Komunikaty PR

Wiosenny sezon ubezpieczania upraw. Oferty ubezpieczycieli w jednym miejscu

2022-03-15  |  11:00
Biuro prasowe
  • CUK Ubezpieczenia rozpoczęło sprzedaż dotowanych z budżetu państwa obowiązkowych ubezpieczeń upraw.
  • Rolnicy obok ubezpieczeń obowiązkowych mają możliwość zawarcia ubezpieczeń dobrowolnych w tym ubezpieczenia od wszystkich ryzyk pogodowych.
  • Polisy będą dostępne w 345 oddziałach w całym kraju. Rolnicy będą mogli wybrać ochronę od najważniejszych dystrybutorów ubezpieczeń rolnych min. Agro TUW, PZU, Generali Agro
  • Z powodu wojny na Ukrainie ochrona zbóż w tym roku nabiera szczególnego znaczenia społecznego.

 

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, jeśli rolnik otrzymuje dopłaty bezpośrednie, zgodnie z prawem musi ubezpieczyć przynajmniej połowę powierzchni upraw dotowanych od przynajmniej jednego ryzyka obowiązkowego. Ubezpieczeniem upraw powinna zostać objęta co najmniej 50% powierzchni zasiewu, a polisy są współfinansowane z budżetu państwa aż do 65% składki.

1.03 multiagencja CUK Ubezpieczenia rozpoczęła sprzedaż dotowanych polis uprawowych, dostarczanych przez takie Towarzystwa jak: PZU, Generali Agro, Interrisk, TUZ TUW, TUW TUW, AGRO Ubezpieczenia (do niedawna Pocztowy TUW). Wkrótce do oferty multiagencji dołączy również Hestia, która od tego sezonu po raz pierwszy będzie miała w swojej ofercie polisy uprawowe.

Nie wszystkie Towarzystwa oferują możliwość zdalnego ubezpieczenia upraw, ale z pełną ofertą dotyczącą ubezpieczenia można się zapoznać w placówkach CUK Ubezpieczenia. Współfinansowane z budżetu państwa ubezpieczenia rolnicy będą mogli nabyć w jednym z 345 oddziałów CUK rozmieszczonych w całym kraju.

 

- W tym roku budżet na ten cel został znacznie zwiększony, więc nie powinno zabraknąć pieniędzy na dopłaty do składek. Większość towarzystw ubezpieczeniowych blokuje jednak część swojej puli przeznaczonej na dopłaty na jesienny sezon uprawowy. Może to powodować, że nie wystarczy środków na wsparcie wszystkich rolników wiosną. Szczególnie w województwach z dużą liczbą gospodarstw, np. w Wielkopolsce czy w woj. kujawsko-pomorskim. W CUK rolnicy mogą wybierać spośród ofert 7 towarzystw, więc z pewnością nie zabraknie polis z dopłatami. Co więcej, towarzystwa oferują różne dodatkowe klauzule uzupełniające ochronę. Warto je porównać i poradzić się doradcy co wybrać. Warto też przypomnieć, że w koszcie 1 tony pszenicy rolnicy mogą ubezpieczyć całość upraw, zamówień kontraktowych i zobowiązań kredytowych – mówi Daria Maćkowiak ekspert od ubezpieczeń rolnych w CUK Ubezpieczenia. 

 

Dopłaty z budżetu państwa powodują, że ochrona ubezpieczeniowa jest bardzo korzystna cenowo. Suma wkładu własnego rolnika przy np. 20 ha pszenicy, to koszt ok. 70 tys. zł, ten sam obszar uprawy rzepaku to ok. 90 tys. zł. Wartość zbiorów z takich areałów jest wielokrotnie większa.

 

Jakie uprawy i przed czym można ubezpieczyć

 

Ubezpieczeniem można objąć uprawy: zbóż, rzepaku, rzepiku, ziemniaków, kukurydzy, buraków cukrowych, truskawek, tytoniu, warzyw gruntowych, roślin strączkowych oraz chmielu. Ochrona jest dostępna w różnych pakietach w zależności od ubezpieczyciela. Zabezpieczać uprawy można przed ujemnymi skutkami przezimowania, gradem, przymrozkami wiosennymi, deszczem nawalnym, lawiną, obsunięciem się ziemi, huraganem, piorunem, powodzią, pożarem, a także suszą, która w ostatnich latach powodowała katastrofalne szkody. Nowością będzie możliwość uwzględniania w umowie wszystkich ryzyk pogodowych oraz transportu plonów rolnych. Ubezpieczenia dotyczą też sadowników, których uprawy są szczególnie narażone na wiosenne przymrozki czy gradobicia. 

 

Ochrona upraw nabiera nowego znaczenia

 

Rolnicy powinni pamiętać, że nie warto zwlekać z podpisaniem umowy ubezpieczenia, bo ochrona rozpoczyna się po karencji, która trwa przynajmniej kilka dni, a w przypadku niektórych towarzystw nawet dwa tygodnie. 

 

Do 15 czerwca 2021r. ochroną zostało objęte ok. 2,1 mln ha, czyli tylko ok. 20 proc. gruntów pod zasiewami. W tym roku jest jednak jeszcze jeden powód, żeby nie zaniedbać ochrony upraw – wojna za naszą wschodnią granicą. Ukraina jest jednym z największych na świecie producentów zbóż, ale w obecnej sytuacji trudno określić wielkość produkcji w obecnym sezonie. Na pewno będzie mniejsza niż w poprzednich latach. To powoduje, że uprawy w Polsce będą jeszcze istotniejsze nawet w skali świata. Wprawdzie niekorzystnym zjawiskom pogodowym nie da się zapobiec, ale ubezpieczony areał po zniszczeniu uprawy i szybkiej wypłacie odszkodowania, można w wielu przypadkach obsiać ponownie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku Biuro prasowe
2024-11-22 | 08:20

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Posiadanie ubezpieczenia od ryzyka utraty bądź kradzieży danych osobowych deklaruje od 13 do 28 proc. firm z sektora MŚP, w zależności od ich wielkości. Ale choć cyberpolisy są coraz
Ubezpieczenia Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
2024-11-20 | 11:00

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie

Porty jako infrastruktura krytyczna Porty są dziś kluczową infrastrukturą dla gospodarek Europy, obsługując znaczną część międzynarodowego handlu. Około 75% europejskiego importu i
Ubezpieczenia Superpolisa Ubezpieczenia wykorzystuje e-podpisy od SIGNIUS
2024-11-20 | 09:00

Superpolisa Ubezpieczenia wykorzystuje e-podpisy od SIGNIUS

SIGNIUS S.A., dostawca zaawansowanych rozwiązań do zdalnego podpisywania dokumentów, nawiązał współpracę z Superpolisą Ubezpieczenia. Dzięki wdrożeniu platformy SIGNIUS

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.