W 2023 r. czynsze rosły szybciej od wynagrodzeń?

Mikołaj Ostrowski
GetHome.pl
ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
GetHome.pl
Miniony rok przyniósł większą stabilizację pod względem poziomu czynszów za mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zatem sprawdzić, czy stawki czynszowe rosły szybciej niż wynagrodzenia.
Miniony rok był na rynku najmu czasem większej stabilności, która nastąpiła po burzliwych trzech kwartałach 2022 r. Niestety, dane dotyczące ubiegłorocznej sytuacji najemców i wynajmujących docierają do nas z dość dużym opóźnieniem. Narodowy Bank Polski dopiero niedawno podał informacje na temat ubiegłorocznych zmian stawek czynszowych. Warto przyjrzeć się tym danym. Zwłaszcza, że analitycy NBP obliczyli również zmiany stawek czynszowych względem poziomu wynagrodzeń.
Na wstępie warto wyjaśnić, że podawane przez NBP stawki czynszowe to wartości wynikające z nowo zawartych umów i przeliczone na 1 mkw. powierzchni mieszkania. Poniższy wykres przedstawia takie jednostkowe czynsze z Warszawy oraz 10 dużo mniejszych miast ujmowanych łącznie. Chodzi o Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin i Zieloną Górę. Informacje zgromadzone przez Narodowy Bank Polski wskazują, że w Warszawie 2023 r. nadal upływał pod znakiem szybkiego wzrostu czynszów. Mowa o zmianie średniej stawki czynszowej z około 67 zł/mkw. do 76 zł/mkw. Na tym tle podwyżka z 10 mniejszych miast wydaje się niewielka.
Analitycy NBP odnieśli również podwyżki czynszów do zmian wynagrodzeń (zobacz przerywane linie na wykresie). Obliczenia uwzględniające dynamikę wynagrodzeń wskazują, że na 10 mniejszych rynkach czynsze realnie nawet spadły w 2023 r. Jeżeli chodzi o Warszawę, to dynamika płac w większości skompensowała podwyżki czynszowe. Do tych wyników warto będzie wrócić niebawem, gdy GUS zacznie podawać pełniejsze informacje płacowe (uwzględniające również sektor mikrofirm).
Źródło: GetHome.pl

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.