W Nowych Czyżynach powstanie punkt zbiórki elektrośmieci

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Masz w domu zużyte i zepsute sprzęty elektroniczne lub AGD? Przez jeden dzień w centrum handlowym Nowe Czyżyny działać będzie specjalny punkt, do którego można przynieść elektroodpady.
Szacuje się, że Polsce, co roku, każdy z nas wytwarza około 8 kg elektrośmieci. Część z nich jest już prawidłowo segregowana, część niestety trafia do przypadkowych koszy np. na plastik czy zmieszane odpady. Tymczasem wyrzucanie sprzętów elektronicznych byle gdzie jest niebezpieczne dla środowiska.
Co więcej, grozi za to kara finansowa, którą można odczuć na przykład w niespodziewanej podwyżce czynszu. O tym, jak prawidłowo segregować takie odpady i pozbywać się ich z głową, przypomni organizowana już w najbliższą sobotę, 20 kwietnia, wielka zbiórka elektrośmieci. Odbędzie się ona w centrum handlowym Nowe Czyżyny w Krakowie przy ul. Medweckiego 2.
Zbierany będzie tam sprzęt elektroniczny i elektryczny, jednym zdaniem wszystko, co działa na prąd lub na baterie. Do specjalnie przygotowanego punktu, który później zajmie się bezpieczną utylizacją opadów, będzie można przynieś m.in. zepsute laptopy i telefony, radia, zabawki, gadżety elektroniczne, telewizory, a także niedziałające drobne urządzenia AGD, np. suszarki, lokówki czy miksery, a nawet stare płyty CD.
Pierwsze 400 osób, które przyniesie minimum 2 kg elektrośmieci, w zamian za odpady otrzyma skrzydłokwiat. To roślina, która jest naturalnym filtrem powietrza. Według NASA pochłania aż 5 groźnych toksyn, które znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach, w tym chociażby tlenek węgla.
– Organizowana przez nas akcja ma na celu przede wszystkim edukację. Chcemy przypomnieć mieszkańcom Krakowa o zasadach segregacji śmieci, a także o tym, czym jest GOZ, czyli gospodarka obiegu zamkniętego i jak postępować z elektroodpadami, aby nie wyrządzić krzywdy środowisku, ludziom i swojemu portfelowi – mówi Anna Brzozowska z CH Nowe Czyżyny.
– Ponadto, wspólnie z naszymi partnerami, tworzymy na jeden dzień miejsce, do którego można przynieść tyle elektrośmieci, ile damy radę unieść, tym samym bezpiecznie pozbywając się ich z mieszkania, biura lub domu. Tego typu akcja w Nowych Czyżynach organizowana jest już po raz drugi. Jesienią ubiegłego roku dzięki zbiórce zebrano aż 1,2 tony odpadów, które zostały następnie zutylizowane w prawidłowy sposób – dodaje.
Ale akcja zaplanowana na 20 kwietnia, czyli z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi, to nie tylko zbiórka. Centrum handlowe przygotowało również dla dzieci zabawy w duchu eko, a także quizy o tematyce ekologicznej. Całemu wydarzeniu partnerują: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie, BIOSYSTEM, Leroy Merlin i Carrefour.
Zbiórka pod hasłem „Wymień elektroodpady na kwiaty!” trwać będzie od godz. 10.00 do 16.00.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.