Komunikaty PR

Wystawa i aukcja Komiks. Superbohaterowie

2020-05-25  |  17:30
Biuro prasowe

Komiksy były oknem na świat całych generacji. Były (i są) ponadpokoleniowe, a wraz z historiami superbohaterów powrócić możemy do czasów dzieciństwa i beztroski. Na wystawie „Komiks. Superbohaterowie” prezentowane są unikatowe plansze kolekcjonerskie stworzone przez najwybitniejszych twórców komiksu i ilustracji. Warto również wspomnieć o dynamicznym wzroście wartości komiksów. W 2014 roku plansza Man of Steel” sprzedana została za rekordową kwotę ponad 3 milionów dolarów. 

 

Tytusa, Romka i A'Tomka nie trzeba przedstawiać nikomu. Tę trójkę przyjaciół wymyślił Henryk Jerzy Chmielewski uznawany za  jednego z ojców polskiego komiksu. Jego trzej bohaterowie dzięki szalonym przygodom stali się ikonicznymi postaciami. Losy tego komiksu w czasach PRL nie były jednak proste. Władze piętnowały go ze względu na „imperialistyczne korzenie”. Uznaje się, że najlepsze zeszyty z całej serii  ukazywały się właśnie w latach 70. i 80. To z tego okresu pochodzą plansze biorące udział w wystawie i aukcji: dwie z księgi „Tytus Olimpijczykiem’’ gdzie tytułowy bohater rozwija swój talent bokserski  i trzy z  księgi „Tytus Geologiem’’, w którym to Papcio Chmiel stworzył bogaty podziemny świat. Warto przypomnieć, że to do Papcia Chmiela należy rekord na rynku plansz komiksowych. Okładka XX tomu serii „Tytus, Romek i A'Tomek” sprzedała się za 88,5 tys.

 

Mówiąc o superbohaterach należy wspomnieć oczywiście o twórczości najwybitniejszego rysownika komiksów z gatunku sci-fi. To zmarły w tym roku Bogusław Polch, spod ręki którego wyszły takie kultowe serie jak „Kapitan Żbik”, „Ekspedycja”, „Funky Koval” oraz „Wiedźmin”. Ten ostatni powstał na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego. Przygody Wiedźmina zostały zekranizowane przez platformę Netflix i stały się globalnym hitem, będąc jedną z najpopularniejszych produkcji 2019 roku. Komiksy Polcha doczekały się aż 13 wersji językowych, a ich łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy. Twórca w swoich pracach w sposób niesamowity operuje słowem i obrazem, dzięki czemu jego historie są dynamiczne i fascynujące. Na ich potrzeby od podstaw wymyślał obce cywilizacje. Na wystawie „Komiks. Superbohaterowie” w DESA Unicum prezentowana będzie okładka jego komiksu „Wiedźmin” z I tomu przygód Geralta z Rivii  i aż 8 unikatowych plansz. 

 

Na wystawie zobaczyć można będzie też m.in. prace Janusza Christy, w tym kultowe przygody Kajka i Kokosza. Christa uznawany jest za jednego z największych polskich twórców komiksowych historii, a jego prace są wyjątkowo lubiane przez kolekcjonerów. Stworzył prawie 5000 komiksowych pasków, 700 plansz i nizeliczoną ilość ilustracji. Bohaterowie jego komiksów pochodzili z bliżej nieokreślonej rzeczywistości, a ich przygody były pełne niezwykłych zdarzeń. Wszystko po to, by uniknąć problemów w cenzurą ówczesnej władzy. Nie zabraknie oczywiście legendarnego Kapitana Klossa autorstwa Mieczysława Wiśniewskiego, ale również prac Szarloty Pawel jak „Jonka, Jonek i Kleks” czy „Na wypadek wszelki woda, soda i Bąbelki” Tadeusza Baranowskiego.

 

2 czerwca wszystkie obiekty pójdą pod młotek. Licytować można będzie online, za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych największego polskiego domu aukcyjnego DESA Unicum, a wszystkie prace można obejrzeć zarówno w jego siedzibie na Pięknej 1A, jak i na stronie internetowej. 

Wystawa Komiks. Superbohaterowie: 27 maja – 2 czerwca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Komiks. Superbohaterowie: 2 czerwca 2020, godz. 20.30, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

https://desa.pl/pl/aukcje/komiks-i-ilustracja-u6ss/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Przyszłość historycznych holenderskich wiatraków jest bezpieczna Biuro prasowe
2024-03-28 | 15:00

Przyszłość historycznych holenderskich wiatraków jest bezpieczna

Partnerstwo – z Fundacją Światowego Dziedzictwa Kinderdijk – będzie polegało na wykorzystaniu wiedzy technicznej AkzoNobel oraz innowacyjnych powłok firmy w celu konserwacji
Kultura Fremantle łączy siły z IBI. 150 mln na produkcję hitowych tytułów
2024-03-25 | 11:00

Fremantle łączy siły z IBI. 150 mln na produkcję hitowych tytułów

Liderzy Fremantle Jennifer Mullin, Andrea Scrosati i Guy Hameiri oraz dyrektor wykonawczy IBI Investment House Dave Lubetzky. Źródło: IBI/Fremantle IBI Investment House oraz Fremantle
Kultura Kultura na wyciągnięcie ręki – muzyka klasyczna w obiektach G City
2024-03-14 | 14:40

Kultura na wyciągnięcie ręki – muzyka klasyczna w obiektach G City

Już w najbliższą niedzielę, 17 marca w Warszawie rozpocznie się 28. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, którego partnerem jest G City (dawniej Atrium European Real

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ochrona środowiska

Nowa kadencja samorządów pod znakiem działań energetycznych i klimatycznych. 15 mld euro z UE może przyspieszyć zmiany w tym zakresie

Do wyborów samorządowych pozostał nieco ponad tydzień. Jak pokazuje nowy raport Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, na samorządowców nadchodzącej kadencji będzie czekać wiele wyzwań związanych z energetyką i polityką klimatyczną, które wynikają zarówno z regulacji UE, jak i oczekiwań społecznych. Jednak w praktyce możliwości aktywnego działania samorządów w tym obszarze są tak szerokie, jak umożliwiają im to regulacje prawne. – Tutaj pewnych rozwiązań po prostu nie ma albo są w dość dokuczliwy sposób szczegółowe i stwarzają samorządom duże trudności. Dlatego potrzebna jest interwencja rządu, żeby umożliwić samorządom aktywne działania – ocenia dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.