Bilans wypadków za 2021 rok – czy obawy Polaków się sprawdzają?
Choć wypadki nie są ulubionym tematem rozmów Polaków, dane wskazują, że towarzyszą nam na co dzień. Jak wynika ze statystyk GUS, w 2021 roku zostało zgłoszonych prawie 69 tys. wypadków w pracy, a ratownicy medyczni udzielili prawie 3,1 mln świadczeń zdrowotnych. Raport Policji wskazuje, że doszło również do prawie 23 tys. wypadków drogowych. Na urazy narażeni są również najmłodsi – do 10,8 tys. wypadków doszło w szkole. Eksperci Wiener alarmują, że nie wszyscy Polacy są przygotowani na nagłe, nieszczęśliwe zdarzenia, które mogą być dużym obciążeniem finansowym i psychicznym.
Dostępne statystyki dotyczące wypadków jakie spotykają każdego roku Polaków, nie napawają optymizmem. W 2021 roku do Policji zgłoszono 22,8 tys. wypadków drogowych[1], w wyniku których rannych zostało 26 tys. osób, w tym 8 tys. ciężko. Natomiast z raportu Głównego Urzędu Statystycznego "Pomoc doraźna i ratownictwo medyczne w 2021 r."[2] wynika, że w zeszłym roku w Polsce zespoły ratowników medycznych udzieliły pomocy medycznej blisko 3,1 mln osób. 48,4% z nich stanowiły osoby w wieku 65 lat i więcej, a 4,9% to dzieci i młodzież do 18 r.ż.
Narażeni w szkole i w pracy
Choć myśląc o wypadkach, pierwsze na myśl przychodzą zdarzenia komunikacyjne, to według danych, to nie one najczęściej przydarzają się Polakom. Trzy razy więcej wypadków przydarza się w miejscu pracy - w 2021 r. zostało zgłoszonych 68,7 tys. wypadków w miejscu wykonywania obowiązków zawodowych[3], tj. prawie o 10% więcej niż rok wcześniej. Prawie 80% poszkodowanych doznało urazu kończyn. Choć ze względu na specyfikę pracy, najczęściej przydarzają się one w sektorze górnictwa, odnotowano je również w takich sekcjach jak administracja czy zakwaterowanie i gastronomia. Są już dostępne dane za I półrocze 2022, z których wynika, że w tym okresie wypadkom przy pracy uległo prawie 28 tys. osób (wzrost o 2,6% r/r)[4].
Według danych z portalu gov.pl[5], w roku szkolnym 2020/2021 wypadkom uległo 10,8 tys. uczniów, z których 6,3 tys. doznało urazów na boisku, sali gimnastycznej i innych obiektach sportowych, a 1 tys. na placu zabaw. Dzieci narażone są na wypadki również podczas przerw, w czasie których odnotowano ponad 2 tys. wypadków oraz na salach lekcyjnych (1 tys. urazów). Warto zwrócić uwagę, że był to rok szkolny pod znakiem pandemii i przez pewien okres placówki były zamknięte, stąd mniejsze narażenie na ewentualne wypadki. Dla porównania, w roku szkolnym 2019/2020 podobnych zdarzeń było aż 22,5 tys.[6]
- Wypadki mogą przydarzyć się w najmniej spodziewanych miejscach. Jednak to w pracy czy w szkole spędzamy zdecydowaną większość dnia, dlatego prawdopodobieństwo, że nieszczęśliwe zdarzenie przydarzy się właśnie w takim miejscu, wzrasta. Analizując dane, widzimy, że wypadki przy pracy tylko w zeszłym roku spowodowały ogółem ponad 2,5 mln dni niezdolności do pracy, czyli średnio na jedną osobę przypadało prawie 38 dni na zwolnieniu lekarskim. To uświadamia, jak ważne jest posiadanie zabezpieczenia, które ochroni nas przed stratami finansowymi związanymi z długotrwałą nieobecnością w pracy i pozwala na spokojny powrót do zdrowia – zauważa Anna Bałuka, ekspertka Wiener.
Istnieją pakiety ubezpieczeń wypadkowo chorobowych, które zapewniają finansowy komfort w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Przykładem może być nowy Pakiet NA WSZELKI WYPADEK od Wiener, który zabezpiecza w razie czasowej niezdolności do pracy lub nauki w następstwie nieszczęśliwego wypadku. W ramach pakietu można uzyskać wypłatę dziennego zasiłku, niezależnie czy poszkodowany przebywa w szpitalu, czy został skierowany do dłuższego leczenia w domu.
Czego obawiają się Polacy i czy są na to przygotowani?
Polska Izba Ubezpieczeń stworzyła ranking najistotniejszych trosk i obaw Polaków. Najwięcej z nich dotyczy zdrowia – własnego oraz bliskich i dostępu do opieki medycznej. 87% obywateli obawia się ciężkiej choroby najbliższej osoby, a 85% obawia się jej śmierci. Natomiast 7 na 10 badanych martwi się brakiem dostępu do opieki medycznej. Taki sam odsetek osób boi się wypadku samochodowego, a 43% uznaje go za prawdopodobny w życiu.
- Choć wolimy o tym nie myśleć, negatywny scenariusz pewnego dnia może okazać się realistyczny. Dlatego warto na takie sytuacje być przygotowanym. Nie wszyscy Polacy uwzględniają w życiu scenariusz, w którym w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia są wyłączeni z pracy, wymagają rehabilitacji czy przeprowadzenia drogiego leczenia. Takie sytuacje potrafią być nie tylko dużym obciążeniem finansowym, ale również psychicznym. Aby zdjąć część trosk i obaw oraz zachęcić do rozważenia dodatkowej ochrony, powstał Pakiet NA WSZELKI WYPADEK – nowy pakiet ubezpieczeń́ wypadkowych i zdrowotnych. To bardzo rozbudowana i kompleksowa ochrona, która zadziała zarówno w razie wypadku, jak i choroby u każdego – od malucha, po seniora, przez osoby pracujące czy uczące się – wymienia Anna Bałuka, ekspertka Wiener.
Pakiet NA WSZELKI WYPADEK od Wiener zapewnia szeroki zakres ochrony w ramach ubezpieczenia wypadkowo – chorobowego przez całą dobę, bez względu na wiek czy charakter wykonywanej pracy. W ramach ochrony zwrócone zostaną nie tylko koszty leczenia następstw nieszczęśliwego wypadku, ale również koszty zakupu środków wspomagających proces leczenia i przystosowania do życia po takim zdarzeniu. Co więcej, ochrona obejmuje także pomoc i świadczenia związane z chorobą, jej diagnostyką, a także ekspercką opinię medyczną w zakresie jej leczenia.
[1] https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
[2]https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5513/14/6/1/pomoc_dorazna_i_ratownictwo_medyczne_w_2021_r.pdf
[3] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-2021-roku-dane-wstepne,3,46.html
[4] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-pierwszym-polroczu-2022-roku-dane-wstepne,3,48.html
[5] https://dane.gov.pl/pl/dataset/40/resource/39374/table?page=1&per_page=20&q=&sort=
[6] https://dane.gov.pl/pl/dataset/40/resource/31204/table?page=1&per_page=20&q=&sort=

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.