Komunikaty PR

Do czego przydaje się OC w życiu prywatnym?

2022-09-19  |  01:00
  • Polisa OC w życiu prywatnym zapewnia wsparcie finansowe, gdy swoim zachowaniem wyrządzimy komuś szkodę, np. spowodujemy u innej osoby uraz lub zniszczymy jej własność.
  • Ubezpieczenie najczęściej kojarzy się z odszkodowaniami po zalaniu czyjegoś mieszkania, ale w rzeczywistości ma o wiele szersze zastosowanie.
  • Ochrona obejmuje szkody, do których doszło m.in. podczas uprawiania wszelkiego rodzaju sportów, wakacyjnego pobytu w hotelu lub wolontariatu.
     

Ubezpieczenie odpowiedzialność cywilnej (OC) obejmuje wyrządzone na zdrowiu lub mieniu innych osób szkody, do których doszło z winy ubezpieczonej osoby podczas wykonywania przez nią tzw. czynności życia prywatnego – to codzienne aktywności, niezwiązane z pracą zawodową. Zgodnie z polskim kodeksem cywilnym sprawca szkody powinien ją naprawić. Spoczywa na nim finansowa odpowiedzialność za powstałe straty, a poszkodowany ma prawo, żeby zwrócić się do niego z żądaniem wypłaty zadośćuczynienia za utracone zdrowie lub odszkodowania za straty materialne.

- Jeżeli sprawca ma ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, odpowiedzialność finansową za spowodowaną przez niego szkodę przejmuje na siebie ubezpieczyciel. Poszkodowany może otrzymać od niego kwotę adekwatną do doznanej krzywdy, przy czym górną granicę wypłaty określa tzw. suma gwarancyjna. To ustalona przy zakupie polisy wartość, do której towarzystwo ubezpieczeniowe chroni swojego klienta. Jeżeli wycena szkody przekracza sumę gwarancyjną, różnicę z własnej kieszeni pokrywa sprawca. Z naszych obserwacji wynika, że OC w życiu prywatnym najczęściej zawierane jest na sumy rzędu 50-80 tys. złotych. Zauważamy jednak, że coraz więcej osób ubezpiecza się w przedziale 100-300 tys. zł – mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Polisa OC w życiu prywatnym działa na zasadzie rozszerzenia podstawowego zakresu ubezpieczenia domu lub mieszkania. Ochronę można również zapewnić sobie tylko na czas wyjazdu za granicę, dzięki dodaniu OC do ubezpieczenia turystycznego. Co trzeba wiedzieć przed zakupem polisy? Poniżej kilka najważniejszych kwestii.

  • Ochrona nie tylko po zalaniu

Ubezpieczenie najczęściej kojarzone jest z ochroną finansową po zalaniu czyjegoś mieszkania. Słusznie, bo to jedno z podstawowych, choć nie jedyne zdarzenie, które obejmuje ochrona. OC przydaje się także po szkodach wyrządzonych innym podczas uprawiania wszelkiego rodzaju sportów. W tym kontekście warto przede wszystkim wspomnieć o jeździe na rowerze i bardzo popularnych w lecie UTO – urządzeniach transportu osobistego, do których zaliczają się m.in. hulajnogi elektryczne (własne lub wynajmowane). Polisa obejmuje też szkody spowodowane nad wodą, związane z posiadaniem i używaniem np. jachtów, łodzi motorowych czy skuterów wodnych. Ochroną objęte są też szkody, do których doszło w czasie pracy w formie wolontariatu czy podczas wakacyjnego pobytu w hotelu lub pensjonacie.

  • Ubezpieczenie działa na całym świecie

To ważna informacja dla osób wyjeżdżających za granicę – OC w życiu prywatnym, choć rozszerza ubezpieczenie nieruchomości znajdującej się w Polsce, zapewnia posiadaczowi polisy ochronę na całym świecie. Dzięki temu np. odpowiedzialność za potrącenie pieszego podczas jazdy na rowerze poza krajem przejmuje na siebie ubezpieczyciel.

