Wynajem alternatywą do zakupu mieszkań w 2023 roku
iPublicity
Saturna 9
05-509 Józefosław
edyta.bach|ipublicity.pl| |edyta.bach|ipublicity.pl
501232302
www.ipublicity.pl
Obecnie na rynku wynajmu mieszkań w Polsce panuje trudna sytuacja spowodowana wysokim poziomem inflacji i wzrostem kosztów kredytów hipotecznych. Wiele osób nie jest w stanie pozwolić sobie na zakup nieruchomości, co z kolei zwiększa popyt na mieszkania na wynajem. Jednocześnie, zbyt mała podaż mieszkań i wzmożony popyt powodują wzrost cen najmu.
- Wskazałbym na dwa kluczowe czynniki, które wpłynęły na wzrost zainteresowania mieszkaniami na wynajem w Polsce. Po pierwsze, obecna sytuacja geopolityczna Europy, szczególnie związana z wojną na Ukrainie, skłoniła uchodźców do szukania bezpiecznego schronienia, co przyczyniło się do wzrostu popytu na mieszkania na wynajem. Po drugie, drastycznie zmniejszona zdolność kredytowa Polaków uniemożliwiła wielu osobom zaciągnięcie kredytu hipotecznego, co z kolei zmusiło ich do wynajmu mieszkań. - mówi Borysław Pasierbski, ekspert rynku nieruchomości HOMtu.
Według Biura Informacji Kredytowej wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w 2022 roku w porównaniu do 2021 roku zmniejszyła się o 49,1%. W związku z tym, osoby, które nie są w stanie uzyskać kredytu hipotecznego, decydują się na wynajem mieszkań. Niemniej jednak, ceny wynajmu również wzrosły. Średnia cena wynajmu mieszkań wzrosła o ponad 600 złotych.
Jak wynika z badania* przeprowadzonego przez Biostat na zlecenie HOMtu, blisko 40 proc. badanych rozważa wynajęcie mieszkania zamiast zakupu, w związku ze znaczącym ograniczeniem kredytów hipotecznych, jednak blisko 59 proc. ankietowanych nie jest gotowa zapłacić za wynajęcie mieszkania kwoty wysokości potencjalnej raty kredytu hipotecznego. Jako powód podaje zbyt wysoki koszt.
Ogłoszenia pokazują, że ceny za wynajem mieszkań są bardzo wysokie. Trudno jest znaleźć dobrej jakości mieszkanie na wynajem w atrakcyjnej lokalizacji i w przystępnej cenie. Szczególnie wysokie ceny obowiązują w największych miastach w Polsce, takich jak Warszawa, Kraków czy Trójmiasto. Mieszkania w centrum miast są szczególnie drogie, a popyt na nie jest bardzo wysoki.
W tej sytuacji wiele osób decyduje się na mieszkania na obrzeżach miast lub w mniejszych miejscowościach, gdzie ceny są bardziej przystępne.
Badanie HOMtu pokazało, że 43 proc. ankietowanych rozważa wynajem mniejszego mieszkania niż planowało, ze względu na wzrost kosztów najmu. Z tego samego powodu, mimo wcześniejszych planów, aż 46 proc. zamierza wynająć mieszkanie w bardziej odległej dzielnicy miasta, 30 proc. w mniej popularnej, a blisko 40 proc. nawet poza granicami miasta.
*Badanie ankietowe przeprowadzone przez Biostat 24-28 marca 2023 na zlecenie HOMtu na reprezentatywnej grupie 1000 osób (kobiety, mężczyźni, mieszkańcy całej Polski).

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.