Wyjątkowe debiuty na aukcji Młoda Sztuka
Wyjątkowe debiuty i najciekawsze prace. Już 12 maja pod młotek pójdą dzieła młodych twórców, którzy w DESA Unicum pojawią się po raz pierwszy. Wśród nich znaleźli się Łukasz Zbroja, Paulina Gawryszewska, Zuzanna Grochowska i Tomasz Wiktor. Majowa aukcja to również wyjątkowa okazja do nabycia prac już dobrze znanych młodych artystów takich jak Adam Wątor, Teresa Legierska czy Franciszek Xawery.
Jednym z najciekawszych artystów, którzy swoją twórczość zaprezentują w DESA Unicum po raz pierwszy, jest Łukasz Zbroja. Dla niego najbardziej autentyczną formą wypowiedzi artystycznej jest akt. Wykorzystuje go tworząc w różnych mediach, zarówno w malarstwie, rysunku, ale też rzeźbie. W centrum swojej twórczości stawia człowieka. Portrety i akty przyrównuje do pejzaży. Według niego dają one możliwość wglądu w głąb ludzkiej duszy. Prace Łukasza Zbroi mają chropowatą fakturę, która nadaje im rzeźbiarskiego charakteru. Prezentowany na aukcji „Akt” jest obrazem niezwykle dynamicznym. Artysta w sposób zaskakujący bawi się konwencją. Nagie kobiece ciało przedstawił przy pomocy krótkich pociągnięć pędzla i intensywnych barw. Całe spektrum jego twórczości pokazywane było na wystawie „Coming Out. Najlepsze dyplomy ASP 2019”.
Z kolei obraz Pauliny Gawryszewskiej to trafny komentarz do rzeczywistości. Artystka przedstawia na nim marzenie o automacie z luksusowymi butami we własnej szafie. Praca „Ciężkie decyzje” wchodzi w skład cyklu jej obrazów dyplomowych „Popowa dziewczyna” z 2019 roku. Gawryszewska ukazuje problem z jakim wiele współczesnych młodych dziewczyn zmaga się każdego ranka. To prześmiewczy komentarz dla „problemów pierwszego świata”, z którymi bohaterka boryka się w popkulturowej rzeczywistości. Żyje ona świecie wirtualnym, w świecie ciągłych wymagań, w którym postrzegana jest najczęściej przez pryzmat wyglądu. Praca Pauliny Gawryszewskiej to ironiczne, bardzo dosłowne i odważne podejście do problemów zaczerpniętych z otaczającej nas rzeczywistości. Artystka brała udział w licznych wystawach zbiorowych. Jest autorką dwóch indywidualnych wystaw w Warszawie. Oprócz malarstwa projektuje i szyje ubrania.
Nieszablonowe podejście do malarstwa prezentuje natomiast Zuzanna Grochowska. Jej obraz „Lucid Dream” prezentowany w DESA Unicum wykonany został techniką eksperymentalną. Artystka zaznacza, że jest on odzwierciedleniem jej sposobu tworzenia, opartego na „zderzaniu” różnorodnych narzędzi, mediów oraz struktur. Te eksperymenty prowadzić mają do wykształcenia innowacyjnej techniki. Dzięki zastosowaniu tkanki z żywicy, obraz pozostaje w dialogu z przestrzenią, w której się znajduje. Praca fragmentarycznie skupia i odbija światło, co skutkuje powstaniem efektu zbliżonego do działania pryzmatu. Artystka w sposób unikatowy posługuje się również kolorem. Przenikająca się głęboka zieleń i błękit dają wrażenie spienionych morskich fal.
Pod młotek pójdzie również twórczość innych najciekawszych młodych twórców m.in. Pauliny Zalewskiej, Agnieszki Rowińskiej i Filipa Moszanta. Podczas aukcji licytować można będzie za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. Wszystkie obiekty można również obejrzeć na stronie internetowej, a aukcję 12 maja za pośrednictwem aplikacji i w mediach społecznościowych.
Dom Aukcyjny DESA Unicum pracuje teraz w nowym, bardziej otwartym trybie. W siedzibie może na raz przebywać do piętnastu Klientów. Możliwe jest oglądanie prac, spotkanie z doradcą klienta, a także korzystanie z biura przyjęć obiektów i punktu wydań. Zachowane zostają wszystkie dotychczasowe, restrykcyjne zasady bezpieczeństwa, tj. odstęp wynoszący 2 metry, nakaz dotyczący zasłaniania ust i twarzy oraz konieczność noszenia rękawiczek. Dla odwiedzających dostępny jest również płyn antybakteryjny, z którego można skorzystać zarówno przed jak i po opuszczeniu budynku
Aukcja Młoda Sztuka: 12 maja 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/mloda-s
Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.