Komunikaty PR

Mężczyźni nie chcą się badać, więc profilaktyka raka prostaty kuleje

2021-11-18  |  10:50
  • W zeszłym roku zdiagnozowano w Polsce 18 tys. przypadków raka prostaty.
  • Nowotwór prostaty jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród mężczyzn – 18,3% przypadków. Mimo to badania na jego wykrycie są dopiero na 20. miejscu na liście badań wykonywanych regularnie przez mężczyzn. To jeszcze gorzej niż rok temu, kiedy zajmowało 14. pozycję.
  • Rosnące kolejki do NFZ sprawiają, że coraz więcej osób sięga po ubezpieczenia i prywatną opiekę.

 

W zeszłym roku ponad 98 tys. mężczyzn usłyszało złe wieści od onkologa, wynika ze statystyk europejskiego centrum informacji onkologicznej (ECIS). W 18 tys. przypadków diagnozą był rak prostaty. To drugi najczęściej wykrywany nowotwór wśród mężczyzn. Na pierwszym miejscu jest rak płuc – raptem kilkadziesiąt przypadków więcej. Oznacza to, że problem jest poważny.

Musimy też niestety pamiętać, że rak prostaty jest trzecim najbardziej śmiertelnym nowotworem. W zeszłym roku walkę z nim przegrało ponad 7 tys. Polaków. Dlatego panowie w grupie ryzyka powinni badać się regularnie. Zwłaszcza że podstawowe badanie, czyli analizę poziomu PSA, można „wykonać z marszu”. Polega tylko na pobraniu krwi, a mimo to jest dopiero na 20. miejscu na liście najczęściej wykonywanych przez mężczyzn badań. To jeszcze gorzej niż rok temu, kiedy zajmowało 14. pozycję. A powinno być znacznie wyżej, ponieważ panowie po czterdziestce powinni je robić raz w roku. Listopad, miesiąc świadomości raka prostaty i jąder, to dobry moment. Im wcześniej wykryjemy problem, tym większe szanse na pokonanie choroby – mówi Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Badanie poziomu PSA znajduje się w grupie tzw. markerów nowotworowych, czyli najprostszych do wykonania testów z krwi. Za ich pomocą można wykryć różne nowotwory. Przykładowo, marker CEA pozwala wykryć raka jelit i odbytu, a antygen CA 19-9 stosuje się w przypadku diagnostyki trzustki.

 

Jak badają się mężczyźni?

Większość mężczyzn niestety nie dba prawidłowo o zdrowie. Nie dość, że zazwyczaj nie stosują żadnej profilaktyki, to jeszcze bagatelizują większość dolegliwości. Czy to nie za mocne stwierdzenie? Niestety nie. Jak wynika ze statystyk SALTUS Ubezpieczenia – panowie poniżej czterdziestki 2 razy rzadziej korzystają ze świadczeń medycznych w porównaniu z kobietami. Jeżeli zdecydują się już wybrać do lekarza, to kierują się zazwyczaj do internisty, ortopedy/traumatologa lub dermatologa/wenerologa. Z kolei do najczęściej wykonywanych badań należą enzymy wątrobowe, poziomy glukozy, kreatyniny i hormonu THS, czyli tylko niezbędne minimum.

 

5 świadczeń medycznych, z których mężczyźni korzystają najczęściej:

  1. konsultacje internistyczne,
  2. konsultacje u ortopedy/traumatologa,
  3. konsultacje u dermatologa,
  4. enzymy wątrobowe,
  5. glukoza na czczo.

 

Jak mogą pomóc ubezpieczenia?

Jedną z głównych przyczyn rezygnacji z wizyty w przychodni są długie kolejki. Dodatkowo trwająca nadal pandemia, spowodowała, że wiele osób odłożyło badania kontrolne na później. Pomocy oczekujemy szybko i sprawnie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie zdrowotne czy zakup abonamentu zdrowotnego w jednej z sieci medycznych.

Na popularności zyskują zarówno ubezpieczenia zdrowotne, jak i polisy na życie. Oba ubezpieczenia uzupełniają się nawzajem i gwarantują kompleksową ochronę. Polisy zdrowotne zapewniają szybki dostęp do profilaktyki i pomagają zapobiec problemom lub zdławić je w zarodku. Z kolei ubezpieczenia na życie służą wsparciem, gdy dojdzie do najgorszego i przyjdzie nam stawić czoła poważnej chorobie. Gwarantują pomoc finansową w razie hospitalizacji, operacji czy utraty zdolności do pracy – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

W ostatnim czasie szczególnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza ubezpieczenia grupowe. Przede wszystkim dlatego, że są atrakcyjniejsze cenowo. Dzięki rozłożeniu ryzyka na większą liczbę osób, rzeczoną „grupę”, pozwalają ubezpieczycielom zaproponować też szerszy zakres ochrony niż w przypadku polis indywidualnych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia Czy EKUZ wystarczy polskim kibicom na Euro 2024? Biuro prasowe
2024-06-14 | 15:45

Czy EKUZ wystarczy polskim kibicom na Euro 2024?

Kibice z Polski pojadą za reprezentacją na co najmniej trzy mecze fazy grupowej Euro 2024. Jeżeli w podróż zabiorą kartę EKUZ, uzyskają dostęp do publicznej służby zdrowia
Ubezpieczenia Andrzej Klesyk
2024-06-11 | 06:00

Andrzej Klesyk oraz Vincent Vandendael dołączają do Rady Nadzorczej MJM Holdings

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MJM Holdings SA przegłosowało przyjęcie Andrzeja Klesyka oraz Vincenta Vandendaela w skład Rady Nadzorczej Spółki.
Ubezpieczenia Grupa PIB ujawnia, że kluczowym elementem ich strategii M&A jest zakup portf
2024-06-06 | 13:00

Grupa PIB ujawnia, że kluczowym elementem ich strategii M&A jest zakup portf

W listopadzie tego roku upłyną 4 lata od kiedy PIB Group, brytyjska grupa pośredników ubezpieczeniowych, pojawiło się w Polsce. Zaczęło się od inwestycji w WDB, które w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.