Komunikaty PR

Ubezpieczenie w ramach biura podróży – co jest ważne dla Polaków?

2023-02-13  |  11:00
Do pobrania Inf.pras. ( 0.23 MB )

Co czwarty Polak wyjedzie podczas tegorocznych ferii. Urlopowicze dzielą się na tych, którzy zorganizują wyjazd samodzielnie oraz tych, którzy chętniej skorzystają z usług organizatorów turystyki. Co dziesiąty zwróci się do biura, by wykupić wycieczkę za granicę, a 6% wesprze się tour operatorem organizującym wycieczki po Polsce – wynika z badania Wiener. Jakie oferty ubezpieczeń dostępne w ofercie biur podróży najchętniej wybierają Polacy, analizuje ekspertka firmy ubezpieczeniowej Wiener.

Wybór oferty biura podróży to preferowana opcja dla osób, które myślą o dłuższym, najczęściej zagranicznym wyjeździe, którego nie chcą organizować na własną rękę. W badaniu przeprowadzonym w styczniu przez Wiener, respondenci, którzy planują skorzystać z usług biura podróży lub innego organizatora turystyki przy planowaniu zimowego wyjazdu ocenili, co jest dla nich ważne przy zakupie ubezpieczeń.

Lista ubezpieczeniowych priorytetów Polaków

Z badania wynika, że 42% osób docenia możliwość ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. Co trzeci Polak uważa za kluczowe ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Na liście priorytetów są również dodatkowe formy ubezpieczenia – 27% wybierze ubezpieczenie bagażu, a 24% ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu.

- Co ważne, już 22% badanych wybierając ubezpieczenie, bierze pod uwagę wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. To szczególnie istotne, gdyż niska suma może nie wystarczyć w przypadku poważnego zachorowania. Dlatego właśnie to suma i zakres polisy powinny być decydującym aspektem przy wyborze ubezpieczenia. Tour operatorzy wybierający ofertę dla swoich klientów powinni o tym pamiętać – wskazuje Małgorzata Jakuta, Menedżer zespołu ubezpieczeń turystycznych w Wiener.

Co więcej, 22% badanych uznało za ważne ubezpieczenie kosztów transportu w razie wypadku lub choroby i ubezpieczenie Assistance. Nieco mniej, bo co piąty zwraca uwagę na ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, a 15% na ubezpieczenie sprzętu turystycznego. 42% osób przeglądając ofertę ubezpieczeń przede wszystkim zwraca uwagę na jej cenę. Jedynie dla 18% oferta ubezpieczeń w ogóle nie ma znaczenia.

- Z badania wynika, że ubezpieczenie OC nie jest na podium ubezpieczeniowych wyborów Polaków. Uczulam jednak, że brak OC podczas wyjazdu jest bardzo ryzykowną decyzją. Pamiętajmy, że na przykład na stoku nietrudno o wypadki, w których możemy zrobić krzywdę nie tylko sobie, ale i innym. W momencie, gdy spowodujemy uszczerbek na zdrowiu innej osoby, wówczas polisa OC chroni nas przed wysokimi kosztami wydatków na jej ewentualne leczenie. Tu również warto pamiętać o ubezpieczeniu się na odpowiednio wysoką sumę – przypomina Małgorzata Jakuta z Wiener.

Ubezpieczeniowe „must have” dla tour operatorów

Biura podróży oraz inni organizatorzy turystyki mają obowiązek zabezpieczenia swoich klientów na wypadek niewypłacalności. W przypadku takiej sytuacji, gwarancja ubezpieczeniowa służy zabezpieczeniu interesu klientów danej firmy, np. poprzez sfinansowanie ich powrotu do kraju. Oprócz gwarancji, można również wykupić ubezpieczenia dodatkowe, które z powodów losowych umożliwią otrzymanie tej części środków wpłaconych na wyjazd, które biuro podróży potrąciło zgodnie ze swoimi warunkami uczestnictwa w wyjeździe.

- Przykładowo, w Wiener, oprócz obowiązkowej gwarancji, honorowanych przez wszystkie urzędy marszałkowskie w Polsce, ubezpieczamy klientów biur turystycznych na cały zorganizowany wyjazd, w szerokim zakresie. Obok kosztów leczenia za granicą czy kosztów leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, zadbamy również o ich bagaż podróżny czy sprzęt sportowy. Dostępne jest również ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Jeśli z powodów losowych uczestnicy wyjazdu organizowanego przez biuro podroży będą zmuszeni do rezygnacji z niego, pokryjemy poniesione koszty potrąceń z wpłaty za wyjazd. Zauważamy bardzo duże zainteresowanie klientów produktem ubezpieczenia kosztów rezygnacji, przede wszystkim ze względu na liczbę powodów z jakich można anulować swój wyjazd, dostępne jego warianty w zależności od wysokości ceny imprezy, ale przede wszystkim na elastyczność co do terminu zakupienia takiej polisy. Dziś to nasz wyróżnik na rynku – tłumaczy Małgorzata Jakuta eksperta ubezpieczeń turystycznych Wiener.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej dla touroperatorów obejmuje ponadto zwrot kosztów wcześniejszego powrotu do Polski wraz z niewykorzystanymi świadczeniami oraz anulowania biletu lub noclegów.

Ubezpieczenie za pośrednictwem biura podróży

Organizator turystyczny może rozszerzyć swoją ofertę o dodatkowe ubezpieczenia turystyczne. Mogą się one przydać, gdy podczas zorganizowanego wyjazdu, któryś z uczestników zachoruje, ulegnie wypadkowi lub straci bagaż podróżny. Takie ubezpieczenie, dostępne m.in. w Wiener, może się przydać również w przypadku, gdy któryś z uczestników wyrządzi krzywdę osobie trzeciej i konieczna będzie wypłata odszkodowania. Dostępna jest również oferta ubezpieczeniowa dla firm od kosztów rezygnacji z eventu dla swoich pracowników lub zaproszonych uczestników. Oferta dostosowana jest też do obecnej sytuacji związanej z pandemią. Obejmuje ona zwrot kosztów w przypadku rezygnacji z wyjazdu, z powodu nagłego zachorowania na COVID-19. Wiener ma również w swojej ofercie możliwość dokupienia dodatkowej ochrony od zdarzeń związanych z chorobą przewlekłą lub przedwczesnego porodu, poronienia lub hospitalizacji kobiety w ciąży.

 

***

Nota metodologiczna

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 20-22 stycznia 2023 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia 88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia Biuro prasowe
2024-12-05 | 13:00

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Polscy rolnicy coraz bardziej świadomie podchodzą do ochrony swoich gospodarstw. Już 88% z nich, poza obowiązkowymi polisami, sięga po dodatkowe produkty ubezpieczeniowe – wynika z
Ubezpieczenia Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku
2024-11-22 | 08:20

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Posiadanie ubezpieczenia od ryzyka utraty bądź kradzieży danych osobowych deklaruje od 13 do 28 proc. firm z sektora MŚP, w zależności od ich wielkości. Ale choć cyberpolisy są coraz
Ubezpieczenia Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
2024-11-20 | 11:00

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie

Porty jako infrastruktura krytyczna Porty są dziś kluczową infrastrukturą dla gospodarek Europy, obsługując znaczną część międzynarodowego handlu. Około 75% europejskiego importu i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.