84% badanych posiada nieruchomość objętą ubezpieczeniem
Polacy mają pozytywny stosunek do ubezpieczeń i chcą w ten sposób zabezpieczać swoje domy oraz mieszkania. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Wiener. Większość ankietowanych – 84% posiada nieruchomość objętą ubezpieczeniem. Na rozszerzony wariant ochrony zdecydował się co czwarty ubezpieczony (24%), najczęściej wybierając ochronę ruchomości domowych (52%) ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (52%) oraz OC w życiu prywatnym (48%).
Dom czy mieszkanie to nie tylko ostoja bezpieczeństwa i własny „kawałek nieba”, ale również majątek, na który pracujemy często przez znaczną część życia. W ostatnich miesiącach zmieniły się nasze potrzeby i wymagania. Dom stał się centrum życia – nie tylko prywatnego czy rodzinnego, ale również zawodowego pełniąc funkcję biura czy szkoły. Dlatego tak ważna jest świadomość, że zakup ubezpieczenia to stosunkowo niewielki koszt, który może zapewnić spokój w razie nieprzewidzianej sytuacji, a kompleksowa ochrona pozwoli uporać się ze skutkami różnych problemów w naszym domowym centrum życia. Bez względu na to, czy chodzi o ubezpieczenie mienia, zdrowia, w zakresie OC, czy też potrzebne jest wsparcie związane z assistance albo pomocą prawną.
– Cieszy nas otwartość Polaków na ubezpieczenia i chęć zadbania o bezpieczeństwo finansowe – mówi Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert firmy Wiener. – Odpowiednie ubezpieczenie zapewnia całoroczną ochronę przed konsekwencjami finansowymi, które mogą narazić naszych klientów na straty. Uszkodzenie domu lub mieszkania to nie tylko niezwykle stresująca sytuacja, ale przede wszystkim problem, który może zmusić nas do poniesienia ogromnych wydatków. Warto się przed tym zabezpieczyć. Polisa może mieć bardzo szeroki zakres obejmując ochroną również ruchomości domowe (np. meble czy sprzęt AGD), szyby, OC w życiu prywatnym, assistance domowe, NNW czy koszty ochrony prawnej i wiele innych. Naszym celem było stworzenie oferty, która pozwoli naszym klientom spokojnie spojrzeć w przyszłość.
Dlaczego Polacy rozszerzają zakres ubezpieczenia
Mimo, że duży odsetek ankietowanych (43%) posiada podstawową wersję ubezpieczenia wymaganą przez bank, to duża grupa osób poszukuje bardziej kompleksowej ochrony. Do najczęściej wskazywanych powodów rozszerzenia zakresu ubezpieczenia należą: chęć zadbania o większe poczucie bezpieczeństwa (45%), obawa przed sytuacjami, które mogą się zdarzyć, a podstawowe ubezpieczenie ich nie pokrywało (34%) oraz zachęta agenta ubezpieczeniowego (30%). Co ciekawe tylko 13% ankietowanych od początku posiadania ubezpieczenia nieruchomości czas decyduje się na opcję rozszerzoną.
Aż 54% badanych uważa, że kompleksowe pakiety ubezpieczeń pozwalają na łatwiejsze zarządzanie ubezpieczeniami (35% nie ma opinii w tej kwestii, a 10% jest przeciwnego zdania). Blisko połowa respondentów myśli, że pakietowe ubezpieczenia są tańsze od tych zawieranych pojedynczo.
Najczęstsze szkody i uszkodzenia
Jak wynika z badania, do najczęściej występujących zdarzeń objętych ubezpieczeniem, których doświadczali ankietowani należą: uszkodzenie elementów nieruchomości, uszkodzenie budynków znajdujących się na posesji albo przypisanych do nieruchomości (np. garaż albo piwnica), a także uszkodzenie szyb i okien. Każda z wymienionych szkód mogła spowodować znaczne straty finansowe dla osób nieubezpieczonych, dlatego tak ważne jest w tym przypadku dobrze przeprowadzony proces likwidacji szkód, dzięki temu możemy poradzić sobie ze skutkami zniszczeń.
Najważniejsze wnioski z badania:
|
Badanie zostało zrealizowane w dniach 01.06-06.06.2021 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1220 ankiet z osobami posiadającymi dom lub mieszkanie.

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.