- Jeżeli OC kupowane jest razem z polisą turystyczną, zakres ochrony odpowiada zadeklarowanemu przy wyborze ochrony miejscu pobytu. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczyciele stosują dość ogólny podział na Europę i pozostałe państwa. W tym przypadku ważne jest nie tylko miejsce,  którym doszło do szkody, lecz także to, czy zgodnie z przepisami prawa kraju pobytu, turysta jest zobowiązany do pokrycia szkody – tłumaczy Andrzej Paduszyński z Compensy.

  • Szkody spowodowane przez dzieci i zwierzęta

Ubezpieczenie obejmuje szkody wyrządzone przez ubezpieczoną osobę, jak również przez pozostające pod jej opieką dzieci do 13. roku życia. Wybierając polisę warto sprawdzić, czy zakład ubezpieczeń uwzględnia szkody, do których doszło pod bezpośrednim nadzorem dorosłych – nie zawsze tak jest. OC w życiu prywatnym obejmuje także szkody wyrządzone przez zwierzęta. Przede wszystkim domowe (w tym psy ras uznawanych za niebezpieczne), ale też konie wykorzystywane do celów rekreacyjnych czy… pszczoły (szkody związane z posiadaniem pasiek).

  • Ochrona prawna

Zdarza się, że roszczenia od poszkodowanych trafiają na drogę sądową. Dlatego warto wiedzieć, że OC w życiu prywatnym zarówno pokrywa roszczenia osób trzecich, jak i obejmuje zwrot poniesionych przez ubezpieczoną osobę kosztów ochrony prawnej: wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego, koszty sądowe wszystkich instancji, koszty poniesione przez poszkodowanego, jeżeli sprawca zobowiązany jest do ich pokrycia na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.

  • OC w życiu prywatnym można rozbudować

Standardowa ochrona obejmuje szkody, do których doszło w związku z wykonywaniem czynności życia prywatnego. Polisę można u niektórych ubezpieczycieli rozbudować o elementy, które daleko wykraczają poza tak opisane aktywności. OC może obejmować np. szkody wyrządzone w mieniu służbowym (najlepszy tego przykład to zalany wodą służbowy laptop), związane z używaniem m.in. dronów, latawców czy motolotni oraz prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego (np. zniszczenie przedmiotów należących do gości).

- Coraz popularniejszym wariantem OC w życiu prywatnym są też rozszerzenia związane z najmem mieszkań. Ubezpieczenie można kupić m.in. dla siebie, jeżeli wynajmuje się od kogoś mieszkanie i w związku z tym ryzykuje się zalaniem sąsiadów. Właściciele nieruchomości mogą z kolei chronić się na wypadek szkód, które wyrządzą swoim lokatorom, jak też zaproponować najemcom ochronę na wypadek szkód, które ci mogą spowodować w związku z pobytem w mieszkaniu – wyjaśnia Andrzej Paduszyński z Compensy.

Źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia W majówkę rośnie odsetek pijanych sprawców wypadków… Biuro prasowe
2024-04-30 | 09:30

W majówkę rośnie odsetek pijanych sprawców wypadków…

W 2023 r. policja zatrzymała w czasie długiego weekendu majowego 1840 nietrzeźwych kierowców – podaje Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji (BRD KGP). Z
Ubezpieczenia Nowe horyzonty w ubezpieczeniach – śniadanie pod chmurą
2024-04-30 | 01:00

Nowe horyzonty w ubezpieczeniach – śniadanie pod chmurą

W hotelu Crowne Plaza Warsaw The HUB 24 kwietnia 2024 odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które rzuca nowe światło na przyszłość branży ubezpieczeniowej. Spotkanie pt.
Ubezpieczenia Allianz Partners notuje rekordowe wyniki za 2023 rok
2024-04-24 | 12:00

Allianz Partners notuje rekordowe wyniki za 2023 rok

Kluczowe dane: Przychody w 2023 r.: 9,3 mld euro (+13% w porównaniu do 2022 r.) Zysk operacyjny: 301,2 mln euro (+5,8% w porównaniu do 2022 r.) Wskaźnik

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.