Wystawa i aukcja Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie
Jacek Malczewski jest jednym z najważniejszych i zarazem najdroższych, polskich twórców. Jego dzieła znajdują się w największych kolekcjach muzealnych oraz prywatnych. Jest to również jedyny polski artysta, który doczekał się monograficznej wystawy w paryskim Musee d'Orsay. Obraz „Wiosna” to unikat na rynku aukcyjnym. Przez ponad 80 lat znajdował się w prywatnych rękach, a pierwotnie w kolekcji rodziny Antoniego Götz-Okocimskiego, przedwojennego właściciela słynnego browaru. Na obrazie, zgodnie z tendencjami swojej epoki, Malczewski połączył dwa przeciwstawne wątki. W sposób alegoryczny zestawił życie i śmierć. Umieszczona na pierwszym planie postać kobiety to personifikacja wiosny. Wysoka, smukła szatynka o pociągłej twarzy i długiej szyi to piękna i enigmatyczna dama, która kroczy po budzącej się z zimowego snu łące pełnej kwiatów.
Wszystkie prezentowane na wystawie prace Malczewskiego powstały w okresie I wojny światowej, kiedy artystę fascynowała tematyka odradzającej się po wojnie ojczyzny. Miały one również nieść nadzieję na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przedstawiona na obrazie „Ad Astra” kobieta ma rysy twarzy Michaliny Janoszanki. Była ona uczennicą i jedną z ulubionych modelek artysty. Jej postać ukazana została przy rozkopanym grobie rycerskim. Jest to dzieło o ogromnym ładunku symbolicznym. Artysta w sposób unikatowy odnosi się do odradzającej się ojczyzny. Trzecie dzieło to z kolei tajemniczy portret kobiecy.
Kolejnym unikatem na wystawie jest „Akt kubistyczny” autorstwa Meli Muter. Okres jej fascynacji kubizmem datuje się na lata 1919-23. Awangardowe teorie konstruowania obrazu artystka poznała od swojego przyjaciela, malarza kubisty – Alberta Gleizesa. W dorobku malarskim Muter znajdują się bardzo nieliczne akty. Jej obrazy nawiązujące do tego nurtu są prawdziwymi unikatami. Muter podjęła temat akademicki, nadając mu progresywną, niecodzienną dla siebie formułę artystyczną. W ten sposób artystka odniosła się do kanonicznego tematu aktu. Na wystawie pojawi się również jej druga praca zatytułowana „Martwa natura na stole z butelką”.
Na wystawie zobaczyć można będzie także prace innych, wybitnych twórców sztuki dawnej m.in. Józefa Mehoffera, Bolesława Cybisa i Wojciecha Kossaka. 4 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie”: 25 maja – 4 czerwca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie”: 4 czerwca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-dawna-xix-w-modernizm-miedzywojnie-1tyu/
Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę
Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina
Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.