodzinę na życie?

Cudzoziemcy przebywający w Polsce mają dostęp do dobrowolnego ubezpieczenia na życie. Dostępne pakiety ubezpieczeniowe są analogiczne jak oferty skierowane do obywateli naszego kraju. Zakres ubezpieczenia obejmuje najczęściej świadczenia na wypadek śmierci, uszczerbku na zdrowiu, choroby, leczenia szpitalnego, czy assistance medycznego.

- Posiadanie polisy na życie zapewnia pomoc w trudnych sytuacjach losowych. Ponadto, kiedy obywatel Ukrainy ma wykupioną ochronę w Polsce i w trakcie pobytu przydarzy się coś nieprzewidzianego, może liczyć na szybsze procedowanie należnych świadczeń, niż w przypadku konieczności angażowania ubezpieczyciela działającego poza obszarem Unii Europejskiej – podkreśla Izabela Szymańska z CUK Ubezpieczenia.

 

Czy trzeba kupić ubezpieczenie w Polsce, mając polisę na Ukrainie?

W przypadku kierowców z Ukrainy, poza aktualnymi polisami obowiązkowymi, nie ma konieczności posiadania żadnego innego ubezpieczenia. Jeżeli natomiast zarejestrują oni swój pojazd w Polsce, mogą wykupić ubezpieczenia dobrowolne tj. autocasco, czy assistance. Wszyscy obywatele Ukrainy mają także możliwość skorzystania z innych ubezpieczeń majątkowych czy osobowych. W większości przypadków warunkiem jest jednak posiadanie stałego adresu zameldowania oraz legitymowanie się numerem PESEL, ważnym paszportem lub kartą pobytu.

- Obywatele Ukrainy legalnie przebywający w Polsce mogą bez zbędnych formalności wykupić większość niezbędnych im ubezpieczeń, tj. ochronę mienia, polisę na życie, OC w życiu prywatnym, czy usługi assistance. Ponadto rodzice, którzy posyłają dzieci do polskich szkół, powinni szczególnie zainteresować się szkolnym NNW. Z kolei osoby, które wynajęły mieszkanie- polisą OC najemcy, która uwiarygodni ich w oczach właściciela i zapewni pokrycie ewentualnych szkód w najmowanym mieniu. Najwygodniej jest porównać cenowo, jak i zakresowo oferty różnych ubezpieczycieli korzystając z porównywarki lub usług multiagencji, a o szczegóły warto dopytać konsultanta – podsumowuje Izabela Szymańska z CUK Ubezpieczenia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia 88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia Biuro prasowe
2024-12-05 | 13:00

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Polscy rolnicy coraz bardziej świadomie podchodzą do ochrony swoich gospodarstw. Już 88% z nich, poza obowiązkowymi polisami, sięga po dodatkowe produkty ubezpieczeniowe – wynika z
Ubezpieczenia Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku
2024-11-22 | 08:20

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Posiadanie ubezpieczenia od ryzyka utraty bądź kradzieży danych osobowych deklaruje od 13 do 28 proc. firm z sektora MŚP, w zależności od ich wielkości. Ale choć cyberpolisy są coraz
Ubezpieczenia Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
2024-11-20 | 11:00

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie

Porty jako infrastruktura krytyczna Porty są dziś kluczową infrastrukturą dla gospodarek Europy, obsługując znaczną część międzynarodowego handlu. Około 75% europejskiego importu i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.