Komunikaty PR

Ubezpieczenie w ramach biura podróży – co jest ważne dla Polaków?

2023-02-13  |  11:00
Do pobrania Inf.pras. ( 0.23 MB )

Co czwarty Polak wyjedzie podczas tegorocznych ferii. Urlopowicze dzielą się na tych, którzy zorganizują wyjazd samodzielnie oraz tych, którzy chętniej skorzystają z usług organizatorów turystyki. Co dziesiąty zwróci się do biura, by wykupić wycieczkę za granicę, a 6% wesprze się tour operatorem organizującym wycieczki po Polsce – wynika z badania Wiener. Jakie oferty ubezpieczeń dostępne w ofercie biur podróży najchętniej wybierają Polacy, analizuje ekspertka firmy ubezpieczeniowej Wiener.

Wybór oferty biura podróży to preferowana opcja dla osób, które myślą o dłuższym, najczęściej zagranicznym wyjeździe, którego nie chcą organizować na własną rękę. W badaniu przeprowadzonym w styczniu przez Wiener, respondenci, którzy planują skorzystać z usług biura podróży lub innego organizatora turystyki przy planowaniu zimowego wyjazdu ocenili, co jest dla nich ważne przy zakupie ubezpieczeń.

Lista ubezpieczeniowych priorytetów Polaków

Z badania wynika, że 42% osób docenia możliwość ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. Co trzeci Polak uważa za kluczowe ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Na liście priorytetów są również dodatkowe formy ubezpieczenia – 27% wybierze ubezpieczenie bagażu, a 24% ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu.

- Co ważne, już 22% badanych wybierając ubezpieczenie, bierze pod uwagę wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. To szczególnie istotne, gdyż niska suma może nie wystarczyć w przypadku poważnego zachorowania. Dlatego właśnie to suma i zakres polisy powinny być decydującym aspektem przy wyborze ubezpieczenia. Tour operatorzy wybierający ofertę dla swoich klientów powinni o tym pamiętać – wskazuje Małgorzata Jakuta, Menedżer zespołu ubezpieczeń turystycznych w Wiener.

Co więcej, 22% badanych uznało za ważne ubezpieczenie kosztów transportu w razie wypadku lub choroby i ubezpieczenie Assistance. Nieco mniej, bo co piąty zwraca uwagę na ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, a 15% na ubezpieczenie sprzętu turystycznego. 42% osób przeglądając ofertę ubezpieczeń przede wszystkim zwraca uwagę na jej cenę. Jedynie dla 18% oferta ubezpieczeń w ogóle nie ma znaczenia.

- Z badania wynika, że ubezpieczenie OC nie jest na podium ubezpieczeniowych wyborów Polaków. Uczulam jednak, że brak OC podczas wyjazdu jest bardzo ryzykowną decyzją. Pamiętajmy, że na przykład na stoku nietrudno o wypadki, w których możemy zrobić krzywdę nie tylko sobie, ale i innym. W momencie, gdy spowodujemy uszczerbek na zdrowiu innej osoby, wówczas polisa OC chroni nas przed wysokimi kosztami wydatków na jej ewentualne leczenie. Tu również warto pamiętać o ubezpieczeniu się na odpowiednio wysoką sumę – przypomina Małgorzata Jakuta z Wiener.

Ubezpieczeniowe „must have” dla tour operatorów

Biura podróży oraz inni organizatorzy turystyki mają obowiązek zabezpieczenia swoich klientów na wypadek niewypłacalności. W przypadku takiej sytuacji, gwarancja ubezpieczeniowa służy zabezpieczeniu interesu klientów danej firmy, np. poprzez sfinansowanie ich powrotu do kraju. Oprócz gwarancji, można również wykupić ubezpieczenia dodatkowe, które z powodów losowych umożliwią otrzymanie tej części środków wpłaconych na wyjazd, które biuro podróży potrąciło zgodnie ze swoimi warunkami uczestnictwa w wyjeździe.

- Przykładowo, w Wiener, oprócz obowiązkowej gwarancji, honorowanych przez wszystkie urzędy marszałkowskie w Polsce, ubezpieczamy klientów biur turystycznych na cały zorganizowany wyjazd, w szerokim zakresie. Obok kosztów leczenia za granicą czy kosztów leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, zadbamy również o ich bagaż podróżny czy sprzęt sportowy. Dostępne jest również ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Jeśli z powodów losowych uczestnicy wyjazdu organizowanego przez biuro podroży będą zmuszeni do rezygnacji z niego, pokryjemy poniesione koszty potrąceń z wpłaty za wyjazd. Zauważamy bardzo duże zainteresowanie klientów produktem ubezpieczenia kosztów rezygnacji, przede wszystkim ze względu na liczbę powodów z jakich można anulować swój wyjazd, dostępne jego warianty w zależności od wysokości ceny imprezy, ale przede wszystkim na elastyczność co do terminu zakupienia takiej polisy. Dziś to nasz wyróżnik na rynku – tłumaczy Małgorzata Jakuta eksperta ubezpieczeń turystycznych Wiener.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej dla touroperatorów obejmuje ponadto zwrot kosztów wcześniejszego powrotu do Polski wraz z niewykorzystanymi świadczeniami oraz anulowania biletu lub noclegów.

Ubezpieczenie za pośrednictwem biura podróży

Organizator turystyczny może rozszerzyć swoją ofertę o dodatkowe ubezpieczenia turystyczne. Mogą się one przydać, gdy podczas zorganizowanego wyjazdu, któryś z uczestników zachoruje, ulegnie wypadkowi lub straci bagaż podróżny. Takie ubezpieczenie, dostępne m.in. w Wiener, może się przydać również w przypadku, gdy któryś z uczestników wyrządzi krzywdę osobie trzeciej i konieczna będzie wypłata odszkodowania. Dostępna jest również oferta ubezpieczeniowa dla firm od kosztów rezygnacji z eventu dla swoich pracowników lub zaproszonych uczestników. Oferta dostosowana jest też do obecnej sytuacji związanej z pandemią. Obejmuje ona zwrot kosztów w przypadku rezygnacji z wyjazdu, z powodu nagłego zachorowania na COVID-19. Wiener ma również w swojej ofercie możliwość dokupienia dodatkowej ochrony od zdarzeń związanych z chorobą przewlekłą lub przedwczesnego porodu, poronienia lub hospitalizacji kobiety w ciąży.

 

***

Nota metodologiczna

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna w dniach 20-22 stycznia 2023 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia Allianz Partners notuje rekordowe wyniki za 2023 rok Biuro prasowe
2024-04-24 | 12:00

Allianz Partners notuje rekordowe wyniki za 2023 rok

Kluczowe dane: Przychody w 2023 r.: 9,3 mld euro (+13% w porównaniu do 2022 r.) Zysk operacyjny: 301,2 mln euro (+5,8% w porównaniu do 2022 r.) Wskaźnik
Ubezpieczenia Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?
2024-04-18 | 15:30

Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?

Firmy księgowe i biura rachunkowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje
Ubezpieczenia BRAK ZDJĘCIA
2024-04-04 | 14:07

Holowanie to 9 na 10 interwencji assistance dla motocykli

W 2023 r. aż 92% interwencji w ramach motocyklowego assistance polegało na holowaniu pojazdu – podaje towarzystwo ubezpieczeniowe Compensa. Kierowane do warsztatu jednoślady pokonywały na lawecie średnio ponad 62 km,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.